نوروپاتی دیابتی

post_image

آسیب اعصاب در دیابت را نوروپاتی دیابتی نیز می نامند. نوروپاتی دیابتی، عصب هایی را که از مغز و نخاع خارج می شوند مبتلا می کند. مجموعه این عصب ها را اعصاب محیطی می نامند. اعصاب محیطی شامل سه گروه عصب هستند، اعصاب حسی، اعصاب حرکتی و اعصاب خودکار. نوروپاتی دیابتی می تواند هر کدام از این اعصاب را درگیر کند.

اعصاب حرکتی، حرکت ارادی شما را کنترل می کنند. حرکات ارادی، حرکاتی هستند که شما خودتان تصمیم به انجام آنها می گیرید، مثل نشستن، ایستادن و قدم زدن. آسیب اعصاب حرکتی می تواند باعث ضعیف شدن عضلات بدن شود طوری که قادر به انجام این حرکات نباشید.

اعصاب حسی باعث می شود حس کنید و لمس کنید. اعصاب حسی، ما را از گرمی یا سردی، نرمی یا زبری و سفتی یا شلی اشیاء مطلع می کنند. اعصاب حسی همچنین باعث می شوند درد را احساس کنیم. آسیب وارد شده به اعصاب حسی می تواند باعث از بین رفتن حواس ما شود.

اعصاب خودکار فعالیت های غیرارادی را کنترل می کنند. فعالیت های غیر ارادی آنهایی هستند که بدون خواست و تصمیم شما به طور خود به خود انجام می شوند. اعمالی مثل نفس کشیدن، فعالیت قلب و هضم غذا توسط معده بدون خواست و تصمیم قبلی شما انجام می شوند. آسیب دیدن اعصاب خودکار، کار اعضای بدن را با مشکل مواجه می کند.

انواع نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی انواع بسیاری دارد. دو نمونه از شایع ترین انواع آن عبارتند از پلی نوروپاتی انتهایی قرنیه و نوروپاتی اعصاب خودکار.

 • پلی نوروپاتی انتهایی قرینه در دیابت

پلی نوروپاتی انتهایی قرینه در دیابت شامل آسیب اعصاب پا، ساق پا و گاهی دست ها است. لفظ انتهایی، یعنی قسمت هایی از بدن که دور از تنه قرار دارند. لفظ قرینه، به این معنی است که این آسیب اندام های چپ و راست را به طور همزمان درگیر می کند. پلی نوروپاتی دیابتی هم به این معنی است که بیش از یک عصب آسیب دیده است.

نشانه های نوروپاتی دیابتی پا، ساق پا و دست ها

 • سردی و بی حس شدن
 • سوزش
 • خارش و سوزن سوزن شدن
 • احساسی شبیه راه رفتن حشره بر روی پوست
 • احساس عجیب و غریب در کف پا هنگام راه رفتن
 • ضعف عضلانی
 • درد عمقی
 • پوست بیش از حد حساس
 • ایجاد درد هنگام تماس با کاغذ یا لباس
 • احساس برق گرفتگی
 • احساس دردی مثل فرو رفتن سوزن در بدن

در صورت وجود هر یک از احساس های ذکر شده، پزشک خود را مطلع کنید. این نشانه ها معمولاً به هنگام شب شدیدتر می شوند و اغلب با خارج شدن از رختخواب و اندکی قدم زدن بهتر می شوند.

 • نوروپاتی اعصاب خودکار در دیابت

اعصاب خودکار، قلب، ریه، رگ های خونی، معده، روده ها، مثانه و اعضای تولید مثلی را تحت کنترل خود دارند.

آسیب اعصاب قلب، ریه و رگ های خونی ممکن است تعداد ضربان قلب و فشارخون را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود قلب در هنگام استراحت با شدت و سرعت بیشتری منقبض شود. ممکن است هنگام بلند شدن و ایستادن سریع از حالت نشسته یا خوابیده، دچار سرگیجه یا ضعف شوید. ممکن است هنگام خواب فشار خون شما بالا برود و در حالت ایستاده فشار خونتان پایین بیاید. ممکن است دچار حمله قلبی بدون درد شوید.

آسیب اعصاب معده می تواند عمل هضم غذا را مختل کند، طوری که حتی پس از خوردن یک وعده غذای کم دچار نفخ شده و دل درد بگیرید یا ممکن است غذایی را که دو یا چند وعده قبل خورده اید، بالا بیاورید.آسیب اعصاب روده ها می تواند باعث ایجاد اسهال یا یبوست شود. اگر اعصاب مثانه آسیب ببیند، متوجه پر شدن مثانه نخواهید شد و ممکن است دچار دفع ادرار به

صورت قطره قطره و ناخودآگاه شوید. ادراری که در مثانه باقی می ماند ممکن است باعث ایجاد عفونت ادراری شود. نشانه های عفونت ادراری عبارتند از احساس نیاز به ادرار کردن در اکثر مواقع، احساس درد و سوزش به هنگام ادرار کردن، دفع ادرار کدر یا خونی، کمردرد یا دل درد و وجود تب ولرز.

آسیب اعصاب اعضای تولید مثلی می تواند در مردها باعث ناتوانی جنسی و در زن ها باعث خشکی واژن یا از بین رفتن حس آن شود.

پیشگیری از نوروپاتی دیابتی

قند خون خود را در محدوده نزدیک به مقادیر طبیعی نگه دارید. وقتی مقدار زیادی گلوکز در خون وجود دارد مقدار زیادی از آن وارد سلول های عصبی می شود. این گلوکز اضافی به محض ورود به سلول های عصبی به الکل های قندی تبدیل می شود. تجمع الکل های قندی در داخل سلول های عصبی باعث مختل شدن کارکرد آنها می شود و پس از چند سال، این اعصاب تخریب می شوند و آسیب می بینند.

سیگار را ترک کنید. اعصاب به وسیله رگ های خونی کوچک تغذیه می شوند. سیگار کشیدن باعث تخریب رگ های خونی کوچک می شود. رگ های خونی آسیب دیده اکسیژن کافی به اعصاب نمی رسانند و اعصاب بدون اکسیژن از بین می روند. چنانچه از قبل دچار آسیب عصبی بوده اید، سیگار کشیدن، این آسیب را بیشتر و شدیدتر می کند.

الکل کمتری مصرف کنید. نوشیدن مقادیر زیاد الکل ممکن است باعث آسیب عصبی شود. اگر از قبل دچار آسیب عصبی بوده اید نوشیدن الکل باعث بدتر شدن آن می شود.

فشارخون خود را کمتر از ۱۳۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه نگه دارید. فشارخون بالا به رگ های خونی فشار وارد می آورد. رگ های خونی ضعیف نمی توانند اعصاب را به خوبی تغذیه کنند.

کلسترول خون خود را زیر ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر نگه دارید. کلسترول بالا می تواند به رگ های خونی آسیب بزند. رگ های خونی آسیب نمی توانند اکسیژن مورد نیاز اعصاب را تامین کنند و این باعث آسیب دیدن اعصاب می شود.
سالی یک بار وجود آسیب عصبی و نوروپاتی دیابتی را در خود چک کنید. یک پزشک متخصص غدد و دیابت می تواند با انجام چند آزمایش مختلف چگونگی کارکرد اعصاب شما را بررسی کند. در صورت وجود آسیب عصبی لازم است درمان شوید. هر چه نوروپاتی دیابتی زودتر تشخیص داده شود، پاسخ به درمان بهتر خواهد بود.

برای آشنایی با ” عوارض ناشی از دیابت ” بر روی لینک کلیک کنید.دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *