عوامل موثر در رشد سینه های دختران

[sbu_post_image]

تحقیقات نشان داده است که سایز سینه از نظر ژنتیکی مشخص می‌شود. اگر سایز سینه همه خانم های خانواده شما کوچک باشد، احتمالاً سایز شما نیز کوچک است. اما اگر مادرتان سینه بزرگی دارد و شما سینه کوچکی دارید، نباید شگفت زده شوید. ژن‌های مسئول برای سایز سینه ممکن است از طرف مادر یا حتی مادربزرگ به ارث رسیده باشد. بنابراین، ممکن است مادربزرگ شما مسئول این موضوع باشد. همچنین، این ژن‌ها ممکن است از طرف خانواده پدر نیز به ارث رسیده باشند.

در برخی موارد، شاید هیچ کسی در خانواده شما سایز سینه شما را نداشته باشد و فقط شکل و فرم سینه‌های شما از اعضای خانواده به ارث رسیده باشد. هرچند که ژنتیک نقش مهمی در اندازه سینه‌ها دارد، اما عوامل دیگری نیز می‌توانند در رشد سینه‌ها تأثیرگذار باشند.

تاثیر تغذیه بر رشد سینه ها

مواد غذایی می‌توانند تأثیر گذار بر رشد تنه باشند. در واقع، اگر تغذیه مناسبی نداشته باشید، نباید انتظار داشته باشید که بدن شما به اندازه کافی هورمون‌های لازم برای رشد ترشح کند. برای داشتن رشد مناسب، باید تمام مواد غذایی مورد نیاز برای بدن خود را مصرف کنید. اما باید توجه داشت که مشکل همیشه در تغذیه نیست. برخی افراد با افزایش وزن، اندازه سینه‌های خود را نیز بزرگ می‌یابند، اما برخی دیگر حتی با افزایش وزن، هیچ تغییری در اندازه سینه‌های خود نمی‌بینند.

تاثیر چاقی بر رشد سینه ها

رشد بیش از حد در منطقه سینه نیز مشکلات خاص خود را دارد. در واقع، کاهش اندازه این ناحیه از طریق ورزش بسیار دشوار است. برخی افراد هنگام کاهش وزن، اندازه سینه‌های خود را نیز کاهش می‌دهند، اما برخی دیگر تغییر قابل ملاحظه‌ای نمی‌بینند. سینه از غالباً چربی تشکیل شده است، بنابراین اگر می‌خواهید اندازه آن را کاهش دهید، باید چربی در این منطقه را کاهش دهید. اما این کار انجام آن آسان‌تر از گفته شدن است، زیرا هنگامی که چربی را از بدن سوزانده می‌کنید، نمی‌توانید منطقه خاصی را انتخاب کنید تا فقط در آنجا چربی سوزی اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر، ممکن است در مناطق دیگر بدنتان کاهش چربی داشته باشید، اما هیچ تاثیری بر سینه‌هایتان نداشته باشد. به همین دلیل است که تنها رژیم غذایی کافی نیست و باید همراه با ورزش باشد. در این زمینه، ورزش‌های هوازی و شنا به عنوان بهترین گزینه‌ها شناخته می‌شوند.

تاثیر بارداری بر رشد سینه ها

علاوه بر شکم، سینه ها نیز در تمام طول بارداری رشد می کنند! درواقع بدن با این تغییرات نشان می دهد که درحال آماده شدن برای شیردهی است. اولین تغییر در سایز سینه بین هفته ششم و هشتم دیده می شود و تا آخر بارداری ادامه می یابد. در این دوره باید مرتب پوست خود را مرطوب کنید و از ترک خوردن آن جلوگیری کنید. افزایش سایز تا پایان شیردهی باقی می ماند سپس به تدریج شروع به کوچک شدن می کند و تقریبا به سایز قبل از بارداری می رسد. با این حال در برخی خانم ها سایز بزرگ باقی می ماند و در برخی ها نیز کوچک تر از قبل می شود.

برخی از زنان بر این باورند که سینه‌ های شان بسیار کوچک است و یا اندازه و شکلش ناموزون و نامتوازن است و یا در برخی از زنان سینه‌ های شان کاملا رشد نکرده است یا بعد از حاملگی یا تغییر وزن یا پیر شدن به میزان قابل توجهی اندازه و شکلش را از دست داده و تغییر کرده‌اند.

اما بد نیست بدانید گذاشتن پروتز سینه هم مانند بسیاری از اعمال جراحی زیبایی دیگر که امروزه یکی از اعمال جراحی زیبایی است، متاسفانه به مُد تبدیل شده است در صورتی که برای خیلی از افرادی که این عمل را انجام می ‌دهند ضرورتی ندارد یا حتی برای چنین کاری منع پزشکی دارند.

از عواملی که باعث تغییر در حجم سینه‌ ها در طول زندگی می‌ شود می ‌توان به افزایش وزن و به دنبال آن افزایش بافت چربی در کل بدن و همچنین سینه‌ ها و برعکس لاغری و کاهش وزن و به دنبال آن کاهش چربی و کوچکی سینه‌ ها، حاملگی و افزایش حجم سینه‌ ها و کوچک و جمع و چروکیده شدن سینه بعد از پایان دوران شیردهی اشاره نمود.

مکمل استروژن و پروژسترون، دارو، اختلالات هورمونی، یائسگی و در نهایت پیری از دیگر عوامل موثر در رشد سینه های دختران است. به همین دلایل بزرگ کردن سینه یکی از شایع‌ ترین عمل‌های جراحی زیبایی مورد درخواست بانوان در جهان است. این فرآیند شامل عمل جراحی است که پروتزهای مصنوعی را برای افزایش اندازه و بهبود شکل سینه ‌ها مورد استفاده قرار می ‌دهند. انجام عمل بزرگ کردن سینه‌ ها باعث بهبود و بهتر شدن اندازه و شکل سینه به خصوص در افرادی که سینه ‌هایی ناموزون و نامتوازن و یا کاملا رشد نکرده دارند می ‌شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان کوچکی سینه ها در زنان ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوامل موثر در رشد سینه های دختران مطالعه فرمایید.

منبع: دکتر مقتدری. خورشیدی ها

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره