موهای ضخیم در زنان

[sbu_post_image]

هورمون مردانه مهم‌ترین هورمون تستوسترون است. آندروژن‌ها باعث تبدیل موهای نازک و کرک مانند و نرم (موهای ویلوس) به موهای ضخیم و زبر (موهای ترمینال) می‌شوند، به غیر از نواحی سر. تمام خانم‌ها دارای موهای ترمینال در بعضی از قسمت‌های بدن مانند سر، زیربغل و ناحیه عانه هستند، و وجود چند موی ترمینال در اطراف نوک پستان‌ها یا بالای ران‌ها ممکن است طبیعی باشد. هیرسوتیسم زمانی ایجاد می‌شود که موهای ضخیم (معمولاً با رنگ تیره) بر روی صورت، سینه، شکم، بالای ران و در قسمت فوقانی بازوها دیده شوند. اگر فقط روی ساعد و یا ساق پاها مو وجود داشته باشد، به آن هیرسوتیسم گفته نمی‌شود.

علائم هیرسوتیسم و پرمویی

نشانه اصلی هیرسوتیسم رویش موهای ضخیم و رنگدار در زنان است ،نقاطی که خاص مردان است ، به عنوان مثال در صورت ، قفسه سینه و کمر . چنانچه هیرسوتیسم ناشی از سطوح افزایش یافته ی هورمون های آندروژن باشد نشانه ها و علائمی دیگری را نیز تجربه خواهید کرد .

علائم و نشانه های هیرسوتیسم و موهای ضخیم در زنان عبارتند از :

  • موی ضخیم و پررنگ به ویژه در صورت ، قفسه سینه و کمر
  • صدای کلفت
  • کچلی
  • جوش
  • کاهش سایز سینه ها
  • بزرگی کلیتوریس(عضو کوچک و نعوظی دستگاه تناسلی زن)
  • افزایش حجم ماهیچه ها

علت موهای ضخیم در زنان

تا زمان بلوغ، بدن شما با موهای ریز و کمرنگی به نام کرک پوشیده می‌شود. زمانی که شما از نظر جنسی بالغ می‌شوید، هورمون‌های مردانه به نام آندروژن‌ها منجر به ضخیم و تیره شدن کرک‌ها در نقاط خاصی از بدن می‌شوند. رویش غیرطبیعی موهای ضخیم در زنان (هیرسوتیسم) از میزان بالای آندروژن‌ها و یا حساسیت افزایش یافته فولیکول‌های مو به این هورمون‌ها منتج می‌شود.

تقریباً نیمی از زنان دچار هیرسوتیسم خفیف، سطوح بالایی از آندروژن را در بدنشان دارند.

رفع موهای ضخیم در زنان

درمان مکانیکی موهای ضخیم در زنان شامل استفاده از روش‌های مختلفی مانند لیزر، الکترولیز، موم، بند انداختن و سایر روش‌ها است.

روش‌هایی مانند موم، بند انداختن، شوگرینگ، موچین، تیغ و دیپلاتورها، به عنوان روش‌های موقتی برای از بین بردن موهای ضخیم در زنان استفاده می‌شوند، در حالی که روش‌های دائمی شامل الکترولیز، لیزر و فلاش لامپ هستند.

در روش الکترولیز، ریشه موها با استفاده از جریان الکتریکی که از طریق سوزن‌های نازک وارد پیاز مو می‌شود، منهدم و سوزانده می‌شود. این روش نیازمند نابود کردن هر مو به صورت جداگانه است و از لحاظ هزینه، معمولاً هر ساعت کار با الکترولیز هزینه‌ای دارد. بنابراین، برای تخمین زمان مورد نیاز برای از بین بردن موهای اضافی، معمولاً هر ساعت کار ۲۵ تا ۱۰۰ دلار هزینه دارد. امروزه، روش معمول و دائمی برای از بین بردن موهای ضخیم در زنان، استفاده از لیزر است.

برای آشنایی با ” درمان هیرسوتیسم ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پزشک شما. تاجیکی نیوز

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره