مشکلات مربوط به بیضه ها

post_image

بیضه ها همانند تخمدان ها، جزو دستگاه غدد درون ریز محسوب می شوند. همچنین جزو اندام های تناسلی بدن مرد می باشد.
یکی از وظایف اصلی بیضه ها، تولید اسپرم می باشد. هر مردی در طول زندگی خود، میلیون ها سلول جنسی (اسپرم) را تولید می کند. عملکرد هر دو بیضه تحت تاثیر هورمون های تولید شده توسط قسمت قدامی غده هیپوفیز می باشد.
بیضه ها در کیسه بیضه قرار گرفته اند و پس از به دنیا آمدن در خارج از بدن قرارمی گیرند.

اسپرم ها در درجه حرارتی حدود ۳ تا ۵ درجه کمتر از دمای بدن قادر به زندگی هستند. بنابراین با قرارگیری در خارج از بدن، این شرایط برایشان مهیا شده است.

در داخل بیضه، صدها لوله اسپرم ساز وجود دارد که توسط بافت همبند و سلول های بینابینی احاطه شده است.

یکی از وظایف مهمی که بیضه ها دارند، تولید و ترشح هورمون تستوسترون (آندروژن) می باشد که این هورمون مردانه، توسط سلول های بینابینی واقع در بیضه ها تولید می شود.

علائم مشکلات بیضه ها

  • وجود توده در بیضه ها
  • ورم
  • درد

برخی از بیماری ها می توانند سبب احساس سنگینی یا درد در قسمت پایین شکم و بیضه ها شوند و حتی با علایمی همچون تهوع و استفراغ همراه باشند.

آقایان باید در نظر داشته باشند که بیضه ها، به دلیل داشتن ساختار های لوله ای شکل و عروق خونی فراوان، به طور طبیعی توده هایی دارند و این ساختار طبیعی را نباید با توده های سرطانی اشتباه گرفت. واریکوسل بیضه هم حالتی شبیه به واریس سیاهرگ‌های پا می‌باشد که در کیسه بیضه اتفاق می‌افتد. واریکوسل یک نوع اختلال است که در رگ‌های خارج شده از بیضه ایجاد شده و باعث گشاد یا پهن شدن این رگ‌ها به خاطر مشکلات مربوط به دریچه‌های کنترل کننده جریان خون از بیضه‌ها به بدن می‌شود. امروزه امکان درمان این مشکل از طریق عمل جراحی واریکوسل وجود دارد.

اگر شما مبتلا به واریکوسل هستید که باعث درد و ناراحتی شما می‌شود، در مراحل ابتدایی، مصرف مسکن‌های ساده‌ای مانند پاراستامول و پوشیدن لباس محافظ بیضه ممکن است به شما کمک کند. اگر واریکوسل شما همچنان باقی بماند، پزشک ممکن است در مورد گزینه جراحی ورم بیضه با شما صحبت کند. در بسیاری از موارد، یک تکنیک به نام آمبولیزاسیون واریکوسل (بستن رگ واریسی) می‌تواند برای درمان واریکوسل مشکل ساز انجام ‌شود. برخی از موراد واریکوسل نیاز به عمل جراحی دارد تا جراح رگ آسیب دیده را مستقیماً بسته و یا خارج کند.

منبع: تبیان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره