عوامل و پیشگیری از پوکی استخوان

b97338978df072b731148589e4f12b46

از هر سه زن یک نفر به پوکی استخوان مبتلا می‌شود. از هر هشت مرد یک نفر به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند، زنان در هر سنی ۴-۵ برابر بیشتر از آقایان دچار شکستگی استخوان می‌شوند که به دلیل ظریف بودن و تراکم کمتر استخوان زنان است.

عوامل

کمبود کلسیم و فسفر در رژیم غذایی

سطح پایین استروژن پس از یائسگی

کاهش فعالیت با افزایش سن

استعمال دخانیات و اعتیاد به الکل

کمبود ویتامین ها به ویژه ویتامین دی

وزن پایین تر از ۵۰ کیلوگرم

پرکاری تیرویید

سرطان و پوکی استخوان

علل تشدید کننده

کم تحرکی و استفاده از رژیم غذایی نامناسب و کمبود کلسیم شدید می تواند تشدیدکننده این بیماری باشد.

پیشگیری

حرکات ورزشی ، استفاده از یک رژیم غذایی سرشار از کلسیم و مصرف ویتامین D یا قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب می تواند در کاهش ابتلای به پوکی استخوان تاثیر بسزایی داشته باشد.

همچنین آب گوجه فرنگی برای مقابله با بیماری‌های استخوانی مفید است. نوشیدن دو لیوان آب گوجه فرنگی در روز، استخوان‌ها را تقویت می‌کند و برای پیشگیری از پوکی استخوان بسیار مفید است.

برای پیشگیری از پوکی استخوان هر روز مواد غذایی حاوی کلسیم، به خصوص شیر و لبنیات ماست،کشک و پنیر، انواع کلم ، برگ های تربچه، جعفری ، بادام، فندق ، کنجد، پرتقال استفاده نمایید میزان کلسیم روزانه برای بزرگسالان بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم است . هر لیوان شیر بزرگ دارای ۳۰۰ میلی گرم کلسیم است

شیر منبع خوبی برای کلسیم  و پیشگیری از پوکی استخوان است اما از اضافه کردن چای، پودر نسکافه ، پودر کاکائو و قهوه به شیر  اجتناب کنید چون جذب کلسیم را کم می کند.

” از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان) “

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره