پی آر پی در درمان رویش مو

حروف اول Platelete Rich Plasma به معنای پلاسمای غنی از پلاکت می باشد که از خون خودتان گرفته می شود . و ACT به معنای سلول درمانی است.پلاکتها مسئول لخته شدن خون در پارگیها و بریدگیها می باشند . پلاکتها همچنین روی سطحشان فاکتور رشد دارند که وقتی به داخل پوست تزریق می شوند تولید کلاژن را تحریک می کنند و باعث جوانسازی پوست می شوند.
چون در روش پی آر پی به غیر از پلاکت خون خودتان از هیچ ماده خارجی استفاده نمی شود، ایمن ترین روش  درمانی در دنیا شناخته شده است. به علت اینکه در پی آر پی PRP از تحریک فیبروبلاستها  استفاده می شود بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و شما می توانید  اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده نمائید. البته  نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد.

4_8713

اثرات پی آر پی در رویش مجدد مو

پی آر پی موی سر یک درمان انقلابی در رویش مجدد موی سر می باشد. این روش بخصوص در افرادی که تمایل به روشهای جراحی پیوند مو ندارند، ‌جایگزین بسیار مناسبی می باشد. این روش حتی در افرادی که از جراحی پیوند مو استفاده کرده اند کمک شایانی می نماید تا رویش طبیعی تر و پر پشت تری را تجربه نمایند. با انجام PRP فولیکول های مو تحریک شده و رویش مجدد مو اتفاق می افتد. مزیت پی آر پی مو ، عدم وجود اسکار جراحی ، خونریزی و عدم نیاز به کوتاه کردن مو می باشد.
وقتی فولیکول های مو و یا ریشه موها سالم است، رشد موها نیز طبیعی است. فولیکول های مو به دلیل تغذیه شان توسط خون زنده می مانند.وقتی ما پلاکت ها را توسط پی آر پی به محل فولیکول آسیب دیده مو وارد می کنیم، مکانیسم ترمیم زخم به صورت طبیعی تقویت می شود.برخی پزشکان در سراسر جهان بر این باورند که PRP می تواند برای تحریک رشد فولیکول های مو، جهت جلوگیری از ریزش مو مورد استفاده قرار گیرد.

Micro needling میکرونیدلینگ یا مزوتراپی خشک، توسط وسیله ای به نام درمارولر انجام می شود. این وسیله دارای یک غلطک است که دورتادور آن به تعداد زیادی سوزنهای ریز و تیزی تعبیه شده است. با حرکت دادن غلطک روی پوست، سوزنها در محدوده میلی متری در پوستفرورفته و بدین طریق موجب تحریک پروسه Healing و شروع سنتر کلاژن و الاستین در غشا میانی پوست می شوند. از این روش به منظور جوانسازی و صاف کردن پوست و نیز بهبود ظاهر اسکارها استفاده می شود.PRP (پی ار پی) را می توان به منظور تسریع روند بهبودی و ارتقا کیفی نتایج درمان، به صورت مصرف موضعی، با درمارولر همراه نمود تا از راه منافذ کوچک ایجاد شده جذب پوست شود.

کاربرد استفاده از PRP پی آر پی در پیوند مو

۱٫ برای حفظ و تقویت فولیکول مو بعد از پیوند مو پی آر پی چیست
۲٫ به منظور ارتقاء بهبود و ترمیم بافت پس از پیوند مو پی آر پی چیست
۳٫ برای تحریک رشد فولیکولهای خفته مو و رشد موی جدیدفولیکول بعلل مختلف, بین زمانی که مو از ناحیه برداشت خارج می شود تا روی محل پیوند قرار بگیرد، می تواند آسیب ببیند:
۱٫ کم شدن آب بافت واحد مو (بین زمان برداشت تا پیوند)
۲٫ کم شدن مواد مغذی و اکسیژن رسانی بدلیل نبود جریان خون از طول زمان برداشت تا پیوند
۳٫ بهم خوردن درجه حرارت و اسید و قلیایی واحد مو پس از برداشت تا مرحله پیوند
۴٫ بهم خوردن جریان خون واحد برداشته شده تا انطباق دوباره خونرسانی در محل پیوند
استفاده از PRP پی آر پی چیست در جهت کاستن اثرات سوء بر فولیکول منتج از علل فوق الذکر موثر است. طبق بررسی انجام شده قرار دادن فولیکولها درست قبل از پیوند در محیط پی آر پی PRP با توجه به تغذیه بالای فولیکول توسط پی آر پی PRPدر رشد بعدی موبسیار موثر است. ضمناً پی آر پی PRPبا قرار دادن فاکتورهای تحریک سلولهای بنیادی بر روی فولیکول مو باعث می شود تغییر از حالت نهفته به حالت فعال سریعتر انجام پذیرد.پی آر پی PRPترمیم بافت پس از برداشت را در محل برداشت سریعتر می کند و با توجه به فاکتور PDGF که در اختیار محل برداشت پس از عمل قرار می گیرد احتمال اسکار را هم کمتر میکند

مراحل درمان

درمان با PRP در ۳ مرحله انجام می شود:
آماده سازی و انجام عمل پی آر پی بر روی سر حدودا” یک ساعت به طول می انجامد ابتدا حدود ۴۰-۳۵ سی سی از خون شما گرفته می شود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون جمع آوری شده شما در داخل چند کیت (لوله)  پی آر پی  ریخته می شود. سپس لوله ها، در دستگاهی به نام سانتریفوژ قرار می گیرد و در ۲ مرحله حدود ۱۰ دقیقه چرخانده می شود. نیروی گریز از مرکز دستگاه، اجزای خون شما را از هم جدا می کند. پلاکت ها ی تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند. حالا PRP که شامل عوامل رشد فراوان و سلولهای بنیادی است، آماده به استفاده در پوست سر می باشد. هدف از این فرایند، افزایش اثراتدرمان PRP در ریزش مو است.
در مرحله بعد پلاسمای غنی از پلاکت توسط یک سوزن بسیار ظریف که معمولا بر روی یک گان ( تفنگ تزریق ) سوار است، به داخل پوست سر تزریق می شود. این کار توسط تزریقات متعدد در نقاط مختلف پوست سر و با عمق کم ( ۳ تا ۴ میلیمتر ) انجام می پذیرد. از آنجایی که حجم پی آر پی در هر تزریق کم است و سوزن استفاده شده بسیار نازک می باشد لذا میزان درد و سوزش هنگام کار خفیف خواهد بود که البته با استفاده از بی حس کننده های موضعی این حالت ناخوشایند باز هم کمتر شده و یا اصلا وجود نخواهد داشت توصیه می شود محل عمل پی آر پی تا روز بعد شسته نشود. بعد از انجام پی آر پی نیاز به هیچ گونه استراحت وجود ندارد و شما می توانید به فعالیت های عادی خود بپردازید.
. در صورت درد و سوزش خفیف پس از عمل مصرف استامینوفن بلامانع است ولی توصیه می شود از داروهای ضد التهاب ماندد ایبوبروفن، دیکلوفناک و … بدلیل احتمال تداخل اثرات درمانی پرهیز گردد.

عوارض احتمالی تزریق پی آرپی

پی آرپی عوارض کوتاه مدت چندانی ندارد. ممکن است محل تزریق دردناک باشد و خونمردگی و کبودی ایجاد کند اما عوارض بلندمدت هنوز مشخص نشده است. به هر حال وقتی فاکتور رشد تزریق می شود، ممکن است مسیر استاندارد را طی نکند و باعث رشد غیرطبیعی سلول های زیرپوستی شود. هنوز موارد اثبات شده ای از این عوارض در دنیا گزارش نشده اما به هر حال استفاده از پی آرپی به مطالعه های بیشتری نیاز دارد تا ایمن و بی ضرر بودن آن بررسی شود.

از عوارض احتمالی این روش، ممکن است تورم ، درد خفیف و یا حساسیت در لمس موضعی باشد. تورم احتمالا بعد چند ساعت برطرف خواهد شد ولی حساسیت خفیف در لمس ممکن است تا ۲ روز بماند. احتمال عفونت موضعی با توجه ضد عفونی کردن موضع قبل از عمل، بسیار بسیار کاهش می یابد.
از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره