0

post_image

راشیتیسم همان نرمی استخوان در کودکان است که معمولا به دلیل کمبود طولانی و شدید فرم فعال ویتامین d ایجاد می‌گردد. این نرمی و ضعف در بالغین اصطلاحا استئومالاشی نامیده می‌شود. ویتامین d یکی از انواع ویتامین‌های محلول در چربی و عامل اصلی در ساخت یک استخوان مستحکم و قوی محسوب می‌گردد. کمبود در فرم فعال ویتامین d باعث اختلال در تامین غلظت‌های مناسب کلسیم و فسفر در استخوان و نهایتا نرمی استخوان می‌گردد. بدن ما در برابر عدم تعادل کلسیم و فسفر خون بسیار حساس است. زمانی که بدن با کمبود کلسیم و فسفر مواجه می‌گردد با جذب کلسیم و فسفر از استخوان‌ها و انتقال آن‌ها در خون با این کمبود مقابله می‌کند که این امر باعث نرمی استخوان در کودکان گردیده و نهایتا منجر به تغییر شکل و ناهنجاری استخوان‌های بدن، انحنا در استخوان‌های بلند بدن و ایجاد اختلال در فرم ستون مهره‌ها می‌گردد. گاها برخی از این ناهنجاری‌های استخوانی نیازمند جراحی ترمیمی نیز می‌باشند.

علائم

کمبود ویتامین d ماه‌ها قبل از بروز علائم بالینی نرمی استخوان در کودکان وجود دارد. در صورت بروز علائم بالینی عبارتند از:

  • تغییر فرم اسکلت بدن: این تغییر شکل (دفوریتی) شامل پاهای پرانتزی، انحنای غیرطبیعی در مهره‌ها، تغییر شکل لگن و برآمدگی قفسه است.
  • استخوان‌های شکننده: کودکان مبتلا به نرمی استخوان بیشتر از سایر کودکان مستعد به شکستگی استخوان می‌باشند.
  • نقص در رشد: تاخیر در رشد با انحنای رشد طولی قد و اندام‌ها از نتایج نرمی استخوان در کودکان است.
  • مشکلات بهداشتی دندان: این مشکلات شامل نقص در ساختمان دندان‌ها، افزایش پوسیدگی دندان‌ها و تاخیر در فرم‌گیری دندان‌ها می‌باشد.
  • درد استخوان‌ها: شامل دردهای مبهم استخوانی به همراه دردهای موضعی بر روی استخوان‌های ستون مهره، لگن و پاها می‌باشد.

کودکان در زمان به دنیا آمدن بدن نرم و منعطف دارند این روند با خوردن شیر مادر و گذشت زمان به استحکام استخوان ها تبدیل می شود. زمان شکل گیری و مستحکم شدن استخوان ها به خصوص در سر کودکان از زمان تولد تا ۱۸ ماهگی ادامه خواهد داشت.

شایع ترین علت نرم ماندن استخوان ها مخصوصا استخوان جمجمه در ناحیه سر کم کاری تیروئید است. اگر استخوان ها تا سن ۱۸ ماهگی همچنان نرم بمانند باید این نوزادان تحت درمان دارویی قرار گیرند چرا که در صورت حاد شدن تحت جراحی قرار می گیرند.

کم کاری تیروئید در کودکان علاوه بر اینکه سبب نرمی استخوان در کودکان و مشکلات حرکتی در آنها می شود در صورت درمان نشدن منجر به عقب ماندگی ذهنی و کاهش رشد کودکان می شود.

درمان

هدف از درمان نرمی استخوان در کودکان اصلاح اختلال زمینه‌ای و جلوگیری از عوارض بیماری است. جایگزینی مناسب ویتامین d فعال، فسفر و کلسیم معمولا در عرض چند هفته باعث بهبودی نرمی استخوان در کودکان می‌گردد (در صورتی که تشخیص به موقع صورت گیرد). استفاده از مواد غذایی حاوی مقادیر مناسب فسفر و کلسیم مانند آب پرتقال، ماهی، فرآورده‌های شیری و مکمل‌های غذایی بسیار مناسب است. استفاده منظم از نور آفتاب بسیار موثر است که بهترین آن نور متوسط آفتاب است. به خاطر داشته باشیم که تماس مستقیم با نور شدید آفتاب در شیرخواران زیر ۶ ماه به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد. در این رده سنی استفاده منظم از قطره‌های ویتامین a+d توصیه می‌گردد. میزان کلسیم، فسفر و ویتامین d دریافتی براساس سن و وزن تعیین می‌گردد. به دلیل عوارض ناشی از مصرف نابجای این مواد توصیه می‌گردد که حتما با پزشک متخصص قبل از استفاده آن‌ها هماهنگی صورت گیرد.

در مواردی که نرمی استخوان در کودکان منجر به ناهنجاری‌های استخوانی و اختلال در انحنای مهره‌ها و یا فرم اندام‌ها گردد استفاده از آتل‌های مخصوص و در صورت عدم پاسخ، درمان جراحی ضروری است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علت نرمی استخوان ” و ” علایم و نشانه های نرمی استخوان ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نرمی استخوان کودکان مطالعه فرمایید.

منبع: تبیان. بیتوتهدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Share →