نشانه های بلوغ زودرس

[sbu_post_image]

بلوغ زودرس به تغییرهای ناشی از بلوغ پیش از 8 سالگی در دخترها و پیش از 9 سالگی در پسرها گفته می‌‌شود. این تغییرها شامل نشانه های جنسی بلوغ، افزایش سرعت رشد در عین کوتاهی قد نهایی و اختلال‌های روانپزشکی در کودکان می‌‌شود. نشانه های بلوغ جنسی زودرس عبارتند از: جوش‌های صورت، پوست چرب، تغییر شکل بدن، نعوظ و احتلام شبانه در پسرها و قاعدگی در دخترها.

بلوغ زودرس در دخترها 10 برابر بیشتر از پسرها دیده می‌‌شود. علت بلوغ زودرس می‌تواند بیماری‌های شناخته شده جسمانی یا علت‌های ناشناخته باشد. بلوغ زودرس در پسرها بیشتر از دخترها با علت‌های شناخته شده جسمانی همراه است بنابراین در برخورد با آن در پسرها بیشتر باید در جستجوی علت‌های جسمانی باشیم. علل بلوغ زودرس می‌توانند مربوط به قسمت‌های تنظیم‌کننده هورمون در سیستم اعصاب مرکزی باشند مانند تومور‌های مغزی یا ضربه به سر یا مربوط به بیماری‌های غدد فوق‌کلیه یا غدد جنسی (بیضه در پسرها و تخمدان در دخترها).

چاقی و بلوغ زودرس

چاقی یکی از عوامل خطر شناخته‌شده برای بلوغ زودرس در دختران است. یکی دیگر از عوامل خطر بلوغ زودرس، عوامل اقتصادی- اجتماعی هستند. وضعیت نابسامان اقتصادی- اجتماعی در کودکی مانند فقر، اعتیاد پدر یا مادر، طلاق والدین، بدرفتاری با کودک، آزار جسمی ‌و جنسی و … از نظر تکاملی این پیام را برای کودک دارد که دنیا جای امنی نیست و نمی‌توان روی کسی حساب کرد بنابراین باید زودتر بزرگ شد، روی پای خود ایستاد و تولیدمثل کرد. این پیام تکاملی می‌تواند سازوکار‌های بلوغ زودرس را در کودک فعال کند. سازوکاری که در حد نظریه است و هنوز با روش‌مندی‌های علمی ‌ثابت نشده است.

مصرف فست‌ و‌فود و هله‌ و هوله‌هایی مانند چیپس‌ و پفک در میان وعده‌ها موجب بلوغ زود‌رس دختران می‌شود. دخترانی که تنقلات ناسالم می‌خورند، بیش از پنج سال زودتر از سن بلوغ وارد آن مرحله شده به طوری که در برخی از دختر‌ بچه‌ها تا شش یا هفت سالگی هم کاهش یافته است. چاقی و بلوغ زودرس حتی در مورد کودکان پسر نیز ثابت شده به طوری که حداقل دو سال زودتر به بلوغ می‌رسند چون چاقی در هورمون‌های بدن است، می‌تواند در کاهش سن بلوغ دختران و پسران نقش به سزایی داشته باشد.

بلوغ طبیعی دوره‌ای است که طی آن نشانه های جنسی بلوغ به‌وجود می‌آیند و فرد توان باروری پیدا می‌کند. تغییرات فیزیکی در دوران بلوغ، نتیجه‌ مستقیم یا غیرمستقیم بلوغ غده هیپوتالاموس در دستگاه عصبی مرکزی، تحریک اعضای جنسی و ترشح هورمون‌های جنسی است.

برای آشنایی با ” درمان بلوغ زودرس ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: شهر خبر. باشگاه خبرنگاران جوان. سلامتی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره