هیرسوتیسم یا پرمویی

[sbu_post_image]

همه افراد مو دارند و غالباً میزان موی آن ها بستگی به ساختار ژنتیکی آنها دارد . ولیکن چنانچه شما خانمی هستید که دارای مقادیر زیادی موهای ضخیم و پررنگ هستید که این موها در نواحی ای رویش دارند که خاص مردان می باشد، مثلاً بر روی صورت ، قفسه سینه یا کمر، مبتلا به هیرسوتیسم یا پرمویی محسوب می شوید .
هیرسوتیسم، رشد زیاد مو با الگوی مردانه در زنان می باشد . هیرسوتیسم از افزایش هورمون های مردانه (آندروژن ها) به ویژه تستوسترون ناشی می شود . در برخی موارد نیز هیرسوتیسم و افزایش تستوسترون به دلیل نژاد و یا ویژگی خانوادگی است . 10 % از زنان ایالات متحده آمریکا به درجاتی از هیرسوتیسم مبتلا می باشند . ترکیبی از دارو درمانی و مراقبت های فردی ، درمان موثری برای زنان مبتلا به هیرسوتیسم فراهم می سازد .

هیرسوتیسم یا پرمویی در یائسگی

در دوران یائسگی، تولید هورمون استروژن توسط تخمدان‌ها به‌طور طبیعی کاهش می‌یابد. این هورمون توانایی خنثی کردن اثرات هورمون تستوسترون را دارد که مسئول تغییرات بلوغ مردانه مانند رشد موهای صورت است. هرچند تستوسترون به‌طور عمومی به‌عنوان هورمون مردانه شناخته می‌شود، اما در زنان نیز مقداری از آن تولید می‌شود. وقتی سطح استروژن در زنان کاهش می‌یابد، فعالیت تستوسترون آنها افزایش می‌یابد که معمولاً منجر به پرموئی لب بالا می‌شود.

عوامل دیگری علاوه بر یائسگی، می‌توانند بر سطح تستوسترون در بدن اثر گذارند و باعث رشد موهای زائد و پرموئی شوند. زنان جوانی که رژیم غذایی سختی را دنبال می‌کنند، ممکن است دچار عدم تعادل هورمونی شوند که منجر به متوقف شدن تخمک‌گذاری و افزایش تولید تستوسترون می‌شود. این موجب رشد موهای زبر در نواحی مختلف بدن از جمله لب بالا می‌شود.

علاوه بر این، برخی داروها مانند استروئیدها و داروهای کنترل فشار خون نیز ممکن است باعث افزایش هورمون تستوسترون شوند. علاوه بر پرموئی، علائم دیگری نیز ممکن است برای عدم تعادل هورمونی دیده شود. این علائم شامل عدم قاعدگی، بزرگ شدن ماهیچه‌ها بدون تغییر در ورزش، و کلفت شدن صدا می‌شود که نشان‌دهنده نیاز به مشاوره پزشکی است.

درمان هیرسوتیسم یا پرمویی

درمان هیرسوتیسم شامل ترکیبی از روشهای مراقبت فردی ، درمان های از بین برنده ی مو و استفاده از دارو می شود .

روش های رفع موهای زائد عبارتند از :

  • الکترولیز برای رفع پرمویی

در این روش درمانی، یک سوزن کوچک وارد هر یک از فولیکول‌های مو می‌شود و از این طریق جریان الکتریکی عبور می‌دهد تا فولیکول را تجزیه کرده و در نهایت تخریب کند. نتیجهٔ الکترولیز حذف دائمی موها است، اما این فرایند معمولاً دردناک است. برای کاهش این درد، معمولاً از کرم‌های بیحس کننده موضعی استفاده می‌شود. عوارض جانبی این روش شامل تیره یا روشن شدن نواحی تحت درمان می‌شود و در برخی موارد، اسکار یا جای زخم هم باقی می‌ماند.

  • لیزردرمانی در درمان موهای زاید

در این روش، اشعه‌های لیزر از روی پوست عبور می‌کنند و باعث ناتوان شدن فولیکول‌ها و جلوگیری از رشد آنها می‌شوند. جلسات لیزردرمانی ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت به طول بیانجامد و مدت آن به اندازه ناحیه‌ای که تحت درمان است، بستگی دارد. بعد از درمان، برخی از افراد ممکن است دوره‌های طولانی را بدون رشد مجدد مو تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر نیاز به جلسات درمان مکرر برای حفظ نتایج دارند. این روش ممکن است دردناک و ناراحت‌کننده باشد و فرد ممکن است حس پاشیدن روغن داغ بر روی پوست خود را تجربه کند. همچنین، ممکن است این روش منجر به قرمزی و تورم شود و در برخی موارد می‌تواند منجر به سوختگی و تغییرات رنگ در پوست شود. علاوه بر این، درمان با لیزر هزینه‌بر و گران قیمت است.

برای آشنایی با ” درمان دارویی هیرسوتیسم ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پزشک شما. ویستا

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره