مراقبت از سینه ها در خانم ها

post_image

با توجه به این که هدف اصلی از وجود پستانها نقش مهم آنها در ساختن شیر برای شیردهی می باشد، اما این دوران تنها دوره مختصری از زندگی زن را تشکیل می دهد و با نقش زیبایی شناختی آنها در کیفیت زندگی اش به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. معمولا بسیاری از دختران پس از اتمام رشد پستانها در پایان دوران بلوغ، پستانهایی کوچک نسبت به جثه خود دارند که این می تواند موجب افسردگی و ناراحتی آنها شود چرا که اکثر دختران مایلند پستانهای بزرگ، خوش ترکیب، متناسب و رو به جلو داشته باشند و نه کوچک و آویزان. از آنجا که سینه های زن نشان اصلی مونث بودن اوست، رضایت دختران از فرم سینه های خود در هویت و ابراز وجود او از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. مراقبت از سینه ها بخشی از سلامتی و زیبایی یک زن است که در بهبود روحیه اش موثر می باشد.

ساختار پستان ها

ﭘﺴﺘﺎن ﯾﮏ زن ٢٠ ﺳﺎﻟﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﭼﺮﺑﯽ، ﻏﺪد ﺷﯿﺮی و ﻣﺎده ای ﺑﻪ ﻧﺎم ﮐﻮﻻژن ﯾﺎ ﮐﻼژن اﺳﺖ (ﮐﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﭘﯿﻮﻧﺪ ﺑﺎﻓﺘﮫﺎ ﺑﻪ ھﻢ و ﺳﻔﺖ ﻧﮕﻪ داﺷﺘﻦ ﭘﺴﺘﺎن ﻣﯽ ﺷﻮد). اﻣﺎ ﺑﻪ ﺗﺪرﯾﺞ ﺑﺎ ﺑﺎﻻ رﻓﺘﻦ ﺳﻦ، ﻏﺪد ﺷﯿﺮی و ﮐﻮﻻژن ﺗﺤﻠﯿﻞ رﻓﺘﻪ و ﺟﺎی ﺧﻮد را ﺑﻪ ﭼﺮﺑﯽ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﯽ دھﺪ و اﯾﻦ ﭼﺮﺑﯽ اﺿﺎﻓﯽ ﺑﺎﻋﺚ اﻓﺘﺎدن ﭘﺴﺘﺎﻧﮫﺎ ﻣﯽ ﺷﻮد. راھﯽ ﺑﺮای ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از اﯾﻦ روﻧﺪ و مراقبت از سینه ها ﻧﯿﺴﺖ وﻟﯽ ﭘﻮﺷﯿﺪن ﺳﯿﻨﻪ ﺑﻨﺪی ﮐﻪ زﯾﺮش ﺳﯿﻢ دارد روﻧﺪ اﻓﺖ ﭘﺴﺘﺎﻧﮫﺎ را ﮐﻨﺪ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.

غدد پستانی بجز دوران بارداری و شیردهی در یک مرحله غیر فعال به سر می برند. ساختار اصلی آنها بافت چربی و همینطور بافت کشی متشکل از رشته های الاستیک می باشد. هر پستان از ۲۰-۱۵ بخش به نام «لوب» تشکیل شده است که مانند گلبرگهای گل مینا در کنار هم قرار دارند. هر لوب به نوبه خود از لوبولهای کوچکتر و در نهایت هزاران لوبول ریز تشکیل یافته است که در آنها شیر تولید می شود. در بین این اجزا شیارهایی به نام مجرا وجود دارد که به مرکز نوک پستان در ناحیه تیره پوست که «آراُلا» نام دارد منتهی می شود. فضای باقیمانده میان مجراها و لوبولها را چربی پر می کند.

شکل ویژه پستانها و جایگاه مخصوصشان از طریق رباطهای خاصی که بافت پستانها را در بر گرفته و برای مراقبت از سینه ها تعیین می شود. این رشته ها که به «رباطهای کوپر» معروفند در دوره حاملگی و نیز کهولت شل و یا کشیده می شوند و موجبات آویزان شدن آنها را فراهم می آورند.

رژیم لاغری و سوء تغذیه در سایز و مراقبت از سینه ها تأثیر گذار است و می تواند از علل کوچکی سینه ها در خانم ها باشد. مخصوصا” در خانم های چاقی که بدون برنامه علمی بطور ناگهانی شروع به کم کردن وزن می کنند چربی های بدن کاهش می یابد و چون پستان نیز مقدار زیادی بافت چربی دارد کوچک می گردد و همچنین چروکیده و افتاده می شود. در این افراد چون کوچکی پستان بدنبال رژیم غذایی بوده است بنابراین با توقف رژیم غذایی و برگشت به حالت عادی و استفاده از رژیم پر پروتیین مشکل فرد برطرف خواهد شد . البته ممکن است کمی افتادگی در پستان ها باقی بماند و نیاز به  درمان افتادگی سینه باشد.

نکاتی برای مراقبت از سینه ها در خانم ها

  • برای مراقبت از سینه ها در خانم ها، تغذیه و پرورش اندام به طور علمی نقش بزرگی دارد.
  • آب درمانی سرد ( ماساژ با آب سرد) در مراقبت از سینه ها در خانم ها موثر است.
  • ماساژ با روغنهای ویژه در مراقبت از سینه ها در خانم ها را فراموش نکنید.
  • انتخاب صحیح سوتین ( متناسب با اندازه پستان به نحوی که سینه ها تحت فشار نباشند ) نیز از جمله مواردی است که در مراقبت از سینه ها در خانم ها حرف اصلی را می زند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان کوچکی سینه ها ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بزرگی و کوچکی پستان ها در خانم ها مطالعه فرمایید.

منبع: پزشکان بدون مرز. دکتر عامری. طب سنتی. علم ورزشدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *