نقش هورمونهای جنسی در اندازه سینه

[sbu_post_image]

بسیاری از خانم‌ها و دختران با مشکلات مربوط به اندازه سینه‌ها مواجه هستند. برخی از آن‌ها سینه‌های بزرگ را ترجیح می‌دهند در حالی که دیگران سینه‌های کوچک را ترجیح می‌دهند. اگر یک خط عمودی فرضی رسم کرده و بدن را به دو قسمت مساوی چپ و راست تقسیم کنیم، مشاهده می‌شود که دو سمت بدن دارای تقارن کامل نیستند و کمی با هم تفاوت دارند. حدود 8 درصد عدم تقارن بین دو طرف بدن به طور طبیعی است و نیازی به هیچ اقدامی ندارد. این اختلاف اندازه بین سینه‌های راست و چپ نیز طبیعی است و نشانه‌ای از بیماری نیست.

سینه‌ها از چربی و بافت‌های چربی تشکیل شده‌اند و شکل و جایگاه خاص آن‌ها توسط رباط‌های خاصی که بافت پستان را در بر می‌گیرند و آن‌ها را حفاظت می‌کنند، تعیین می‌شود. این رباط‌ها که به “رباط‌های کوپر” معروف هستند، در دوره‌هایی مانند حاملگی و همچنین پس از ورزش‌های فعال یا کشیده شدن، ممکن است شل یا کشیده شوند و باعث آویزان شدن سینه‌ها شوند.

علت کوچی پستان ها در خانم ها

هورمون‌های جنسی در رشد و تکامل پستان‌ها در دوره بلوغ و تولید شیر از اهمیت بسزایی برخوردارند. استروژن در رشد و نمو غدد و مجاری پستان نقش داشته و پروژسترون محرک اصلی تغییر و تکامل سلول‌های سازنده شیر می‌باشد. از اینرو، سایز آنها بستگی به میزان چربی دارد که در آن ذخیره می‌کنند و این موضوع نیز به نوبه خود بستگی به ژنتیک، وزن، سلامتی و سن شخص دارد. ماهیچه‌هایی که در زیر سینه‌ها قرار گرفته‌اند، ماهیچه‌های سینه‌ای نامیده می‌شوند و برجستگی سینه از آن‌ها است.

باید بدانید که عوامل ژنتیکی نیز در کوچکی یا بزرگی سایز سینه بسیار دخیل هستند. در این موارد نمی‌توان آنچنان تأثیری بر کوچک کردن یا بزرگ کردن سینه گذاشت. ژنتیک به عنوان عامل شایع‌ترین کوچکی پستان‌ها در خانم‌ها مطرح است و معمولاً به کرم‌ها و قرص‌های گیاهی پاسخ مناسبی نمی‌دهد و این مواد به هیچ عنوان باعث رشد پستان نمی‌شوند.

تاثیر ورزش در کوچک کردن سینه ها

اگر می خواهید بدانید که می توانید سایز سینه تان را تغییر دهید یا نه، باید به شما بگویم که خیر، نمی توانید (مگر با عمل جراحی)، اما می توانید با کار کردن روی عضلات سینه، آنها را بزرگتر، سفت تر و خوش ترکیب تر کنید.

بهترین و مؤثر ترین راه برای کاهش سایز سینه؛ انجام ورزش های قبلی – عروقی یا هوازی است. چرا که این تمرینات موجب چری سوز و به تبع آن کاهش چربی در بدن می شود.اما لازم است بدانید این تمرینات موجب کاهش چربی در کل بدن می شود، یعنی نباید انتظار داشت که این تمرینات فقط روی چربی سینه تأثیر داشته باشند و در نقش هورمونهای جنسی در اندازه سینه ها بی تاثیر است. تمریناتی ورزشی مانند: دویدن، دوچرخه سواری، شنا، آیروبیک ، طناب زدن و پیاده روی سریع از جمله تمرینات هوازی هستند. این تمرینات باید ۵ روز در هفته و به مدت ۶۰ تا ۹۰ دقیقه انجام شوند، که البته حد معمول آن برای خانم های که سابقه ورزشی و آمادگی بدنی بالای ندارند از ۳۰ تا ۶۰ دقیقه می باشد.کاهش ۴ تا ۶ کیلو وزن می تواند بر روی کاهش سایز سینه تأثیر گذار باشد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علل کوچکی سینه ها در زنان ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نقش هورمونهای جنسی در اندازه سینه مطالعه فرمایید.

منبع:‌دکتر سلام. نیک صالحی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره