پرمویی ناشی از بالا رفتن هورمون های مردانه

[sbu_post_image]

همه جای بدن انسان به استثنای کف دست و پا دارای مو است. در خانم‌ها صورت و بازو، موهای نازک و تقریبا غیرقابل رویتی دارند که عموما جلب توجه نمی‌کنند. اما بعضی اوقات این موها چنان زبر و ضخیم و یا تیره‌اند که کاملا دیده می‌شوند. در صورت ایجاد هر یک از علائم زیر حتی در صورت عدم وجود هیر‌سوتیسم(موهای زائد) به پرمویی ناشی از بالا رفتن هورمون های مردانه در بدنتان شک کرده و با پزشک مشورت کنید.

علایم پرمویی ناشی از بالا رفتن هورمون های مردانه

– قاعدگی های کم، نامنظم یا قطع شده
– جوش‌های مقاوم به درمان
– خشونت صدا
– عقب رفتن خط رویش موهای سر
– کاهش اندازه پستان‌ها یا بزرگ شدن کلیتوریس

نشانه‌های زیر ممکن است مطرح کننده علت زمینه‌ای برای هیرسوتیسم در تخمدان‌ها، غدد فوق کلیوی یا هیپوفیز باشند :

– چاقی به طور شایعی در نشانگان تخمدان پر کیست که یک علت شایع برای افزایش هورمون مردانه است دیده می شود.
– پوست تیره و ضخیم شده در چاله آرنج، کشاله ران یا گردن
– کبودی سریع، اضافه وزن در ناحیه میانی یا ضعف
– ترشح شیر یا سایر مایعات از پستان در زمانی که کودک شیرخوار ندارید.
– فشار خون بالا، قند خون بالا و مشکلات کلسترول
– هیرسوتیسم پیش از بلوغ یا هیرسوتیسمی که به طور ناگهانی رخ می‌دهد.
– از آنجا که برخی مشکلات پزشکی که باعث پرمویی زنان می شوند، شکل خانوادگی دارند حتی اگر پرمویی در بین اعضای خانواده شما رایج است، با پزشک مشورت کنید.

درمان‌ پرمویی ناشی از بالا رفتن هورمون های مردانه

برای تشخیص علت هیرسوتیسم و افزایش هورمون‌های مردانه، ممکن است نیاز به معاینه، آزمایشات تشخیصی و حتی تصویربرداری (مانند سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی) باشد.

نوع درمان هیرسوتیسم بستگی به علت آن دارد. در صورتی که هیرسوتیسم خفیف باشد و دوره‌های قاعدگی نیز منظم باشد، ممکن است درمان ضروری نباشد. اما در موارد دیگر، نیاز به درمان وجود دارد، به ویژه اگر بیمار در آینده قصد بارداری داشته باشد.

تومورهای تخمدان یا غدد فوق‌کلیوی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

روش‌های درمانی برای حذف موهای زاید شامل تراشیدن، استفاده از موچین و سفید کردن موها می‌شود. استفاده از موچین ممکن است منجر به عفونت یا باقی‌ماندن موهای زاید شود. روش الکترولیز نیز می‌تواند به‌طور دائمی موهای زاید را حذف کند.

درمان دارویی پرمویی زنان

درمان هیرسوتیسم، یا رشد موهای زاید در زنان، با هیچ داروی خاصی که برای این منظور تأیید شده باشد، انجام نمی‌شود. اما، یکی از داروهای شایع برای درمان هیرسوتیسم یک دیورتیک (ادرارآور) است که اثرات ضد هورمون‌های مردانه را نیز دارد. به نظر می‌رسد که این دارو مؤثرترین دارو در کاهش رشد موی زاید باشد. دیگر داروهایی که ممکن است برای هیرسوتیسم ناشی از تولید بیش از حد آندروژن توصیه شوند، شامل دگزامتازون، داروهای تنظیم خانواده، لوپرولاید و داروهای ضد آندروژن می‌شوند. تأثیر این داروها تنها ممکن است به کاهش رشد موی جدید کمک کند اما معمولاً مقدار مویی که قبل وجود داشته است تغییری نمی‌کند.

همچنین، ممکن است داروهای اضافی برای هرگونه بیماری زمینه‌ای تجویز شوند. اگر پوست در اثر تراشیدن تحریک شود، می‌توان از کرم هیدروکورتیزون ۱% استفاده کرد. استفاده از مواد یا کرم‌های موبر نیز معمولاً توصیه می‌شود، اما باید با احتیاط مصرف شوند زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شوند.

درمان هیرسوتیسم معمولاً محدودیتی در فعالیت فرد ایجاد نمی‌کند و رژیم غذایی خاصی برای آن توصیه نمی‌شود. اگر اضافه وزن دارید، معمولاً توصیه می‌شود رژیم لاغری بگیرید.

در صورت داشتن علائم پرمویی ناشی از بالا رفتن هورمون‌های مردانه، یا داشتن علائم جدید و غیر قابل توجیه، یا در صورت بارداری، نیاز است که برخی از داروهای مورد استفاده در درمان هیرسوتیسم قطع شوند، زیرا ممکن است عوارض جانبی داشته باشند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان پرمویی ” و ” نشانه های هیرسوتیسم ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پرمویی زنان یا هیرسوتیسم مطالعه فرمایید.

منبع: دکتر سلام. زرهنر

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره