چاقی و خطرات ناشی از آن

[sbu_post_image]

چاقی، این پدیده‌ی شوم زمانه‌ی ما که خیلی‌ها را گرفتار کرده است. متأسفانه چاقی به سلامتی رحم نمی‌کند و افراد دارای اضافه وزن به مشکلات زیادی در زندگی بر می‌خورند.

خطرات ناشی از چاقی

  • چاقی و بی خوابی

افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند بیشتر از مشکلات تنفسی به ویژه آپنه ی خواب رنج می‌برند. در این صورت برای لحظاتی جلوی تنفسشان گرفته شده و از خواب بیدار می‌شوند.

  • چاقی و سرطان

چاقی می‌تواند منشأ انواع مختلف سرطان‌ها شود مانند سرطان کولون، سرطان سینه، سرطان رحم یا سرطان پروستات. اگر می‌خواهید این بیماری مهلک را از خود دور کنید باید مراقب وزنتان باشید.

  • چاقی و افسردگی

در دنیایی که لاغری تبدیل به یک ارزش شده و مورد ستایش قرار می‌گیرد افرادی که دچار چاقی هستند خود را تنها دیده و از زندگی اجتماعی کنار می‌کشند. جامعه هم به این افراد نگاه منفی دارد. در واقع تصور می‌شود افراد چاق به سلامت خود اهمیت نمی‌دهند و اراده‌ی کمی دارند و غیره. تمام این نگاه‌ها باعث می‌شود که افراد چاق از نظر روحی نیز رنج ببرند و دچار افسردگی شوند.

چاقی پنجمین عامل مرگ و میر در جهان است. به گفته سازمان جهانی سلامت هر سال 2.5 میلیون نفر به دلیل اضافه وزن جان خود را از دست می‌دهند

  • اعتیاد به غذا

هر چه بیشتر غذا بخورید گرایش بیشتری به خوردن مواد غذایی خواهید داشت. در واقع با وجود اینکه به میزان کافی غذا می‌خورید اما باز راضی نمی‌شوید. در این صورت مواد غذایی مانند مواد مخدر می‌شود که گذشتن از آن سخت می‌شود.

  • چاقی و پیری زودرس

اضافه وزن و چاقی روند پیری را سرعت می‌بخشد. دقیق‌تر بگوییم: چاقی مغز را 16 سال پیرتر می‌کند. این‌ها نتایج پژوهشی است که روی 100 شرکت کننده‌ی بالای 70 سال انجام شده است. این کیلوهای اضافه روی سلول‌های خاکستری مغزی که حافظه و احساسات را کنترل می‌کنند تأثیر منفی می‌گذارند. فراموش نکنید که اضافه وزن خطر بیماری آلزایمر را نیز بالا می‌برد.

  • مرگ و میر ناشی از چاقی

چاقی پنجمین عامل مرگ و میر در جهان است. به گفته سازمان جهانی سلامت هر سال 2.5 میلیون نفر به دلیل اضافه وزن جان خود را از دست می‌دهند. دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، سکته‌ی مغزی و فشار خون بالا نیز در اثر همین اضافه وزن بروز پیدا می‌کنند.

منبع: تبیان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره