هیرسوتیسم یا رویش موهای مردانه در زنان

[sbu_post_image]

هیرسوتیسم یا پرمویی، یک بیماری است که باعث رویش موهای ناخواسته و مردانه در خانم‌ها می‌شود. در این بیماری، تعداد و ضخامت موهای رنگدانه‌دار در برخی نواحی بدن افزایش می‌یابد که به طور معمول در آقایان وجود دارد نظیر صورت، سینه و پشت بدن. تعداد موهای بدن خانم‌ها به طور عمده توسط ژنتیک آنها تعیین می‌شود. هیرسوتیسم یا رویش موهای مردانه در زنان ممکن است بر اثر افزایش هورمون‌های مردانه بنام آندروژن‌ها و بخصوص تستوسترون، اختلالات قاعدگی و یا بر اثر عوامل خانوادگی و نژادی فرد باشد. با استفاده از ترکیبی از مراقبت‌های شخصی و داروها، برای اکثر مبتلایان به هیرسوتیسم، درمان مناسب فراهم می‌شود.

دلایل رویش موهای مردانه در زنان

مشکل رشد موهای زائد در زنان، که از نظر علمی به عنوان هیرسوتیسم شناخته می‌شود، از سن بلوغ شروع می‌شود و معمولاً در نواحی مختلفی از بدن از جمله صورت، گردن، قفسه سینه، پشت، بازو و پاها دیده می‌شود. این مشکل به طور معمول در گروه سنی بین ۱۸ تا ۴۵ سال بیشتر دیده می‌شود. دلیل اصلی این مشکل افزایش سطح هورمون‌های مردانه در خون (آندروژن) است. اگرچه همه زنان آندروژن تولید می‌کنند، اما افزایش بیش از حد سطح آن می‌تواند منجر به هیرسوتیسم یا رویش موهای مردانه در زنان شود.

علاوه بر افزایش سطح هورمون‌ها، ژنتیک، کیست تخمدان، تومور در تخمدان و اختلالات آدرنال از دیگر دلایل ممکن برای رشد موهای زائد عنوان شده‌اند.

تشخیص علت رویش موهای مردانه در زنان

تشخیص هیرسوتیسم یا رویش موهای مردانه در زنان با بحث در مورد سابقه شما از لحاظ بیماری های طبی که داشته اید و نیز داروهای مصرفی ، با پزشک شروع می شود . پزشک شما از شما سئوالاتی در مورد منظم بودن سیکل های قاعدگی شما و نیز زمان بروز نشانه هایتان می پرسد . همچنین راجع به سابقه وجود موهای زائد در سایر اعضا خانواده شما و سایر بیماری های ارثی در آنها ، از شما سوال می کند.

به احتمال زیاد پزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل از بدن شما شامل صورت، گردن، قفسه سینه، پشت و شکم و لگن می نماید . او همچنین ممکن است که شما را برای علائم افزایش هورمون آندروژن و حالاتی که منجر به اختلالات هورمونی می شوند ، مورد معاینه قرار دهد .

اندازه گیری هورمون ها در خون شما شامل هورمون تستوسترون ممکن است که به تشخیص علت هیرسوتیسم کمک کند. میزان و نوع درخواست آزمایشات دیگر از سمت پزشک بسته به شدت پرموئی و سایر علائم شما می باشد .اگر که سطح هورمون آندروژن در خون شما بالا رفته باشد ، پزشک ممکن است که درخواست رادیوگرافی های تشخیصی کند شامل: سونوگرافی از تخمدان ها و غدد فوق کلیوی جهت بررسی احتمال وجود کیست تخمدان و یا تومور غدد فوق کلیوی- سی تی اسکن جهت بررسی غدد فوق کلیوی.

رفع موهای مردانه در زنان

اگرچه روش‌های مانند تراشیدن، اپیلاسیون و سفید کردن می‌توانند به موقتی برای کنترل هیرسوتیسم یا رویش موهای مردانه در زنان و موهای زائد مفید باشند، اما برخی داروهای طبیعی نیز وجود دارند که می‌توانند در کاهش رشد موها کمک کنند، با این حال این راه‌حل‌ها ممکن است دائمی نباشند.

هیرسوتیسم یا رویش موهای مردانه در زنان به طور کلی قابل جلوگیری نیست. با این حال، اگر شما دچار بیماری کیست های متعدد تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک هستید، کنترل وزن اضافی خود و جلوگیری از مقاومت به انسولین که در این بیماری دیده می‌شود، می‌تواند منجر به کاهش سطح هورمون آندروژن در خون شما شود و در نتیجه کاهش هیرسوتیسم یا رویش موهای مردانه در زنان را ایجاد کند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان هیرسوتیسم ” و ” نشانه های هیرسوتیسم ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موهای زائد زنان مطالعه فرمایید.

منبع: افکار نیوز. بیماری های زنان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره