post_image

بسیاری از افراد حسرت قدبلندها را می‌خورند و آرزو می‌کنند قدشان کمی بلندتر شود.

وقتی صحبت از شیوه های افزایش قد می‌شود، صدها کار مختلف در ذهن انسان نقش می‌بندد؛ از دمپایی و کفش های افزایش دهنده قد گرفته تا جراحی و…. اما اگر شما هم در جستجوی شیوه‌ای برای افزایش قد تان هستید، خوب است بدانید خیلی از این روش‌ها فقط در حد حرف است و تبلیغ؛ در حالی که ورزش و تغذیه صحیح می‌تواند اثرات مثبتی در افزایش قد کودکان و نوجوانان داشته باشد.

افرادی که برای افزایش قد شان به پزشک متخصص غدد مراجعه می‌کنند، اول باید با تعریف کوتاهی قد آشنا شوند؛ چرا که ممکن است اصلا قدشان کوتاه نباشد و آنها بی‌دلیل خودشان را به دردسر بیندازند. افزایش قد افراد با توجه به عوامل ژنتیکی و براساس قد والدینشان متفاوت است. بنابراین همه افرادی که با شکایت از کوتاهی قد به متخصص غدد مراجعه می‌کنند، واقعا قد کوتاه نیستند و ممکن است اصلا به درمان خاصی نیاز نداشته باشند.

مشکلات هورمونی کوتاهی قد

والدین از زمان تولد می‌توانند متوجه کوتاه بودن غیرطبیعی قد فرزندشان بشوند. والدین باید از دوران نوزادی به این نکته توجه داشته باشند؛ در صورتی که قد نوزاد براساس منحنی‌های استاندارد بررسی شده و مشخص شود از حد طبیعی کوتاه‌تر است و در شرایطی که پزشک اطفال متوجه اختلال افزایش قد کودک شود، باید برای پیگیری‌ و بررسی‌های بیشتر به متخصص غدد مراجعه کنند.

تا زمانی که علائم بلوغ ظاهر می‌شود، می‌توان برای درمان مشکلات افزایش رشد قدی اقدام کرد؛ بنابراین والدین باید توجه داشته باشند پسرها تا ۱۶ـ۱۵ سالگی و دخترها تا ۱۴ـ۱۳ سالگی می‌توانند برای حل مشکلشان مراجعه کنند.

اختلال افزایش قد، علل متفاوتی دارد. شایع‌ترین و مهم‌ترین علت عدم افزایش قد، مشکلات تغذیه‌ای است. علاوه بر این مشکلات، بعضی از بیماری‌ها مانند کم‌خونی و نارسایی کلیه یا کبد نیز می‌تواند به کوتاهی قد منجر شود. البته جالب است بدانید حتی افرادی که دچار مشکلات روحی و روانی هستند نیز ممکن است با این مساله روبه‌رو شوند.

درباره علل هورمونی که موجب کوتاهی قد و عدم افزایش قد می‌شود، مسائل هورمونی مانند کم‌کاری تیروئید و کمبود هورمون رشد نیز از دیگر مشکلاتی است که می‌تواند موجب کوتاهی قد افراد شود. این گروه از افراد می‌توانند از درمان های هورمونی برای افزایش قد استفاده کنند. کوتاهی‌ قد ناشی از مشکلات هورمونی افزایش قد را می‌توان به کمک درمان های هورمونی تا حد زیادی بهبود بخشید، اما زمانی که کوتاهی قد به علل دیگری ایجاد شده باشد، با مداخله‌های هورمونی کار خاصی نمی‌توان برای افزایش قد انجام داد.

برای درمان کوتاهی قد خود کلیک کنید.

منبع: مقاله های آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره