پوکی استخوان یا استئوپروز

[sbu_post_image]

استئوپروز یا پوکی استخوان یکی از بیماری هایی است که بسیاری از سالمندان خصوصا زنان بدان مبتلا می شوند. در پوکی استخوان، استخوان از داخل تخلیه می شود و املاح استخوانی کاهش می یابد. عامل اصلی تاثیرگذار تغییرات هورمونی بدن است. در پوکی استخوان میزان ویتامینD کاهش می یابد ولی درمان پوکی استخوان با ویتامین D تاثیر چندانی ندارد. تنها می توان توصیه کرد برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان، از دوران جوانی میزان کافی کلسیم و فسفر به همراه ویتامین D مصرف شود. در بازبینی‌ های اخیر روی زنان مبتلا به پوکی استخوان که به دلیل شکستگی‌ های استخوان لگن در بیمارستان بستری شده‌ اند، مشخص شده است در 50 درصد موارد این زنان با مشکل کمبود ویتامین D مواجه بوده ‌اند. ویتامین D تنظیم می ‌کند چه مقدار کلسیم در خون بماند و چه مقدار وارد استخوان‌ ها و دندان‌ ها شود. کمبود ویتامین D و ضعف ماهیچه ای اخیراً مشخص شده کمبود ویتامین D در دختران نوجوان 12 تا 14 ساله نقش قابل ملاحظه ای در وضعیت ماهیچه ای دارد.

حداکثر توده استخوانی در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل ارثی، تغذیه، فعالیت بدنی و شیوه زندگی در طول دوره رشد بستگی دارد.

اگر میزان تخریب استخوان بیش از ساخته شدن آن باشد، فضاهای بین شبکه های داخلی استخوان بزرگ می‌شوند و اصطلاحا پوکی استخوان اتفاق می‌افتد. در این وضعیت، استخوان ضعیف شده و با کوچک‌ترین ضربه دچار شکستگی می‌شود. این پدیده در سنین سالمندی شایع بوده اما با اقدامات ساده‌ای می‌توان آن را به تاخیر انداخت یا شدت آن را کاهش داد.

علایم پوکی استخوان

اهمیت پوکی استخوان در این است که بسیاری از علائم آن تا زمان شکستگی استخوانی ظاهر نمی‌شوند. استخوان‌های ستون فقرات، ران، لگن، مچ دست و انتهای ساعد شایع‌ترین محل‌هایی هستند که در اثر پوکی استخوان دچار شکستگی می‌شوند. بسیاری از شکستگی‌های ستون فقرات فقط با درد شدید پشت همراه هستند و علامت دیگری ندارند. انحراف ستون مهره‌ها می‌تواند از علائم پوکی استخوان باشد.

بهتر است در صورت مشاهده این علایم به پزشک مراجعه کنید:

– کاهش قد به میزان حدود ۳ سانتی‌متر نسبت به دوران جوانی.
– قوز در ستون فقرات که به تازگی ایجاد شده باشد.
– شکستگی در اثر ضربه خفیف یا زمین خوردن جزئی.

پوکی استخوان علامتی ندارد، اما هنگامی که با شکستگی استخوان همراه می‌شود، بخصوص در استخوان‌های کوچک ستون مهره‌ها، درد شدیدی را به دنبال دارد و ممکن است زندگی روزمره شما را مختل کند. در صورت داشتن پوکی استخوان، می‌توانید با انجام تغییراتی در رژیم غذایی، ترک مصرف دخانیات و فعالیت بدنی منظم به سلامت استخوان‌هایتان کمک کنید.

پوکی استخوان به راحتی تشخیص داده و درمان می‌شود. تشخیص آن توسط پزشک و با اندازه‌گیری تراکم استخوان انجام می‌شود، که یک روش بدون درد است و تنها حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. اگر پوکی استخوان تشخیص داده شود، با رعایت توصیه‌های دارویی و غیردارویی می‌توان از پیشرفت و شکستگی استخوان که مهم‌ترین عارضه آن است، جلوگیری کرد. رژیم غذایی مناسب، ترک مصرف دخانیات و فعالیت بدنی منظم نیز از پیشرفت پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. داروهای موثر در افزایش توده استخوان باید با تجویز پزشک مصرف شوند و در صورت نیاز، باید آنها را مطابق دستور دارویی و بطور مستمر استفاده کرد.

برای آشنایی با ” جلوگیری از پوکی استخوان ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: واضح. ورزشی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره