پیش بینی اندازه نهایی قد

[sbu_post_image]

داشتن قدبلند و هیکل متناسب آرزوی هر انسانی است. اگر پدر و مادری ببینند قد کودکشان کمی کوتاه است مدام از این پزشک به آن پزشک می روند و توقع دارند معجزه شود. اما به نتیجه نمی رسند. ژن ها در الگوی رشد ما نقش مهمی بازی می کنند و ما ژن هایمان را از والدینمان می گیریم، ولی ژنتیک تنها عامل مؤثر بر قد نیست.

عوامل موثر بر افزایش قد

این که قد ما چقدر بلند می شود به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ سن بلوغ، قد دیگر اعضای خانواده، بیماری های مزمن و تغذیه.

فرمول پیش بینی اندازه نهایی قد

بهترین راه برای فهمیدن این که آیا رشد ما از الگوی درستی پیروی می کند یا نه این است که در زمینه قد و سن با پزشک متخصص غدد مشورت و جدول آن را مرور کنیم. پزشک می داند الگوی درست رشد یک پسر یا دختر سالم به چه صورت است و با مقایسه الگوی رشد ما با الگوی استاندارد به ما می گوید آیا بخوبی رشد کرده ایم یا نه، بلندی قد ما بیش از هر چیز به قد پدر و مادرمان بستگی دارد. از روی قد پدر و مادرمان می توانیم متوجه شویم در نهایت چقدر قد می کشیم. فرمول زیر کمک می کند اندازه نهایی قدمان را (با اختلاف مثبت یا منفی پنج سانتی متر) تخمین بزنیم:

دختران: [(قد پدر ـ ۱۲.۷ سانتی متر) + قد مادر] تقسیم بر ۲

پسران: [(قد مادر + ۱۲.۷ سانتی متر) + قد پدر] تقسیم بر ۲

جهش قد معمولا دو سال طول می کشد و در دختران و پسران در سنین مختلفی شروع می شود. پسران معمولا در این دوره سالانه حدود ۱۰ سانتی متر قد می کشند. این در حالی است که قد دختران در همین دوران سالانه حدود ۵/۷ سانتی متر بلند می شود. به همین دلیل مردان معمولا چند سانتی متر قد بلندتر از خانم ها هستند.

برای آشنایی با سن افزایش قد، اینجا را لیک کنید.

منبع: تبیان زنجان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره