نکات رفتار صحیح والدین با فرزندان در دوران بلوغ

دوران بلوغ یکی از حساس­ترین دوران زندگی هر فرد است. در این دوران تغییرات فیزیکی و احساسی قابل ملاحظه­ای در دختران و پسران رخ می­دهد که نحوه صحیح برخورد با این تغییرات در نحوه سپری کردن آن بسیار موثر است. قبل از رسیدن به دوران بلوغ، والدین باید از تغییراتی که قرار است رخ دهد، آگاهی کامل داشته باشند.

 

بلوغ در پسران


در مقطع سنی بین ۱۲ تا ۱۹ سالگی، هر پسری شروع به تجربه مراحل اولیه بلوغ خود می‌کند. این دوران زمان بسیار پیچیده‌ای است که در طی آن، یک پسر می‌تواند احساس پریشانی، گیجی و شرمساری کند. در حالی که والدین اغلب آخرین افرادی هستند که یک پسر می‌خواهد برای مشاوره به آنها مراجعه کند، این باعث نمی‌شود شما را از مشارکت در روشی دلسوزانه و مولد باز دارد. در اینجا نکاتی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند.

پاسخ به بلوغ

به طور کلی، پسران بلوغ را از سنین بین ۹ تا ۱۴ سالگی شروع می‌کنند. این امر می‌تواند برای کسانی که دیرتر شروع به بلوغ می‌کنند و همسالان خود را می‌بینند که زمان بلوغ آنها شروع شده است و در نتیجه ماهیچه‌ها و صداهای بم تری پیدا می‌کنند و موهای صورت یا بدن آنها غالباً نسبت به سال‌های قبل از رشد بیشتری برخوردار شده است، سخت‌تر خواهد بود.

بهترین راه برای کمک به فرزند خود در طی این مرحله، ایجاد نگرانی خاصی در مورد آن نیست. از هرگونه دخالت بی جا خودداری کنید زیرا این ممکن است به مشکلاتی که فرزند شما ممکن است قبلاً در مدرسه و در برخورد با دوستانش دریافت کرده است، بیفزاید. این بدان معنی نیست که شما این تغییرات را نادیده می‌گیرید یا وانمود می‌کنید مانند آنها اتفاق نمی‌افتد. در عوض، مهم است که اگر احساس کردید پسرتان هرگونه ناراحتی از خود نشان داده است، قدم پیش بگذارید و به سؤالاتی پاسخ دهید که در غیر این صورت تمایلی به سؤال کردن نداشته باشد.

اگر فرزند شما تاخیر در بلوغ را تجربه کرده است، به او اطمینان دهید که در نهایت این اتفاق برای او نیز خواهد شد. در مقابل، اگر او نشانه‌هایی از بلوغ زودهنگام یا تغییر در صدا را نشان داد، این ویژگی مثبت را برجسته کنید و او را با کارهایی مانند تراشیدن ریش یا سایر کارهای مردانه آشنا کنید. هرچه با سن بلوغ به عنوان یک تجربه عادی و سالم برخورد کنید، می‌توانید برخی از استرس‌های مرتبط با این تغییرات را تسکین دهید.

چگونه با بهداشت و بوی بدن مقابله کنیم

یکی از اولین علائم بلوغ، تغییر در بوی بدن است. در این دوره، پسر فرایندی را به نام آدرنارس تجربه می‌کند که در آن غدد آدرنال فعال‌تر خواهند شد و منجر به چربی پوست و آکنه می‌شوند. آدرنارس همچنین با افزایش میزان تعریق به خصوص در زیر بغل و کشاله ران مشخص می‌شود، زیرا غدد آپوکرین شروع به بلوغ می‌کنند.

پسران که تحت بلوغ قرار می‌گیرند ذاتاً بد بو نیستند. در عوض، آنها به محض اتفاق افتادن این امر نسبت به حضور باکتری در قسمت‌هایی از بدنشان که زمانی فاقد رطوبت بود، محافظت خود را از دست می‌دهند.

به عنوان والدین، ​​می‌توانید به فرزند خود در این زمینه‌ها کمک کنید:

معرفی ضد عرق یا دئودورانت به او

صابون دستمالی را با یک اسکرابر بدن نایلونی و شستشو دهنده بدن جایگزین کنید

به او پیشنهاد کنید که توجه بیشتری به زیر بغل و کشاله ران نشان دهد

اطمینان از تعویض روزانه لباس‌های زیر و پیراهن خود

به او لباس زیر پنبه یا با الیاف طبیعی که قابلیت جذب بیشتری دارند، بدهید.

چگونه با رویاهای دوران بلوغ کنار بیاییم

رویاهای بلوغ و نعوظ کلماتی است که هر پسری از شنیدن آنها از پدر و مادرش می‌ترسد. اما، در نهایت، هر دو بخشی طبیعی از بلوغ هستند و چیزی است که می‌توانید نادیده گرفتن یا روبرویی با آن با روشی سالم را انتخاب کنید.

برخلاف تصور برخی، رویاهای جنسی (که به عنوان احتلام شبانه نیز شناخته می‌شود) می‌توانند قبل از ظهور موهای ناحیه تناسلی رخ دهند. آنها پاسخ بدن پسر شما به افزایش ناگهانی و شدید سطح تستوسترون هستند.

این می‌تواند باعث شود پسران تمایلات ناگهانی و مکرر جنسی را همراه با نعوظ های منظم و گاه خود به خود تجربه کنند. با داشتن بیضه‌هایی که اکنون قادر به تولید اسپرم هستند، رویاهای جنسی یک واکنش کاملاً طبیعی به این تغییرات هستند، مانند میل به خودارضایی.

آخرین کاری که شما به عنوان والدین باید انجام دهید این است که مخالفت خود را نشان دهید یا این تجربیات را به هر شکلی مسخره کنید. در عوض، از این فرصت استفاده کنید تا بنشینید و توضیح دهید که این تغییرات به چه معنی است. در مورد این مسئله او را مجبور نکنید، بلکه در عوض این امکان را فراهم کنید تا در صورت لزوم بتواند از مشاوره شما استفاده کند.

همچنین یک لطف اضافی است که به فرزندتان یک ست ملافه تخت اضافی بدهید تا او بتواند در صورت کثیف شدن ملافه‌ها آنها را به راحتی تغییر دهد.

 

بلوغ در دختران


زمان مناسب برای صحبت کردن با او را پیدا کنید

اگر او علاقه‌ای از خود نشان داده است، اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع گفتگو با دخترتان در مورد بلوغ است. احتمالاً اگر او ۸ سال یا بیشتر داشته باشد، در حال حاضر دچار تغییرات جسمی شده و در این زمینه بسیار کنجکاو است. کنار آمدن با بلوغ برای والدین می‌تواند سخت باشد.

ممکن است احساس کنید که دختر کوچک خود را گم کرده‌اید. دختری که سابقاً برای داستان‌های خواب و بوسیدن التماس می‌کرد، اکنون می‌خواهد برای مجله‌های جوانان و تنهایی وقت صرف کند. رفت و آمدهایی که همیشه از کنار هم بودن لذت می‌برید می‌تواند به طور ناگهانی برای او بی اهمیت شود و ورود به اتاق او فقط با اجازه انجام شود.

سعی کنید این تغییرات رفتاری را به خودتان نگیرید. آنچه در مورد شخصیت او حتی متناقض به نظر می‌رسد، احتمالاً فقط راه او برای فهمیدن چیزها و یافتن راه خود است. همانقدر که پیش از این تلاش برای استقلال داشته است، هنوز هم تقریباً به همه چیز وابستگی دارد، خواه آن را بداند یا نه. بهتر است راه ارتباط را باز نگه دارید. بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید متوقف کردن گوش دادن به حرفهای اوست.

اصول را بشناسید

هر دختری متفاوت است. او ممکن است چرخه قاعدگی را از سن ۸ سالگی تا اواخر ۱۶ سالگی شروع کند. وقتی زمان آن فرا رسید، بلوغ باعث می‌شود که غده هیپوفیز، غده ای به اندازه لوبیا در نزدیکی مغز، به بدن اجازه ارسال پیام رسان‌های شیمیایی به نام هورمون را بدهد. سپس هورمون‌ها رشد و نمو اندام تولید مثلی و همچنین تغییرات مرتبط در بدن را تحریک می‌کنند. هورمونی که توسط هیپوفیز ترشح می‌شود باعث می‌شود تخمدان‌های او هورمون استروژن را تولید کنند. استروژن مسئول رشد جنسی اولیه است. هنگامی که او تخمک گذاری کند یا تخمک بالغ را آزاد کند، می‌تواند باردار شود.

نوسان سطح هورمون‌ها همچنین ممکن است نوسانات خلقی در بزرگسالان را به همراه داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید، این فراز و نشیب‌ها که دخترتان تجربه می‌کند احتمالاً به همان سختی هستند که شما تجربه می‌کنید، پس بهتر است در کنار او بمانید.  

بدانید چه انتظاری دارید و چه زمانی

هر دختری نسبت در دوره اول قاعدگی خود نگران می‌شود- این حالت چگونه خواهد بود و آیا طبیعی است یا نه. مهمترین نکته برای درک این مسئله این است که هیچ چیز غیرعادی وجود ندارد. هر دختری در این زمینه متفاوت است. برای رفع نگرانی‌های او، در اینجا برخی از علائمی که وی ممکن است تجربه کند و به شما کمک می‌کند تا در مورد بلوغ با دخترتان صحبت کنید، آورده شده است:

رشد پستان. پستان‌ها گردتر و کامل تر خواهند شد و به دنبال آن تیره شدن نوک پستان و آرئولا رخ می‌دهد. سینه‌های یک دختر اغلب به ویژه در ابتدا به طور ناموزونی رشد می‌کنند و قطعاً باید روشن کنید که جایی برای نگرانی نیست.

موهای تناسلی. اواخر بلوغ از نظر اندازه درشت و فرفری می‌شود.

رشد پراکنده. تا سن ۱۵ سالگی، دختر شما باید انتظار داشته باشد که جهش قابل توجهی در قد و وزن خود تجربه کند. اگر اینطور نیست، با پزشک خانوادگی خود مشورت کنید.

ترشحات واژن. ممکن است دختر شما وقتی اولین بار متوجه لکه زرد یا سفید روی لباس‌های خود شد، نگران شود. شما می‌توانید به او اطمینان دهید که این طبیعی و قابل انتظار است. مگر در مواردی که خارش، بو و سوزش واژن را تجربه کند، نیازی به نگرانی در مورد عفونت نیست. این تخلیه معمولاً نشانه‌ای است که می‌تواند شروع دوره قاعدگی را در حدود یک سال آینده انتظار داشته باشد. در طی این مدت، او می‌تواند همیشه تمیز لباس بپوشد تا خود را تمیز نگه دارد، اما باید توجه داشته باشید که در صورت پریود شدن او، حتماً در کوله پشتی او نوار بهداشتی و یک جفت لباس زیر قرار دهید.

موهای زیر بغل. به طور معمول در اواخر بلوغ رخ می‌دهد. در بسیاری از دختران تا شروع قاعدگی موهای زیر بغل آنها را رشد نمی‌کند.

قاعدگی زنان. اکثر دختران اولین دوره خود را در سنین ۱۲ تا ۱۳ سالگی تجربه می‌کنند. اما این برای هرکسی متفاوت است، و طبیعی است که قاعدگی در ۸ سالگی یا تا ۱۶ سالگی شروع شود، اگر دختر شما پریود نشد با پزشک خانوادگی خود مشورت کنید.

بلوغ چند شگفتی دیگر را به همراه می‌آورد که باید به خاطر بسپارید. او دیگر بچه نیست، بنابراین ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که غده‌های عرقش فعال‌تر شوند. هورمون‌های فعال‌تر و غدد چربی همچنین ممکن است منجر به اولین جوش‌های وی بخصوص در صورت و پشت وی شود. ممکن است بخواهید برای شستشوی صورت او را به داروخانه ببرید. رعایت بهداشت نیز بسیار مهم است. اگر او هنوز ناشی است، بهتر است به او بگویید برای جلوگیری از عفونت، نیاز به تمیز نگه داشتن خود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره