عوامل موثر در ناباروری

[sbu_post_image]

ناباروری در کشور ما بین ۲۰ تا ۲۲ درصد از جمعیت کل افراد متاهل را دربرمی‌گیرد، آماری که بخشی از آن به سبب نداشتن آگاهی‌های لازم قبل و بعد از ازدواج است و بخشی نیز به دلیل آلودگی‌های زیست‌محیطی در کشور تشدید شده است.

عوامل و علل موثر در ناباروری و نازایی

اگر چه مردان میلیونها اسپرم در روز تولید میکنند (در مقایسه با 300-400 عدد تخمکی که زنان در طول عمر خود آزاد میکنند) اما عوامل بیرونی (مانند دما) می تواند سلامت این اسپرمها را تحت تاثیر بگذارد ، و از آنجایی که حدود 75 روز طول میکشد تا اسپرم رشد کند ، آسیب رسیدن به آنان میتواند بر قدرت ناباروری تاثیر گذارد .

  • مواد غذایی ناسالم سبب آسیب به اسپرم ها (سلول های جنسی مردانه) در مردان سالم شده، کیفیت تولید مثل آنان را نسبت به مردانی که از غذاهای سالم مصرف می کنند، نامطلوب کرده است.

مصرف چربی‌های ترانس (چربی‌های غیر اشباعی) علاوه بر خطر ابتلا به بیماریهای عروق کرونر (عروق قلب) سهم زیادی در آسیب رسانی به توان تولید مثلی مردان جوان دارد. روغن های فرآوری شده که برای بهبود طعم غذاهای آماده از آن استفاده می‌شود، عمدتاً ارزان قیمت و دارای چربی‌های ترانس هستند.

  • استرس‌های محیطی، تأمین هزینه زندگی و کار در دو شیفت، باعث سرد مزاجی در مردان ایرانی شده که این مسئله بر باروری آنان تاثیر منفی بر جا گذاشته است.
  • در هوای گرم بیضه بشر نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد مگر اینکه سردتر از بقیه بدن باشد. خوشبختانه ، آناتومی بدن مردان طوری طراحی شده است با ایجاد فاصله بین بیضه ها و بدن، درجه حرارت آن را تنظیم میکند . اگر درجه حرارت بیضه ها خیلی بالا برود ، تولید اسپرم متوقف شده و قطع تولید اسپرم میتواند برای ماهها تاثیر منفی داشته باشد .
  • ارتباط مستقیمی بین استفاده از لپ تاپ و افزایش دمای کیسه بیضه ، تا 35 درجه در موقعیت های خاصی وجود دارد! شلوارهای تنگ پوشیدن، لباس زیر تنگ حتی هنگام دوچرخه سواری برای مدت زمان طولانی تولید اسپرم را کاهش میدهد .
  • مردان با بالاترین استفاده از تلفن همراه (با بیش از چهار ساعت در هر روز) تا به حال تعداد قابل توجهی اسپرم پایین تر از حد معمول تولید کرده اند .
  • توتون و تنباکو ، الکل و ماری جوانا می تواند عملکرد جنسی را مختل می کند. مصرف الکل تاثیر بدی بر مایع منی و کیفیت تولید آن میگذارد ، و سیگار کشیدن تحرک اسپرم را مختل میکند .
  • مردان چاق دچار عارضه ی کاهش عملکرد بیضه ها میشوند و تعداد اسپرم آنها به طرز قابل توجهی پائین تر از افراد دیگر است. کاهش تعداد اسپرم ،اختلال عملکرد جنسی و نازایی در زنان از دیگر عارضه های چاقیست .

با توسعه دانش پزشکی در زمینه درمان ناباروری به کمک شیوه های جدید از قبیل آی یو آی، آی وی اف، میکرواینجکشن و دیگر روش ها به طور طبیعی می‌بایست، شاهد کم شدن آمار ناباروری باشیم، اما به دلیل رشد و توسعه شهرنشینی و تغییر سبک زندگی از سوی دیگر شاهد افزایش ناباروری در مردان هستیم که انتظار می‌رود با تغییر سبک زندگی، اقدام برای صاحب فرزند شدن در سنین جوانی (قبل از 35 سالگی برای زنان) و مراجعه به هنگام به پزشک متخصص غدد و ناباروری در صورت تأخیر در بارداری بتوان تا حد زیادی شانس بارداری و باروری را افزایش داد.

آشنایی با ناتوانی جنسی در مردان (کلیک کنید)

مشاهده فیلم آموزشی درمان ناباروری (کلیک کنید)

منبع: واضح. همصدا. جام جم سرا

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره