post_image

قد نهایی افراد بر اساس عوامل متعددی شکل می‌گیرد. این عوامل شامل تغذیه، ژنتیک و سلامت کلی بدن است. بعضی از هورمون‌ها در رشد و افزایش قد در طول زندگی و دوران بلوغ موثرند. هورمون های موثر در افزایش قد شامل هورمون رشد، هورمون تیروئیدی، کورتیزول و هورمون‌های جنسی (استروژن و تستوسترون)‌ هستند. در ادامه با دیگر عوامل موثر در فرایند افزایش قد آشنا می شویم:

علت کوتاهی قد زنان نسبت به مردان

بیشتر آنهایی که کوتاه قد هستند بیماری خاصی ندارند، بلکه والدین کوتاهی دارند یا تاخیر رشد قدی دارند و در بزرگسالی به قد مناسبی می‌رسند. دلیل کوتاهی زنان نسبت به مردان رژیم غذایی و مواد خاص است که در کودکی استفاده کرده اند.

در سراسر جهان با وجود تمام تغییرات به طور متوسط زن‌ها کوتاه‌تر از مردان هستند. مدت هاست محققان در تلاش برای دانستن دلیل کوتاه تر بودن قد زن ها و مردها بودند. هزاران سال است که تغذیه مردان بهتر از زنان است و این دلیل اختلاف قد بین این ۲است. در جوامع معمولا می گویند پسر نیاز به خوردن بیشتری دارد تا یک دختر چون فعالیت او بیشتر است و با تحقیقات انجام شده زنان ۲ برابر مردان سوء تغذیه دارند.

عوامل تاثیرگذار بر فرایند افزایش قد

یکی از موارد مهم موثر در افزایش قد این است که استخوان‌های دراز تا چه اندازه رشد می‌کنند. استخوان‌های دراز (مانند ران و ساق پا)‌ در انتهای خود دارای صفحات رشد هستند که به آنها اجازه افزایش قد می‌دهد. تقریبا در سن ۱۷ سالگی ‌صفحات رشد بسته می‌شوند و استخوان توانایی افزایش قد را از دست می‌دهد.

فرایند افزایش قد تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند طبیعت های مختلف و به خصوص ژنتیک است که اگر والدین بلند قد باشند فرزند آنها شانس بیشتری برای افزایش قد دارد. اما برخی از دانشمندان در حال حاضر می گویند ژنتیک همه چیز نیست و محیط زیست نیز نقش مهمی در افزایش قد افراد با اثرات کم و بیش در دراز مدت ایفا می کند. شرایط زندگی، بهداشت و رژیم غذایی نیز عوامل مهمی برای افزایش قد بوده اند.

در صورت علاقه مندی به آشنایی بیشتر با درمان کوتاهی قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: میهن خبر. آکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره