پرکاری تیروئید در بارداری

post_image

جالب است که بدانیم بیماری های غدد درون ریز در بانوان شایعتر از مردان است و واضح است که پرکاری تیروئید در بارداری آثار چشمگیری بر مادر و جنین دارد. قبل از توصیف بیماری های تیروئید در بارداری باید بدانیم که گواتر همان بزرگ شدن غده تیروئید است و در این حالت تیروئید می تواند کم کار یا پرکار باشد و یا کارکرد طبیعی داشته باشد. کار غده تیروئید توسط هورمون دیگری که از مغز و از غده هیپوفیز ترشح می شود، کنترل می شود اما این هورمون هیپوفیزی از نظر ساختار بسیار مشابه هورمون بتا اچ سی جی است که در بارداری به وفور از جفت ترشح می شود و در نتیجه تغییرات آزمایشگاهی هورمون تیروئید در بارداری بسیار شبیه کسی است که بیماری مخفی پرکاری تیروئید را دارد و بنابراین جهت تفسیر آزمایشات تیروئید یک خانم باردار نیاز به یک فرد متخصص در این زمینه است.

عوارض پرکاری تیروئید در بارداری

تغییرات عملکرد تیرویید مادر در زمان بارداری پیامدهای مهمی بر جنین / نوزاد خواهد داشت. اختلال های بارز در عملکرد تیرویید در ۲ تا ۳ درصد بارداری ها دیده می شوند اما موارد تحت بالینی آن شایع‌ تر هستند و اغلب بدون تشخیص باقی می‌ مانند.

پرکاری تیروئید در بارداری در ۳ ماهه اول بارداری منجر به سقط و در ماه های بعدی باعث زایمان زودرس، اختلال در رشد جنین و فوت جنین می شود.
درمان مناسب پرکاری تیروئید در بارداری از بیشتر این عوارض تا حدود زیادی جلوگیری می کند، اما مادر و جنین در امنیت کامل نیستند و مادر تا پایان بارداری باید تحت نظر و مراقبت کامل باشد. پس از تولد جنین باید از نظر ابتلا به کم کاری یا پرکاری تیروئید تحت بررسی آزمایشگاهی و در صورت لزوم سونوگرافی از گردن جهت بررسی سایز تیروئید قرار گیرد.

درمان پرکاری تیروئید در بارداری

شیوع پرکاری تیرویید در دوران بارداری حدود ۰٫۳ درصد بوده که در صورت عدم تشخیص و درمان پرکاری تیروئید در بارداری به عوارض جدی و غیر‌قابل جبران برای مادر و جنین منجر می ‌‌شود.

داروهای ضد تیرویید درمان انتخابی پرکاری تیرویید در زمان حاملگی و شیردهی می ‌‌باشند. از تمام انواع داروهای خوراکی ضد تیروییدی در این دوران می ‌توان استفاده کرد. از آنجا که در برخی از مطالعات استفاده از متی ‌مازول در دوران بارداری با عوارضی توام بوده است برخی از صاحب ‌نظران استفاده از پروپیل ‌تیوراسیل را در دوران بارداری توصیه می ‌‌کنند. ید رادیواکتیو برای درمان پرکاری تیروئید در دوران بارداری نباید تجویز شود. در‌صورتی ‌که درمان دارویی پرکاری تیروئید در بارداری موثر نباشد تیروییدکتومی ‌‌در سه ماهه دوم بارداری راه دیگری برای کنترل پرکاری تیرویید در مادر باردار است. متی‌ مازول داروی اصلی در دوران شیردهی است.

تشخیص و درمان پرکاری تیروئید در بارداری و شیردهی از اهمیت خاصی برخوردار است. عدم تشخیص و درمان مناسب این اختلال عوارض مهمی را برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت.

برای آشنایی با ” بیماریهای تیروئید در بارداری ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پرشین پرشیا. پایگاه اطلاعات علمیدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *