ندول های (گره ها) تیروئید

درمجموع اختلالات تیروئید شامل کم کاری،پرکاری،گواتر یابزرگ شدن تیروئید و دست آخر گره یاهمان ندول تیروئید می باشند و کلا ۷تا۸درصد جمعیت با مشکلات تیروئید در گیر هستند. باید توجه داشت که هر کدام از اختلالات تیروئید می تواند با گواتر(بزرگ شدن تیروئید)همراه باشند ولی در ۹۰درصد موارد گواتر همراه با عمل کردن نرمال تیروئید می باشد.

دراین میان گره های تیروئید به صورت توده های قابل لمس و متمرکز غده تیروئید است. گره های خوشخیم و غیر سرطانی خیلی شایعتر از گره های بدخیم هستند، ولی به علت وجود احتمال بدخیم بودن درتمام گره های تیروئید نیاز به بررسی دقیق وجود دارد.

ندول ها یا همان گره های تیروئید بسیار شایع هستند. در حدود ۵ درصد مردم بخصوص خانم ها این گره ها قابل لمس توسط پزشک متخصص اختلالات غده تیروئید هستند. با وجود این از آنجا که بیشتر بدخیمی های تیروئید در ابتدا خود را به صورت یک ندول نشان می دهند، حتما باید گره ها توسط پزشکان متخصص و ترجیحا همکاران فوق تخصص غدد مورد بررسی قرار گیرد. غده تیروئید که جلوی گردن قرار گرفته است، بافتی نرم و نازک دارد و روی قسمت جلویی حنجره قرار گرفته است.

شیوع: در سونوگرافی از تیروئید در۵۰تا۶۰درصد جامعه گره یافت می شود ولی گره هایی که نیاز به توجه پزشکی دارند شیوع آن در بالغین ۳تا۵ درصد و در کودکان یک ونیم درصداست.
گرچه شیوع گره تیروئید در بالغین شایع تر از کودکان است، ولی شانس بدخیم بودن گره تیروئید در کودکان بیشتر است (۰ ۱۵ درصد). بعضی از محققین اعتقاد دارند که گره های تیروئید در کودکان غالباً بدخیم هستند و هر چه زودتر باید برداشته شود.

گرد آوری دکتر دهقان منشادی فوق تخصص غدد-متابولیسم ورشد کودکان
برگرفته از کتب مجع طب غدد بروک وکتاب مرجع نلسون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره