مشکلات نازایی

[sbu_post_image]

تقریبا 10 درصد از زوجین در سنوات باروری در ایالات متحده مشکلات نازایی دارند. حدود 30 درصد از این مشکلات به زنان و 30 درصد به مردان برمی‌گردد و مابقی ممکن است به دلایل نامعلوم یا به دلیل اینکه فاکتورهای مختلفی هر دو زوج را درگیر کرده باشد، باشد. اگر شما برای بیش از یک سال مقاربت منظم و بدون استفاده از روش‌های پیشگیری داشته‌اید و هنوز باردار نشده‌اید (یا برای بیش از شش ماه اگر بیش از 35 سال دارید)، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. حدود 90 درصد از زوجین نازا می‌توانند با موفقیت درمان شوند. باید به خاطر داشت که احتمالا یک زوج دچار مشکلات مختلفی باشد و به همین دلیل درصد موفقیت بسیار متغیر است.

آزاد شدن دوره‌ای تخمک برای بارداری ضروری است. عوامل دیگری که ممکن است تأثیرگذار باشند شامل ریتم قاعدگی، دمای پایه بدن، فاکتورهای تخمدان، لوله رحم، واژن و اندومتریوز (وجود بافت رحم در مکانی غیر از رحم) می‌شوند. واژن و ترشحات آن نقش مهمی در تغذیه، ذخیره و حرکت تدریجی اسپرم‌ها به قسمت‌های بالاتر و محافظت آنها از محیط اسیدی واژن دارد.

مشکلات مربوط به نازایی ناشی از عدم تخمک گذاری

مشکلاتی که با عدم تخمک‌گذاری و نازایی مرتبط هستند شامل موارد زیر هستند:

1. سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
2. نارسایی زودرس تخمدان
3. افزایش هورمون پرولاکتین
4. اختلال تیروئید و نقایص فاز ترشحی و اختلال سیستم ایمنی مانند ویتیلیگو (لک و پیس)
5. کم‌کاری پاراتیروئید
6. دیابت
7. کم‌خونی
8. نارسایی غده‌های تیروئید و فوق‌کلیه

عوامل رحمی بیشتر باعث سقط جنین می‌شوند تا نازایی. فیبروم‌ها و اندومتریوز از علل مهم رحمی در نازایی می‌باشند. درمان آندومتریوز از طریق دارو، عمل جراحی یا هر دو قابل انجام است. روش‌های درمانی هورمونی می‌توانند عملکرد هورمون‌های تخمدانی که باعث رشد بافت‌های جابجاشده و خونریزی می‌شوند را کاهش دهند یا مانع از کار آنها شوند.

علل نازازیی

مواردی که علل نازایی زنان را شامل می شود:

  • اختلالات تخمک گذاری که به طور عمومی از آن به عنوان تنبلی تخمدان یاد می‌شود که جزو علل شایع نازایی بوده، ژنتیک در بروز آن نقش دارد و از بیماری‌هایی است که درمان‌های متنوعی برای آن یافت شده و معمولا خوش عاقبت‌تر از سایر علل نازایی است.
  • اختلالات در لوله‌های رحمی که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از علل نازایی در زنان است. انسداد لوله‌های رحمی می‌تواند به دلیل عفونت‌های مکرر لگنی، مشکلات مادرزادی، چسبندگی ناشی از بیماری آندومتریوز یا چسبندگی ناشی از عمل جراحی باشد. راه تشخیص این بیماری هیستروسالپنگوگرافی یا عکسبرداری از رحم با مواد حاجب رادیولوژی است که هر چند روش دردناکی است اماروش تشخیصی دقیق و مطمئنی است.
  • اختلال در ذخیره تخمدانی که در واقع به دلیل مشکلات ژنتیک، اشعه و برخی داروها، تخمدان‌ها به طور زودرس از کار افتاده و دیگر تخمک‌گذاری نمی‌کنند. این بیماری در واقع نوعی یائسگی زودرس است.
  • اختلال در شکل رحم که علت چندان شایعی نیست و بیشتر مواقع منجر به سقط‌های مکرر (نه‌ناباروری) می‌شود. این بیماری نیز با هیستروسالپنگوگرافی قابل تشخیص است.باید دانست که فیبروم‌ها(میوم‌ها)ی رحمی برخلاف تصور عمومی منجر به نازایی و نیاز به درمان ناباروری نمی‌شوند.
  • اختلالات سرویکس (دهانه رحم) که حدود ۵ درصد از علل نازایی در زنان را تشکیل می‌دهد و می‌تواند ژنتیک باشد.
  • در نهایت بیماری‌های ایمونولوژیک یا سیستمیک مثل نارسایی کلیه و کم کاری تیروئید که ضمن از کار انداختن سیستم‌های دیگر بدن موجب اختلال در عملکرد سیستم تناسلی و نازایی می شود.

معمولا در ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد علت مشکلات نازایی مربوط به مرد و بین ۶۰ تا ۷۰ درصد مربوط به خانم است. ممکن است هر یک از این افراد مشکلات مختلفی داشته باشند. در زوج‌ها ممکن است هم زن و هم مرد مشکل نازایی داشته باشد. همیشه مشکلات نازایی تنها یک علت ندارد. ممکن است خانمی هم مشکل تخمدانی و هم مشکل لوله‌ای داشته باشد. آقا هم به همین ترتیب. علل باید دقیق بررسی شود تا درمان‌ها آغاز شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان نازایی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علل مشکلات نازایی مطالعه فرمایید.

منبع: پزشکان بدونم مرز. برترین ها. راسخون

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره