قرص های جلوگیری از بارداری و افسردگی

post_image

قرص های پیشگیری از بارداری یکی از شایعترین روش های جلوگیری از بارداری هستند و بیش از ۸۴ درصد زنان، در سن باروری خود، از یکی از روش های هورمونی جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند. حدود ۵۰درصد از مصرف‌کنندگان جدید روش‌های هورمونی به خصوص قرص های جلوگیری از بارداری، مصرف آن را ۶ ماه یا ۱۲ماه بعد از شروع ، به علت بروز عوارض قرص های جلوگیری از بارداری و تغییرات خلق و خوی و افسردگی قطع می کنند.

عوارض قرص های جلوگیری از بارداری

قرص های ضد بارداری حاوی هورمونهایی هستند که مانع آزاد شدن تخمک‌ها از تخمدانها میشود. پروسه آزاد شدن تخمکها «فرایند تخمک گذاری» نامیده میشود. در بسیاری از زنان مصرف این قرص‌ها عوارض جانبی را در پی دارد که اغلب عوارض قرص های ضد بارداری ظرف دو تا سه ماه پس از مصرف دارو کاهش یافته و از بین می روند. خونریزی بین دوره های عادت ماهانه، بروز زخم‌های روی سینه، تهوع و استفراع و تغییر در میل جنسی، از این جمله اند که در صورت بروز این عوارض و ادامه آن به مدت بیش از سه ماه حتما باید با پزشک متخصص غدد موضوع را در میان گذاشت.

وجود هورمون استروژن در قرص سبب افزایش مختصر فشار خون میشود که البته در سنین پایین خطر عمده‌ای نیست اما به همین خاطر تجویز دارو از سن ۳۵ سالگی به بعد باید با احتیاط انجام شود. هم چنین این قرص تاثیر برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی و آرام بخش‌ها را تشدید میکند. برخی علائم مانند تهوع،‌ استفراغ و سردرد دو تا سه ماه پس از مصرف قرص به تدریج کم میشود اما ادامه آن خطرناک است. مصرف این قرص در زنان مبتلا به بیماری قند میتواند موجب تشدید دیابت شود.

قرص‌های ترکیبی حجم شیر مادر را کم میکند و بنابراین زنان شیرده در ۶ ماهه اول پس از زایمان نباید از این داروها استفاده کنند. از سوی دیگر تازه ترین بررسی ها نشان میدهد زنانی که از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده میکنند ۱/۵ برابر بیشتر از سایر زنان به بیماری روده مبتلا میشوند.

خطر نسبی ابتلا به بروز عفونت روده با افزایش طول دوره مصرف قرص، تشدید میشود. به طوری که اگر قرص های جلوگیری از بارداری بیش از سه سال پی در پی مصرف شود احتمال بروز عفونت‌های روده‌ای تا ۳/۵ برابر افزایش پیدا میکند.

تاثیر قرص های جلوگیری از بارداری بر خلق و خوی زنان

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری دارای عوارض تغییرات خلق و خو برای زنان مصرف کننده است و در این میان عواملی چون خودکارآمدی، آموزش نحوه کنترل عوارض قرص و محل سکونت مصرف‌کننده بر میزان عوارض قرص های جلوگیری از بارداری موثر است.

برخی از تحقیقات تاثیر قرص های جلوگیری از بارداری روی خلق و خوی زنان را تایید می‌کنند و این تغییرات را ناشی از تاثیر ترکیبات هورمونی بر انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌دانند. برخی از مطالعات هم تاثیر قرص‌ها روی افزایش استرس و خلق‌وخوی را تایید می‌کنند ولی تاثیر آن را غیردارویی می‌دانند و اثر آن را بیشتر روحی و روانی دانسته و معتقدند که تلقین، انتظار بروز عوارض، شایعات و اغراق در بیان عوارض جانبی قرص‌ها که عمدتا از سوی دوستان، همسایگان و هشدارهای روی بسته‌های قرص وجود دارد ایجاد کننده این حالت است. برخی از مطالعات نیز هیچ‌گونه تغییرات خلق و خوی را بعد از مصرف قرص های جلوگیری از بارداری تایید نمی‌کنند.

اگر واقعا احساس می کنید تغییرات روحی تان به دلیل مصرف قرص های جلوگیری از بارداری است و علت دیگری وجود ندارد ممکن است مجبور شوید برای پیشگیری از یک روش غیرهورمونی مانند آی یودی استفاده کنید. افسردگی هایی که به دلیل مصرف قرص های هورمونی به وجود می آیند معمولا با تغییر مدل قرص از بین نمی روند. اگر کسی به خاطر خوردن قرص های جلوگیری از بارداری و افسردگی دچار تغییر خلق شد معمولا با هر روش هورمونی دیگری هم گرفتار افسردگی خواهد شد. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند درکل پیشگیری های هورمونی در این افراد کنار گذاشته شوند اما اگر اصرار دارید که به رغم این عارضه از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده کنید بهتر است همراه با آن یک داروی ضد افسردگی ضعیف هم بخورید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” کاهش میل جنسی با قرص های جلوگیری از بارداری ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوارض مصرف قرص های جلوگیری از بارداری مطالعه فرمایید.

منبع: ایسنا. مرکز تحقیقات اختلالات تخمک گذاری. آفتاب

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره