هیرسوتیسم

[sbu_post_image]

هیرسوتیسم به وضعیتی گفته می‌شود که در آن موها به طور بیش از حد در نقاط خاصی از صورت و بدن زنان رشد می‌کنند. موهای صورت یک زن باید به طور طبیعی کمرنگ و نازک باشد و به آسانی قابل مشاهده نباشد. اگر متوجه شوید که موهای ضخیم و سیاه با الگوی مردانه (به ویژه در محل ریش و سبیل) در صورتتان رشد کرده است یا اگر موهای بدن شما به طور ناگهانی و با سرعت زیادی رشد کرده است، حتماً باید به پزشک مراجعه کرده و این موضوع را بررسی کنید. این مشکل علاوه بر اینکه می‌تواند بر روی ظاهر شما تأثیر بگذارد، ممکن است مشکلات داخلی جدی‌تری را نیز ایجاد کند، بنابراین نباید این موضوع را نادیده گرفت.الگوی طبیعی رشد مو

قبل از تشخیص هیرسوتیسم، باید به این نکته توجه شود که الگوی طبیعی رشد مو بر اساس زمینه نژادی متفاوت است. به عنوان مثال، افراد با پوست سفید، موهای صورتی بیشتری نسبت به افراد با پوست سیاه و نژاد زرد دارند و زنان مدیترانه‌ای به طور طبیعی موهای بیشتری نسبت به زنان شمال اروپا دارند. لذا برای تشخیص هیرسوتیسم، باید با الگوی رشد موی طبیعی هر فرد موازنه شود.

علت هیرسوتیسم در زنان

دلیل ایجاد هیرسوتیسم در زنان این است که پیشانی‌های مو تحت تحریک بیش از حد تستوسترون یا سایر آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) قرار می‌گیرند. آندروژن‌ها، هورمون‌های جنسی برجسته در مردان هستند و در زنان معمولاً سطح کمی از این هورمون‌های مردانه وجود دارد. با این حال، گاهی اوقات به دلایلی این هورمون‌ها به طور غیرطبیعی افزایش می‌یابند و باعث افزایش رشد مو می‌شوند.

هیرسوتیسم گاهی همراه با سطح طبیعی هورمون‌ها رخ می‌دهد، که در این صورت معمولاً حساسیت گیرنده‌های پوست در آن نواحی نسبت به تستوسترون افزایش یافته است.

منبع:  علمی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره