عوامل موثر در فرایند افزایش قد

[sbu_post_image]

قد نهايي افراد بر اساس عوامل متعددي شكل مي‌گيرد. اين عوامل شامل تغذيه، ژنتيك و سلامت كلي بدن است. بعضي از هورمون‌ها در رشد و افزايش قد در طول زندگي و دوران بلوغ موثرند. هورمون های موثر در افزایش قد شامل هورمون رشد، هورمون تيروئيدي، كورتيزول و هورمون‌هاي جنسي (استروژن و تستوسترون)‌ هستند. در ادامه با دیگر عوامل موثر در فرایند افزایش قد آشنا می شویم:

علت کوتاهی قد زنان نسبت به مردان

بيشتر آنهايي كه كوتاه قد هستند بيماري خاصي ندارند، بلكه والدين كوتاهي دارند يا تاخير رشد قدی دارند و در بزرگسالي به قد مناسبي مي‌رسند. دلیل کوتاهی زنان نسبت به مردان رژیم غذایی و مواد خاص است که در کودکی استفاده کرده اند.

در سراسر جهان با وجود تمام تغییرات به طور متوسط زن‌ها کوتاه‌تر از مردان هستند. مدت هاست محققان در تلاش برای دانستن دلیل کوتاه تر بودن قد زن ها و مردها بودند. هزاران سال است که تغذیه مردان بهتر از زنان است و این دلیل اختلاف قد بین این 2است. در جوامع معمولا می گویند پسر نیاز به خوردن بیشتری دارد تا یک دختر چون فعالیت او بیشتر است و با تحقیقات انجام شده زنان 2 برابر مردان سوء تغذیه دارند.

عوامل تاثیرگذار بر فرایند افزایش قد

يكي از موارد مهم موثر در افزایش قد اين است كه استخوان‌هاي دراز تا چه اندازه رشد مي‌كنند. استخوان‌هاي دراز (مانند ران و ساق پا)‌ در انتهاي خود داراي صفحات رشد هستند كه به آنها اجازه افزایش قد مي‌دهد. تقريبا در سن 17 سالگي ‌صفحات رشد بسته مي‌شوند و استخوان توانايي افزایش قد را از دست مي‌دهد.

فرایند افزایش قد تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند طبیعت های مختلف و به خصوص ژنتیک است که اگر والدین بلند قد باشند فرزند آنها شانس بیشتری برای افزایش قد دارد. اما برخی از دانشمندان در حال حاضر می گویند ژنتیک همه چیز نیست و محیط زیست نیز نقش مهمی در افزایش قد افراد با اثرات کم و بیش در دراز مدت ایفا می کند. شرایط زندگی، بهداشت و رژیم غذایی نیز عوامل مهمی برای افزایش قد بوده اند.

در صورت علاقه مندی به آشنایی بیشتر با درمان کوتاهی قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: میهن خبر. آکاایران

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره