ورزش و دیابت بارداری

post_image

بیماری دیابت با شیوه های متعددی قابل درمان است. شیوه هایی چون رژیم غذایی، دارویی و فعالیت های بدنی. در این میان موضوع جالب توجه، نادیده گرفتن اهمیت فعالیت های بدنی در روند درمان بیماری دیابت است در حالی که ورزش حتی در سطح حرفه ای می تواند منجر به پیش گیری بیماری دیابت شود.

ورزش،مخصوصا برای افراد دیابتی تیپ ۲ کلیدی برای درمان دیابت است. لازم است قبل از اینکه حامله شوید قند خونتان را تحت کنترل در آورید. با تیم دیابتی خود در مورد برنامه ورزشی تان مشورت کنید و از آنها راهنمایی بخواهید. ورزش به شما کمک می کند تا در طول حاملگی سالم بمانید اما اگر دارای یکی از شرایط زیر هستید، باید با تیم دیابتی خود در مورد خطرات ورزش در طول حاملگی بحث کنید.

  • فشار خون بالا
  • چشم ، کلیه ، یا مشکلات قلبی
  • آسیب در شریان های بزرگ و کوچک
  • آسیب عصبی ( nerve damage )

عموما ، ایده خوبی نیست که در طول حاملگی ورزش سنگین جدیدی را شروع کنید. بهترین انتخاب ها برای زنان باردار ، پیاده روی ، آئروبیک و شنا هستند.

کنترل مناسب قند خون در دوران حاملگی اهمیت زیادی در پیش گیری از ناهنجاری های جنینی، بزرگی بیش از حد جنین (ماکروزومی)، کوچکی جنین و عوارض پس از زایمان دارد. ورزش با پیش گیری و کمک به درمان هیپرگلسیمی یا افزایش قند خون می تواند در این مهم مفید واقع شود. اما آنچه مهم است ورزش حتماً باید تحت نظر پزشک برنامه ریزی شود.

ورزش های مناسب در حاملگی

در حاملگی از ورزش هایی که ضربه به شکم، معلق شدن و حرکات ناگهانی دارد باید پرهیز شود. همچنین بهتر است ورزش در حد متوسط تا خفیف صورت گیرد. از آنجا که مصرف داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون در خانم های باردار ممنوع است و انسولین برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد باید ورزش تحت برنامه منظم و با فاصله مساوی از وعده غذایی و تزریق انسولین صورت گیرد.
در هنگام برنامه ریزی یا تغییر ناگهانی ورزش باید قبل و بعد از جلسه ورزشی قند خون چک شود. در صورتی که قند خون کمتر از ۱۰۰ یا بیش از ۲۵۰ باشد، ورزش باید موقتاً به تاخیر بیفتد. البته توجه به دریافت مواد غذایی مکفی در زنان مبتلا به دیابت بارداری که مایل به ورزش هستند به منظور رشد مناسب جنین ضروری است. ضمن اینکه در این افراد باید دریافت مایعات کافی مورد توجه قرار گیرد.

در این بیماران ورزش هایی چون دوچرخه سواری ملایم، دویدن ملایم، پیاده روی و شنای ملایم می تواند مفید واقع شود.

با ورزش در این دوران همچنین میتوان کمر درد در بارداری را کاهش داد . حتی اگر شما در هفته شانزدهم دوران بارداری باشید، تمرینات ورزشی به کاهش درد و فشار ناشی از فتق دیسک کمر یا سیاتیک کمک می‌کند. این تمرینات با تقویت قسمت تحتانی کمر، عضلات شکم و لگن به کاهش دردهای دوران بارداری کمک می‌کند.

موارد ممنوعیت ورزش در بارداری

به رغم فوایدی که ورزش در درمان دیابت بارداری دارد در برخی شرایط خاص حتی انجام ورزش های سبک (در دوران بارداری) ممنوعیت پیدا می کند.

سابقه سقط های مکرر خود به خودی، کیسه آب پاره شده، زایمان زودرس، چند قلویی، نارسایی دهانه رحم، خونریزی یا جفت سر راهی، بیماری قلبی، زجر جنینی، فشار خون بالا که به علت حاملگی ایجاد شده است، مسمومیت حاملگی، نامنظمی ریتم قلب

قبل از حاملگی و در طول آن ورزش منظم را فراموش نکنند و از آنجا که زنان مبتلا به دیابت بارداری پس از زایمان نیز در معرض ابتلا به دیابت قندی هستند به منظور پیش گیری از ابتلا به دیابت قندی پس از زایمان نیز ورزش منظم را ادامه دهند.

منبع: ویستا ، دیابتدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *