مکمل های افزایش قد برای جلوگیری از کوتاهی قد

post_image

اگر شما هم قد نسبتا کوتاهی دارید شاید بارها آرزو کرده باشید که می شد از ارتفاع بالاتری به دنیا نگاه کنید، وقتی بچه دار می شوید، دلتان می خواهد این آرزو را در قامت کودکتان بر آورده شده ببینید. اما چه می شود کرد، این قد و قواره ای است که او از شما به ارث برده و به این سادگی هم نمی شود از آن فرار کرد. امروزه تبلیغات زیادی درباره مصرف مکملهای افزایش قد و هورمون رشد برای افزایش قد کودکان می‌شود که البته اغلب اوقات این تبلیغات از واقعیت هم فراتر می‌رود.

گاهی حتی راه‌هایی بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر (مانند تغذیه مناسب) برای کمک به افزایش رشد قدی بچه ها وجود دارد که متاسفانه به دلیل بی‌اطلاعی به آن توجهی نمی‌شود. در عوض تا دلتان بخواهد درمانهای هورمونی گران قیمت در میان مردم رایج می‌شود.

اغلب کودکان کوتاه قدی که با هورمون رشد درمان می‌شوند، حدود ۵/۷ سانتی متر به قدشان اضافه می شود با این وجود بیشتر این بچه‌ها- که کمبود هورمون رشد هم ندارند – در نهایت کوتاه‌تر از همسالان خود می‌مانند. شواهد مشخصی مبنی بر تاثیر درمان کوتاهی قد با هورمون رشد بر سلامت روانی یا اعتماد به نفس این گروه از کودکان کوتاه قد ، وجود ندارد. و به عبارتی این نوع درمان کوتاهی قد تاثیری بر بهبود کیفیت زندگی بچه‌های کوتاه قدی که میزان هورمون رشدشان طبیعی است، نخواهد داشت.

رعایت اصول تغذیه‌ای صحیح بر روند رشد و سلامت قدی کودک تأثیرمهمی دارد. ازاین رو درخانواده‌هایی که کوتاه قد هستند اگر کودک خود را در روند این اصول تغذیه‌ای قرار دهند می‌توانند به مراتب بلندقدتر ازوالدین خود شوند. در روند رشد قدکودک علاوه بر عوامل ژنتیکی، تغذیه صحیح هم می‌تواند نقش بسزایی دراین زمینه داشته باشد. در دوره رشد کودک می‌توان با تغذیه صحیح همچون: خوردن غذاهای حیوانی، مصرف ویتامین D، روی و کلسیم تاحدودی از کوتاهی قد کودکان در بزرگسالی جلوگیری کرد.

از جمله مکمل های غذایی افزایش قد، مصرف غلات در برگیرنده بخشی از پروتئین موردنیاز بدن است.

برای آشنایی با روش های افزایش قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: ثامن. جمهوردکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *