ورزش و افزایش قد

post_image

ورزش هایی وجود دارد که در سنین رشد پیشنهاد سنی شود از جمله ورزش هایی که باعث ضربه به استخوان ها و مفاصل شود می تواند بر رشد قدی مضر باشد و شاید باعث توقف یا کم شدن رشد طولی استخوانی شوند ولی برعکس ورزش هایی که درون آب انجام می شوند و به مراتب به مفاصل و استخوان ها فشار کمتری را وارد می کند و به افراد در حال رشد این رشته ورزشی مفرح پیشنهاد می شود.

ورزش های مخصوص افزایش قد

این تمرینات شامل حرکات کششی، یوگا، آویزان شدن از بارفیکس، شنا و… است که باید صبح زود انجام شود.

یوگا یکی‌ از ورزش‌هایی است که علاوه بر اینکه سلامت فرد را تقویت می‌کند به رشد قد در او کمک می‌کند (در شرایطی که فرد در مرحله رشد باشد) از طریق تمرینات یوگا ستون فقرات کشش پیدا می‌کند و در نتیجه ماهیچه‌های ستون فقرات تقویت می‌شود.

این حرکات باعث می‌شود مایع میان دیسک‌های ستون فقرات افزایش پیدا کند.

افزایش قد با حرکات کششی

یکی‌ از مؤثرترین تمرینات برای افزایش قد حرکات کششی است که هر کس بدون نیاز به لوازم ورزشی می‌تواند آنها را انجام دهد. به کمک این حرکات ماهیچه‌ها تقویت می‌شوند، غضروف ستون فقرات ضخیم‌تر شده و در نهایت باعث افزایش قد می‌شود.

  • فرد بایست روزانه چند مرتبه و هر بار ۱۰تا ۲۰ ثانیه از بارفیکس آویزان شود. جاذبه زمین باعث به هم فشرده شدن ستون فقرات می‌شود و بافت‌های اطراف آن را نازک‌تر می‌کند و در نتیجه قد کوتاه‌تر می‌شود. آویزان شدن از بارفیکس برعکس جاذبه زمین عمل می‌کند و باعث افزایش قد می‌شود.
  • از میان انواع شنا، شنای قورباغه بیشتر از بقیه به کشش ستون فقرات کمک می‌کند. از طرفی‌ نیز شناور بودن در آب اثر جاذبه زمین را خنثی کرده و از این رو در افزایش قد مؤثر است.

کودکان را می توان از سنین زیر ۷ سال به ورزش کردن تشویق کرد اما نباید آنها را مجبور کرد و ورزش کردن آنها با بازی های متنوع باید همراه باشد تا از ورزش دلزده شوند. بهترین سن برای شروع ورزش ۷ الی ۹ سال پیشنهاد می شود و ورزش کردن علاوه بر فواید جسمانی بر روحیه فرزندان نیز تاثیر مثبتی می گذارد

منبع: ایران کلینیک و پایگاه تخصصی افزایش قد.دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *