ورزش و کوتاهی قد

[sbu_post_image]

زمينه ژنتيكي كوتاهي قد عاملي است كه قابل تغيير نيست و بنابراين پيشگيري از كوتاهي قد در مواردي كه به علت عوامل ارثي باشد، مقدور نمي باشد.
اما اگر كوتاهي قد ناشي از عوامل تغذيه‌اي، كمبود هورمون رشد يا بيماري‌ هاي زمينه‌ اي باشد، مي ‌توان پيش از بسته شدن صفحات رشد استخواني اقداماتي را انجام داد. در اين صورت مراجعه به پزشك متخصص غدد براي تشخيص علت كوتاهي قد ضروري است.

ورزش بعد از خواب کافی و منظم حرف اول را برای افزایش قد می زند. در حین ورزش هورمونهای رشد شروع به ترشح می کنند و به دنبال آن قد ما نیز افزایش پیدا می کند.

بهترین زمان برای ورزش هر روز صبح قبل از صرف صبحانه است. نکته مهم در زمینه ورزش این است که ورزش را همیشه می بایست با حرکات آهسته شروع نمایید و به تدریج بر سرعت و شدت آن اضافه کنید و سپس به تدریج از شدت آن کم کنید. حدود پانزده دقیقه ورزش صبح گاهی برای این منظور توصیه می شود.

ارتباط ژیمیناستیک و رشد قد

ژیمناستیک برای بلندی قامت افراد ورزشکار و رشد قد کودکان مفید و موثر است و کشورهای مدرن و پیشرفته که دارای ورزش حرفه‌ای هستند به این نتایج عملی و علمی رسیده‌اند که ژیمناستیک قد را کوتاه نمی‌کند، بلکه این رشته ورزشی برای رشد و افزایش قد و قامت نیز بسیار مفید است.

متاسفانه تصور اشتباهی که نزد برخی اشخاص و خانواده‌ها درباره این ورزش وجود دارد این که این رشته ورزشی مانع رشد کودک می‌شود و به علت فشار زیاد به استخوان‌ها، صفحات رشد استخوانی باعث کوتاهی قد می‌شود، در حالی که این حدس و گمان و گفته‌ها واقعیت ندارد، برخلاف تصور آنها ژیمناستیک قد را کوتاه نمی‌کند و مانع رشد بلندی قد کودک نمی‌شود، بلکه به لحاظ بهره بردن از وسایلی مانند بارفیکس و حرکات کششی و جهشی و همچنین فعالیت فیزیکی زیاد در افزایش رشد بدن و بلندی قد و قامت موثر است.

منبع: تبیان ، هیئت ژیمیناستیک ، مهرسل

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره