محرومیت از عناصر سازنده استخوان مانند کلسیم، ویتامین D ، اختلالات هورمونی مانند یائسگی زودرس، پرکاری غده پاراتیروئید و تیروئید (غده هایی در قسمت جلوی گلو) و بی حرکتی طولانی مدت از جمله عوامل موثر در بروز پوکی استخوان به شمار می روند.

استئوپورز (پوکی استخوان) یک اختلال اسکلتی سیستمیک است که با کاهش توده استخوانی و تغییرات زیرساختاری بافت استخوانی مشخص و بدنبال آن افزایش شکنندگی واستعداد شکستگی استخوان حاصل می‌شود که شایعترین بیماری متابولیک استخوان است و به آن پوکی استخوان نیز می‌گویند.
پوکی استخوان، نوعی بیماری استخوان است که موجب کاهش تراکم بافت استخوان و کاهش معدنی شدن ( رسوب کلسیم) استخوان می شود که این امر منجر به افزایش احتمال شکستگی خواهد شد.
برای کسب حداکثر توده استخوانی، برخی عوامل مانند ارث و جنس غیر قابل تغییر هستند اما بقیه علل مانند تغذیه، ورزش و بیماری های زمینه ساز پوکی استخوان را می توان اصلاح کرد.
با درمان بیماری های هورمونی می توان از پوکی استخوان پیشگیری کرد.
پرکاری غده پاراتیروئید از جمله عواملی است که باعث پوکی استخون می شود.
غدد پاراتیروئید چهار عضو با اندازهٔ دانه برنج هستند که پشت غدهٔ تیروئید قرار دارند. هنگامی که شخصی به تومورهای سرطانی بدخیم یاخوش خیم تیروئید مبتلا می شود و از سوی جراحان مورد جراحی قرار می گیرد این عضو به راحتی صدمه می خورد.

این غدد هورمون پاراتیروئید را ترشح مى‌کنند که همراه با ویتامین D و هورمون کلسى تونین که از تیروئید ترشح مى‌شود به ساخت استخوان‌ها و دندان‌هاى سالم کمک مى‌کند. بیماریهای غده پاراتیروئید شامل ترشح زیاد یا کم هورمون پاراتیروئید است. غدد پاراتیروئید که در واقع چهار غده مجزا در قسمت خلفی غده تیروئید هستند با ترشح هورمون پاراتورمون وظیفه کنترل سطح سرمی کلسیم را برعهده دارد . اگر به دلیلی افزایش سطح هورمون پاراتورمون را علیرغم سطوح بالای کلسیم سرم داشته باشیم پرکاری پاراتیروئید نامیده می‌شود .

پرکاری پاراتیروئید

تولید بیش از حد هورمون پاراتیروئید معمولاً در اثر تومور خوش‌خیم (آدنوم پاراتیروئید) یا بزرگى یکنواخت (هیپرتروفی) یک یا تمام این غدد است. هورمون پاراتیروئید اضافى باعث کم شدن کلسیم استخوان‌ها و نهایتاً موجب ضعف و مستعد شدن آنها به شکستگى مى‌شود. کلسیم افزایش یافتهٔٔ خون باید توسط کلیه‌ها دفع شود که این موضوع شرایط را براى ایجاد سنگ کلیه مساعد مى‌کند. شروع ایجاد این سنگ‌ها اغلب اولین نشانهٔ بیمارى پاراتیروئید است.

Print Friendly, PDF & Email