نقش تغذیه در درمان ناباروری

[sbu_post_image]

مسئله ی نازایی در زنان و ناباروری مردان مشکلی است که امروزه بسیاری از زوج ها با آن مواجه اند ، گاهی این موضوع را می توان به راحتی درمان کرد و گاهی نیز درمان آن پیچیده می شود. در این مطلب به شما مواد غذایی را معرفی می کنیم که از بروز نازایی پیشگیری نموده و وضعیت ناباروری در مردان را بهبود می بخشد.

لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید باردار شوید، بهترین زمان برای تجدیدنظر در رژیم غذایی است. زیرا حقیقت این است که اکثر ما به یک تغییر اساسی در تغذیه خود نیاز داریم، پس چه بهتر که تغذیه قبل از بارداری را از هم اکنون بیاموزیم . دریافت مواد مغذی مناسب و اجتناب از خوراکی‌های ناسالم، احتمال باردار شدن شما را افزایش داده و بدنتان را به بهترین نحوه برای انعقاد نطفه و رشد نوزاد آماده می‌کند.

تغذیه تاثیری مستقیم بر توانایی اسپرم دارد. داشتن عادات بد غذایی، برای مثال مصرف مکرر مشروبات الکلی، می تواند باعث پایین آوردن کیفیت و مقدار اسپرم شده و لقاح تخم را دشوارتر می کند. از آنجا که ناباروری به همان اندازه که جزء مشکلات خانم هاست، مشکل آقایون نیز به حساب می آید تقریباً %۴۰ از ناباروری ها به مردها برمی گردد داشتن تغذیه سالم احتمال بچه دار شدن شما را بالا خواهد برد و نقش بسزایی در پیشگیری از ناباروری مردان دارد.

باروری تنها دلیل ایجاد تغییر در رژیم غذایی نیست. پدرهایی که در ماه قبل از لقاح تخم، زیاد از مشروبات الکلی استفاده می کنند تقریباً دو نوشیدنی الکلی در روز نوزادانشان تقریباً ۲۰۰ گرم کمتر از نوزادان دیگر وزن دارند. وزن کم در هنگام تولد مشکلی بسیار جدی است که می تواند بر سلامت فیزیکی و ذهنی کودک شما در ادامه زندگیش، تاثیر بگذارد.

اینکه نوشیدن قهوه به قدرت باروری شما صدمه می زند یا آن را تقویت می کند، چندان روشن و آشکار نیست. گرچه برخی تحقیقات نشان می دهد که قهوه باروری آقایان را مختل می کند، اما یک تحقیق برزیلی نشان داد که اسپرم مردانی که قهوه مینوشند، قدرت شناوری بیشتری داشته که می تواند باعث تقویت قدرت باروری شود. مطمئن ترین کار این است که مصرف قهوه را تا یک تا دو فنجان در روز محدود کنید.

برخی از زوج‌هایی که دچار مشکل باروری هستند قبل از استفاده از داروهای شیمیایی یا عمل جراحی و غیره،ترجیح می‌دهند درمان ناباروری در زنان و مردان با روش های طبیعی را امتحان کنند.

یک رژیم غذایی برای افزایش باروری

  • به اندازه کافی از موادغذایی سرشار از ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها استفاده کنید. این موادمغذی به جلوگیری از نقص و عیب اسپرم کمک کرده و جنبندگی آن را افزایش می دهد. یک لیوان آب پرتقال در روز تقریباً ۱۲۴ میلیگرم ویتامین C در خود دارد.
  • خوب است که در روز حداقل ۹۰ میلیگرم یا بیشتر و اگر سیگار می کشید حداقل ۱۲۵ میلیگرم استفاده کنید.
  • به اندازه کافی روی (zinc) مصرف کنید. حتی کمبودهای کوتاه مدت روی می تواند حجم نطفه و سطح تستوسترون را کاهش دهد. منابع عالی که می توانید مقدار توصیه شده روزانه یعنی ۱۱ میلیگرم روی را از آن مصرف کنید شامل صدف خوراکی (۸ عدد صدف متوسط تقریباً حاوی ۱۶ میلیگرم روی است)، گوشت پشت مازو گاو (۸۵ گرم حاوی ۴.۸ میلیگرم روی است)، لوبیا پخته (یک فنجان از آن حاوی ۳.۵ میلیگرم روی است، و قسمت های سیاه گوشت مرغ (۲.۳۸ میلیگرم روی در هر ۸۵ گرم) می شود.
  • اسید فولیک مصرف کنید. مردانی که سطح ویتامین B در بدنشان پایین است، اسپرم کمتری دارند. می توانید ۴۰۰ میکروگرم مورد نیاز روزانه تان را با خوردن سیریال های صبحانه، سبزیجات، و آب پرتقال تامین کنید اما مصرف مکمل اسید فولیک یا مولتی ویتامین برای اطمینان بیشتر می تواند به شما صدمه بزند.
  • مقدار کلسیم و ویتامین D مصرفیتان را بالا ببرید. مصرف ویتامین D در روز می تواند قدرت باروری را در مردان بالا ببرد. منابع خوب کلسیم عبارتند از شیر کم چرب (یک لیوان از آن حاوی ۳۰۲ میلیگرم کلسیم است) و ماست (یک فنجان از آن حاوی ۴۱۵ میلیگرم کلسیم است). ویتامین D مصرفی خود را نیز می توانید از شیر (یک لیوان شیر حاوی ۹۸ IU ویتامین D است) و ماهی آزاد (۸۵ گرم از آن حاوی ۳۶۰ IU ویتامین D است) تامین کنید.
  • تا می توانید از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید. مصرف مشروب می تواند مقدار تستوسترون و اسپرم را در شما پایین آورده و مقدار اسپرم های غیرطبیعی را درانزال شما بیشتر می کند.
  • اگر قصد بارداری دارید برای بالا بردن شانس خود از کلم بروکسل غافل نشوید. دی ایندولیل متان یکی از آنتی‌اکسیدان‌های فوق‌العاده‌ی موجود در کلم بروکسل است که برای خانم‌ها بسیار مفید می‌باشد. به خاطر اینکه میزان استروژن را متعادل می‌سازد و به این ترتیب مازاد این هورمون را دفع کرده و باروری را افزایش می‌دهد. اگر قصد بارداری دارید برای بالا بردن شانس خود از کلم بروکسل (تا فصل آن تمام نشده است) غافل نشوید.

برای آشنایی با درمان دارویی ناباروری کلیک کنید.

منبع: دکتر سلام. ایران مطلب. پزشکی و سلامت. جام جم سرا

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره