ورزش و کاهش دردهای قاعدگی

[sbu_post_image]

کشش عضلات پشت گردن، عضلات بالای ناحیه کمری در حالت ایستاده، نشسته و خوابیده جهت بهبود دردهای قاعدگی بسیار نتیجه بخش است.

انجام حرکات ورزشی موجب افزایش میزان ترشح آندورفین در خون می‌شود. ترشح آندورفین موجب آرامش و بهبودی خلق و کاهش دردهای قاعدگی می‌شود. اهمیت انجام حرکات ورزشی هوازی در کاهش دردهای قاعدگی انجام حرکات ایروبیک همراه با تنفس در بهبود دردهای قاعدگی بسیار سودمند است. تمرینات باید در زمان معینی از روز انجام شود، انجام حرکات ورزشی روزانه در ساعت معین اثربخشی بیشتری دارد، حرکات ورزشی باید به آرامی شروع شود و روزانه به تدریج بر شدت و مدت تمرینات افزوده شود. سندرم پیش از قاعدگی (pms) اختلالی است که علائم فیزیکی و رفتاری بیمار با یک الگوی چرخه‌ای بروز می‌کند. این علائم ۱-۲ هفته قبل از قاعدگی ظاهر می‌شود و با شروع قاعدگی بهبود می‌یابد. ماهیت و شدت این علائم متفاوت است. اگر علائم شما آنقدر شدید است که فعالیت‌های روزانه را مختل می‌سازند، با پزشک خود در مورد گزینه‌های درمان مشورت کنید.

بهترین زمان ورزش برای کاهش دردهای قاعدگی

بهترین زمان انجام حرکات ورزشی صبح ها قبل از صرف صبحانه است، مدت زمان انجام تمرینات باید 20 تا 30 دقیقه باشد،هنگام انجام تمرینات در صورت احساس خستگی و درد غیرعادی باید تمرین متوقف شود. کشش عضلات پشت گردن، عضلات بالای ناحیه کمری در حالت ایستاده، نشسته و خوابیده جهت بهبود دردهای قاعدگی بسیار نتیجه بخش است، هر حرکت باید با تعداد 5 شروع شده و حداکثر تا 30 نوبت تکرار شود.

رعایت برنامه غذایی مناسب همراه با ورزش نتایج سودمندتری دربر دارد، جهت کاهش دردهای قاعدگی باید هر 3 ساعت یکبار مواد نشاسته‌ای به میزان کم مصرف شود، مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم نیز بسیار مفید است. بر اهمیت محدودیت مصرف نمک و قندهای مصنوعی در بهبود دردهای قاعدگی تاکید کرد و مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه به عنوان میان وعده بسیار مناسب است، اولین وعده غذایی باید یک ساعت پس از بیداری صرف شود و آخرین وعده غذایی نیز نباید بیش از یک ساعت با خواب فاصله داشته باشد.

استفاده از مکمل‌های غذایی، ویتامین‌ها و مواد معدنی و همچنین مصرف داروهای آرام بخش بر اساس صلاحدید پزشک متخصص غدد و متابولیسم در کاهش علائم قاعدگی موثر است.

منبع: پارسی طب

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره