ورم زانو : راه و روش درمان

x328a6344b5235edbf58e7e0531b0ff2a.jpg.pagespeed.ic.1fN0PaRkZW

درد زانو (اگر شایع ترین نباشد) یکی از شایع ترین اشکال درد مفصل در بدن انسان است و یکی از علائمی که غالبا با درد زانو مرتبط است ورم می باشد.

ورم (تورم) زانو ممکن است ایجاد ناراحتی کند و باعث شود مفصل پف کرده به نظر برسد. مایع نواحی اطراف زانو (که در برخی موارد این مایع خون است) می تواند مفصل را پر کرده و بنابراین باعث ورم پشت یا جلوی زانو شود.

در این مقاله درمورد ورم و درد زانو بیشتر آشنا خواهید شد

راه های درمان

این روش های درمانی ممکن است شما را از درد، ورم، سفتی و گرفتگی زانو رها کند.

نزد فیزیوتراپیستی بروید که می تواند تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف مفصل زانو به شما توصیه کند. درمان ورم زانو بسته به علت ورم و درد زانو متفاوت است.

اگر درد و ورم زانو را تجربه می کنید، برای شکل مناسب درمان با پزشک متخصص مشورت کنید.

درمان ورم زانو مشتمل بر موارد زیر است:

در صورت آسیب یا ضرب دیدگی زانو از روش روی آوردن به کمک های اولیه   برای کاهش زانو درد و ورم استفاده می شود که عبارت است از

۱) استراحت

۲) گذاشتن یخ

۳)فشرده ساختن

۴) بالا نگاه داشتن

سپس این احتمال وجود دارد که پزشک با استفاده از یک فرآیند تصویربرداری مانند اشعه ایکس ویا ام آر آی تشخیص دهد که آیا رباط ها یا غضروف بیمار رگ به رگ شده اند یا پاره شده اند. یخ یا دیگر اشکال سرما درمانی هم برای کاهش ورم زانو مورد استفاده قرار می گیرند.

درمان بوسیله سرما که سرما درمانی هم نامیده می شود به بی حس کردن محل درد زانو کمک می کند و گفته می شود که ورم زانو را کاهش می دهد. ممکن است پزشک داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن  برای التهاب توصیه کند.

همچنین ممکن است پزشک مایع زانو را خالی کند یعنی آمپولی را به جایی از زانو که ورم کرده وارد کند و مایعی که باعث ورم زانو شده است (و معمولا خون است) را از آن ناحیه بیرون بکشد. چنین چیزی می تواند فشار را کاهش دهد و باعث تسکین درد و ورم زانو شود.

برای اشکال مزمن و طولانی مدت ورم زانو، پوشیدن زانو بند می تواند به محافظت از زانو و کم کردن فشار روی مفصل و زانو درد کمک کند که این بخصوص برای افرادی که از آرتروز رنج می برند مفید است زیرا زانو بند می تواند فشار را از روی نواحی ساییده شده زانو بردارد و به قسمت های سالم تر زانو منتقل کند.

کاهش فشار اغلب به کم کردن ورم مفصل زانو کمک می کند. برای تشخیص بهترین شکل (های) درمان ورم و درد زانو باز هم با پزشک متخصص صحبت کنید.

پزشک برای تصمیم گیری درمورد اشکال مختلف درمان مناسب برای موقعیت شما با شما همکاری خواهد کرد. درمان ورم زانو به علت آن بستگی دارد ولی متداول ترین راه های کاهش ورم و زانو درد عبارتند از:

فشرده کردن: برای ایجاد فشار روی زانو می توان از Tubigrip  و زانوبند استفاده کرد. ایجاد فشار روی زانو می تواند به کاهش ورم کمک کند.

دارو: ممکن است برای کاهش ورم زانو داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن تجویز شوند.

آسپیراسیون: پزشک می تواند با کمک یک آمپول آب زانو را تخلیه کند ولی گاهی آب زانو بر می گردد.

تزریق کورتیزون: کورتیزونیک هورمون استروئیدی است که با سرکوب سیستم ایمنی التهاب و زانو درد را کاهش می دهد.

زمان مراجعه به پزشک

نشانه هایی از به وجود آمدن عفونت

ایجاد بی حسی، سوزن سوزن شدن و یا ضعف

درمان نشدن علائمی مانند درد و ورم به کمک درمان های خانگی

شدید تر شدن علائم و بروز مداوم آن ها

“از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)”

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره