نشانه های هیرسوتیسم

[sbu_post_image]

برای تشخیص علت هیرسوتیسم، باید به سن ایجاد آن، سرعت پیشرفت رشد مو و نشانه‌های هیرسوتیسم همراه آن توجه کنیم.

اگر چرخه‌های قاعدگی به هم خورده باشد، به احتمال زیاد علت هیرسوتیسم از تخمدان است (مثلاً تخمدان پلی‌کیستیک) وربطی به غده فوق کلیه ندارد، اما اگر ترشح شیر از پستان، فشار خون بالا، سهولت کبود شدن، افزایش وزن قسمت‌های مرکزی مثل شکم و ضعف وجود داشته باشد، به مشکلات غده فوق کلیه فکر می‌کنیم.

اگر قاعدگی شکل طبیعی دارد، ممکن است هیرسوتیسم ژنتیکی باشد. هیرسوتیسم دارای درجات مختلفی است. زنی با هیرسوتیسم خفیف ممکن است علائم رویش موی تیره در روی لب فوقانی، چانه، اطراف پستان‌ها یا روی شکم داشته باشد. هیرسوتیسم پیشرفته‌تر منجر به رشد مو در پشت، شانه‌ها، جناغ سینه و بالای شکم می‌شود. این نوع هیرسوتیسم بیشتر اوقات در هنگام بلوغ ایجاد می‌شود و علت آن تغییرات هورمونی شدیدی است که در این دوران ایجاد می‌شود.

برای تشخیص حتماً به یک پزشک متخصص غدد مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است سوالاتی در مورد تاریخچه پزشکی با توجه خاص به چرخه‌های قاعدگی‌تان بپرسد و ممکن است معاینه‌تان کند.

در مورد کسانی که هیرسوتیسم و به هم خوردن چرخه‌های قاعدگی جدیداً اتفاق افتاده، ممکن است نیاز به بررسی در مورد مشکلات بالقوه خطرناکتری مانند تومور تخمدان‌ها، غدد فوق کلیوی یا هیپوفیز باشد.

تشخیص علایم هیرسوتیسم

تشخیص هیرسوتیسم معمولاً بر اساس بررسی سابقه خانوادگی فرد در این زمینه، سابقه خانوادگی او در بی‌نظمی قاعدگی، و ویژگی‌های مردانه او صورت می‌گیرد. افرادی که عادت ماهیانه‌ی منظمی دارند و هیرسوتیسم در آنها خفیف است، ممکن است نیازی به تست نداشته باشند.

پزشک خانوادگی یا متخصص اندوکرینولوژی ممکن است دستور آزمایش خون بدهند تا سطح هورمون‌ها را در خانم‌هایی که مدتی طولانی اختلال در قاعدگی خود داشته‌اند و هیرسوتیسم در آنها شدیدتر است، اندازه‌گیری کنند. همچنین، سی تی اسکن گاهی برای ارزیابی بیماری‌های مربوط به غده آدرنال نیز انجام می‌شود.

برای تشخیص علت هیرسوتیسم، اندازه‌گیری هورمون‌های مختلف از جمله تستوسترون، ۱۷هیدروکسی پروژسترون، آندروستن دیون، پرولاکتین و FSH و LH و همچنین استفاده از سونوگرافی تخمدان‌ها ضروری است. این اقدامات پاراکلینیکی برای بیماران مبتلا به هیرسوتیسم باید انجام شود تا به تشخیص علت هیرسوتیسم کمک کند و به انتخاب روش درمانی مناسب منجر شود.

گاهی نشانه‌های هیرسوتیسم در حضور سطح طبیعی هورمون‌ها نیز رخ می‌دهد، که در این مورد معمولاً حساسیت گیرنده‌های پوست به تستوسترون افزایش یافته است که به آن هیرسوتیسم ایدیوپاتیک می‌گویند. تشخیص هیرسوتیسم ایدیوپاتیک در بیمارانی قابل طرح است که چرخه‌های قاعدگی منظم و همراه با تخمک‌گذاری داشته و سطوح آندروژن سرم طبیعی باشد. شیوع کلی هیرسوتیسم ایدیوپاتیک در کل زنان دچار هیرسوتیسم ۶ درصد است. برخی بیماران دچار هیرسوتیسم ایدیوپاتیک ممکن است در واقع به نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک PCOS خفیف مبتلا باشند.

برای آشنایی با ” درمان هیرسوتیسم (پرمویی) ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دکتر کریمی. پارسی لوگ. پزشکان ایران

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره