مشاوره افزایش قد برای بهترین رشد قدی

post_image

بچه ها به صورت نرمال از بدو تولد تا ۱۲ ماهگی حدود ۲۳ تا ۲۸ سانتی‌متر به قدشان افزوده می‌گردد. در حالی که در سنین ۱تا ۳ سالگی فقط ۷٫۵ تا ۱۳ سانتی‌متر افزایش قد دارند. در اکثر کودکان ۶ تا ۱۸ماهه، مقدار رشد به صورت نوسانی بالا و پایین می‌رود. اما با رسیدن کودک به سن ۲۴ ماهگی، نمودار رشد او نظم ثابتی به خود می‌گیرد و رشد بدون نوسانات قابل مشاهده ای طی می‌گردد.
از ۳ سالگی تا زمان بلوغ، سالانه ۴٫۵ تا ۷ سانتی‌متر به قد کودک افزوده می‌شود. زمانی که سن کودک به زمان شروع بلوغ نزدیک می‌شود، مقدار افزایش قد به ۴سانتی‌متر در سال می رسد. به محض شروع سن بلوغ، دوران جهش رشد شروع می‌گردد که در آن زمان رشد قدی به حداکثر سرعت افزایش قد یا به عبارتی به قله‌ی رشدی می‌رسد. این فاصله‌ی زمانی در دختران بین سنین ۱۰ تا ۱۲سالگی و در پسران ۱۲ تا ۱۴ سالگی می‌باشد که در طی این ۲سال سالانه دختران ۸ تا ۹ سانتی‌متر و پسران ۱۰٫۵ سانتی‌متر افزایش قد می‌یابند. پس از جهش رشد، دوباره میزان رشد قدی کاهش می‌یابد که دختران پس از شروع قاعدگی تا رسیدن به حداکثر رشد قدی، تا حدود ۷ سانتی‌متر سالانه به قدشان افزوده می‌شود. دختران و پسران اصولا تا سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی به قدشان افزوده می‌شود که البته در پسران ممکن است تا ۲ سال بیشتر یعنی تا ۱۸ سالگی ادامه یابد . تفاوت رشد قدی در دختران به شروع زمان قاعدگی آن‌ها بر می‌گردد. آیا رشد قد بعد از بلوغ امکان پذیر است ؟ پاسخ به این سوال منفی است. درست تا زمان بلوغ، همه افراد با سرعت کمی رشد می‌کنند. سپس، با فرا رسیدن زمان بلوغ، هر نوجوان دارای یک جهش رشد است و زمان این جهش رشد اواخر دوران بلوغ می باشد ..

رشد قدی حداکثر تا ۲۵ سالگی متوقف می‌شود و ادعاهای افزایش قد پس از این سن کاملا بی‌اساس است.

بهترین رشد قدی بین ۸ تا ۱۵ سالگی است و پس از بلوغ و حداکثر حدود ۲۵ سالگی رشد قد متوقف می‌شود بنابراین تبلیغات درباره احتمال افزایش قد جوانان با توجه به بسته شدن استخوان‌ها وجود نخواهد داشت. برخی از افراد سودجو مدعی می‌شوند که با تزریق برخی هورمون‌ها یا دیگر مواد از ترشح استروژن در بدن دختران نوجوان جلوگیری شده و در نتیجه پس از مدت زمان رشد قدی آنها بیشتر می‌شود.در سن مدرسه، یعنی از ابتدای ۶ سالگی، ورزش برای افزایش قد ورزشهایی است که سبب تصحیح حالتهای بدن و افزایش قد شوند و بازیهایی که در جریان آن بچه می جهد و می دود مناسب است. بعد از ۱۲ سالگی علاوه بر تعلیم ورزش، باید بازیهای ورزشی را بدون مسابقه و حداکثر تا حد رقابت شروع نمود. اشخاصی که در انجام این ورزشها شرکت می کنند باید دقیقاً مراقبت شوند، زیرا جوانان همیشه تمایل دارند و می خواهند از حدود امکاناتشان تجاوز کنند.

علاوه بر این که این روش از نظر علمی هنوز مورد اثبات قرار نگرفته است و استفاده از این مواد ممکن است با لطمات جبران ناپذیری برای بدن دختران همراه باشد این نکته نیز حائز اهمیت است که پس از اتمام دوران رشد و بسته شدن اپی فیز (محل زایش) استخوانهای دراز، احتمال رشد قدی بطور کامل از بین می روند.

اهمیت مشاوره افزایش قد

استفاده نابجا و نادرست از مکمل‌های غذایی اعم از ویتامین‌ها، املاح و پروتئین‌ها و یا کربوهیدرات‌ها را به منظور افزایش رشد قدی بدون مشاوره افزایش قد با متخصص غدد را خطرناک است و ممکن است علاوه بر اینکه نتایج دلخواه را به همراه نداشته باشد می‌تواند موجب لطمه زدن به سلامت، رشد و نمو افراد در حال رشد شود. علاوه بر فاکتورهایی مانند ژنتیک و وضعیت کلی سلامت ، عواملی مانند تغذیه مناسب برای افزایش قد و رژیم غذایی نیز در رشد و افزایش قد مؤثر هستند. با داشتن یک برنامه‌ی غذایی سالم و نیز فعالیت‌های ورزشی منظم، می‌توان به شکل چشم‌گیری رشد قدی کودکان را کنترل کرد.

مشاوره افزایش قد با متخصصین غدد در مادران باردار و شیرده و کودکان در حال رشد اهمیت ویژه ای داشته در موارد بسیاری به رشد مناسب قدی و وزن گیری مناسب کودکان در حال رشد و همچنین به نمو کامل آنها کمک شایانی می کند. هر یک از کودکان و نوجوانان باید رژیم غذایی خاص خود را داشته باشند که چنین رژیمی با توجه به ویژگی‌های فردی طراحی می‌شود. مراجعه به تبلیغات نادرست و الگوبرداری از روش تغذیه دیگران می‌تواند زیان‌بار باشد.

بهترین پیشنهاد مشاوره افزایش قد برای بهترین رشد قدی و رعایت اعتدال و تناسب تغذیه‌ای و پیروی از رژیم غذایی طراحی شده توسط متخصص غدد خواهد بود تا رشد و نمو مناسبی برای کودکان تضمین شود.

آشنایی با روش های افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: تابناک. شادبلاگدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *