post_image

راشیتیسم یا نرمی استخوان در کودکان یا بیماری ریکتز به علت کمبود ویتامین د ایجاد میشود. حال آنکه کمبود ویتامین د عاملی در نارسایی معدنی شدن بافتهای استخوانی در حال رشد نارسایی و بافتهای استخوانی رشد یافته است و استئومالاسمی حاصل آن میباشد. شناخت نرمی استخوان در کودکان و ریکتز مستلزم شناخت اثرات ویتامین d بر بدن است چرا که این ویتامین در ایجاد نرمی استخوان در کودکان و ریکتز تاثیر بسزایی دارد.

عوارض کمبود ویتامین D

از عوارض کمبود ویتامین D می توان به معلولیت های چون تاخیر رشد و تکامل حرکتی، عدم وزن گیری مناسب، کوتاهی قد، بد شکلی های اسکلتی، نقص های دندانی و تشنج های روانی اشاره کرد.

طبق مطالعات انجام شده در سال های اخیر در میان افراد مبتلا به کمبود ویتامینd، خطر ابتلا به بیماری قلبی زیاد دیده شده و لذا مصرف مکمل همراه ویتامین دی ،مشکلات قلبی را کاهش می دهد برای رفع کمبود ویتامین دی بدن حتی ویتامین دی موجود در نور خورشید نیز بسیار موثر است.

سلول های اندوتلیال، سلول هایی هستند که داخل رگ های خونی را پوشانده اند حال انکه ویتامین d بر اساس تحقیقات خطر بیماری های قلبی عروقی را با بهبود سلامت و عملکرد سلول های اندوتلیال رگها کاهش می دهد.

نرمی استخوان یا ریکتز در کودکان با کمبود ویتامین D

خوراندن مکمل ویتامین D به نوزاد شیرخوار در فصول سرد در جلوگیری از ابتلا به بیماری ریکنز بسیار موثر است. کمبود ویتامین D مادر در ایجاد “ریکنز” شیرخواری نقش مهمی برعهده دارد و این عوامل علیرغم پیشرفت هایی پزشکی به عنوان یک مشکل عمده مطرح بوده و گزارش های موجود در کشورهای در حال توسعه از گسترش این بیماری خبر می دهد.

بیماری ریکنز در محدوده سنی ۳ تا ۱۸ ماهگی شایع بوده و مهمترین عامل موثر در آن تغذیه انحصاری یا غالب از شیر مادر و کمبود ویتامین D مادری، زندگی در آب و هوای معتدل و تماس ناکافی با نور خورشید است. گفتنی است، جذب ویتامین D به عنوان یکی از مهمترین مواد معدنی تاثیرگذار در تشکیل استخوان و رشد و نمو کودک ضروری است و باید این ویتامین در دوره نوزادی جذب بدن نوزاد شود.

منابع غذایی ویتامین D

  • نور خورشید که تنها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرارگرفتن در معرض آفتاب بدون کرم ضدآفتاب، برای چند بار در هفته میزان کافی ویتامین d را برای بدن فراهم می کند.
  • در کبد ماهی و سایر حیوانات مقدار ویتامین د زیاد است.
  • این ویتامین در شیر، کره و زرده تخم مرغ نیز وجود دارد.
  • اگوکلسیفرول (ویتامین دی ۲ از اشکال شیمیاییویتامین دی است) البته ویتامین دی ۲ در گیاهان ساخته می شود
  • کوله کلسیفرول(ویتامین دی ۳٫ از اشکال شیمیاییویتامین دی است) . هنگام قرار گیری در معرض پرتوهای ماورای بنفش نور خورشید ویتامین دی ۳ در پوست انسان ساخته می شود. مواد غذایی را نیز میتوان با ویتامین دی ۲ یا دی ۳ غنی کرد اما ویتامین d3 تاثیر قوی تری دارد.
  • قرص و کپسول ویتامین d موجود است.
  • مولتی ویتامین های استاندارد هم ویتامین d دارد.
  • روزانه ۴۰۰ میلی گرم مصرف این ویتامین برای زنان باردار و شیرده برای جلوگیری از نرمی استخوان در کودکان یا ریکتز ضروری است.

برای آشنایی با ” درمان نرمی استخوان ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: هفت سیب. واضح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره