نشانه های کم کاری تیروئید

[sbu_post_image]

کم کاری تیروئید واکنش های شیمیایی بدن را کاهش داده و باعث ایجاد ناراحتی زیر می شود:

  • کم کاری تیروئید و اضافه شدن وزن

با وجود این که اشتهای فرد بیمار کم کاری تیروئید، طبیعی یا حتی کمتر از معمول است، ولی وزنش افزایش می یابد. افزایش وزن از پنج تا ده کیلوگرم می باشد.

  • حساسیت نسبت به سرما در کم کاری تیروئید

شما به شدت، احساس سرما می کنید و خواهان آن هستید که لباس های اضافی پوشیده و نزدیک آتش بنشینید. ممکن است از سفتی و گرفتگی عضلات در رنج باشید و زمانی که به طور ناگهانی حرکت می کنید به خصوص در هوای سرد دچار گرفتگی عضلات شوید.

  • مشکلات روانی در کم کاری تیروئید

یکی دیگر از عوارض کم کاری تیروئید مشکلات روحی و روانی است. شما ممکن است احساس خستگی یا خواب آلودگی کنیدو از نظر ذهنی افت کنید. ممکن است واکنش های شما کاهش یابند ولی خوش بختانه مشکلی در اخلاق شما به وجود نمی آید. در این حالت به اشتباه تصور می شود که افراد سالخورده دچار زوال عقل شده اند. از دیگر اختلالات ناشی از کم کاری تیروئید می توان افسردگی و بدگمانی را نام برد.

  • جویده جویده صحبت کردن و کم کاری تیروئید

ممکن است صدای شما کندتر و گرفته شده و به صورت جویده جویده صحبت بکنید.

  • مشکلات قلبی در کم کاری تیروئید

سرعت ضربان قلب برخلاف پرکاری تیروئید در کم کاری تیروئید کاهش یافته و به حدود شصت بار در دقیقه می رسد. ممکن است فشار خون شما بالا برود و در افراد کهن سالی که مدت ها دچار کم کاری شدید تیروئید بوده اند خطر نارسایی قلبی بالا می رود آنژین صدری می تواند اولین نشانه کم کاری تیروئید باشد.

  • یبوست در کم کاری تیروئید

در نتیجه کاهش کلی فرآیندهای بدنی ممکن است شما دچار یبوست شوید.

  • قاعدگی شدید در کم کاری تیروئید

چنان چه شما هنوز یائسه نشده باشید، دوره های قاعدگی در شما شدیدتر می شود.

  • مشکلات مربوط به پوست و مو در کم کاری تیروئید

پوست ممکن است سخت و خشک شده و به راحتی پوسته پوسته شود. پوست رنگ پریده می شود و پلک ها، دست و پاهای شما ورم می کنند. در برخی افراد رنگ پوست به صورت زرد لیمویی در می آید و رگ های خونی برجسته در گونه ها باعث برافروختگی گونه می شوند. در برخی بیماران حالتی در پوست معروف ویتیلیگو (VITILIGO) به وجود می آید، موها خشک و شکننده شده و قسمت بالایی ابروهای شما ممکن است دچار ریزش شوند.

  • اختلالات سیستم عصبی در کم کاری تیروئید

ممکن است شنوایی شما قدری کاهش یابد، و در حفظ تعادل خود نیز دچار مشکل گردید. چنانچه انگشتان شما به خصوص در طول شب دچار سوزش یا جزجز شوند، می توانید برای آسوده شدن از آن، دست ها را به شدت تکان دهید.

کم‌کاری تیروئید زمانی رخ می‌دهد که سطح هورمون‌های تیروئید، یعنی تری‌یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4)، بیش از حد پایین باشد. اگرچه تنها تغییر رژیم غذایی برای برگرداندن سطح هورمون‌های تیروئید به مقادیر طبیعی خود کافی نیست، اما رعایت رژیم غذایی کم کاری تیروئید و  اجتناب از خوردن برخی غذاها و مصرف بیشتر برخی دیگر از آن‌ها به جذب بهتر این هورمون‌ها توسط بدن کمک می‌کند.

آشنایی با درمان اختلالات تیروئید (کلیک کنید)

منبع: تیروئید

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره