post_image

بلوغ هم برای دختر‌ها و هم برای پسر‌ها سنی پر از رمز و راز است. سن تضادهایی چون شوق بزرگ شدن، نگرانیهای تغییر، کشف رمزهای جدید بدن و مانند آن. با این حال، برای برخی، چه دختر چه پسر، بلوغ با مشخصات دیگری نیز همراه است. در عوامل موثر در بروز بلوغ زودرس باید سرعت پیشرفت مراحل بلوغ و وجود علایم بیماریهای سیستم عصبی مرکزی و علایم سایر بیماریهای مزمن ایجاد کننده بلوغ زودرس (مثل سندرم مک کون آلبرایت، کم کاری غده تیروئید، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال و نئوپلاسمهای بیضه و تخمدان و آدرنال) مد نظر باشد. دخترانی که زودتر از هم سن‌های خود به بلوغ می‌رسند، دچار شرمندگی و جلب توجه ناخواسته در اجتماع می‌شوند، علاوه بر اینکه دوران کودکی آنها کوتاه می‌شود. این دسته از دختران از لحاظ احساس آمادگی لازم برای تغییرات فیزیکی که در دوران بلوغ رخ می‌دهد را ندارند، به همین جهت در معرض خطر بالاتری از افسردگی، سوء استعمال الکل و مواد و نیز روابط جنسی زودهنگام و متعاقباً حاملگی‌های ناخواسته هستند.

در هر حال، بلوغ زودرس به صورت یک بی‌نظمی بوم‌شناختی در حال وقوع است که توسط ترکیبی از عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. درواقع سیستم هورمونی کودکان توسط محرک‌های مختلفی دچار اختلال می شود و بلوغ زودرس از پیامدهای تصادفی آن است. از جمله محرک‌ها می‌توان، مواد شیمیایی محیطی، کمبود ویتامین D، چاقی، استرس و کمبود فعالیت‌های فیزیکی را نام برد.

تاثیر چاقی و استرس بر بروز بلوغ زودرس

چاقی دختران را در معرض استروژن بیشتری قرار می‌دهد، زیرا استروژن در بافت‌های چربی، تولید و ذخیره می‌شود. از این‌رو چاقی از عوامل بلوغ زودرس است. دختران چاق‌تر، سطوح بالاتری از هورمون لپتین را دارند که می‌تواند به سطوح استروژن بالاتری منجر شده و نیز مقاومت انسولین افزایش یافته و سبب بیشتر شدن بافت‌های چربی و سپس لپتین بیشتر و استروژن بیشتر شده و این چرخه‌ تغذیه به خودی خود ادامه یافته تا جایی که بدن‌های آنها بطور فیزیکی بالغ شوند.

همچنین دخترانی که والدینشان زمانی که سن آنها بین ۳ تا ۸ سال بوده است طلاق گرفته‌اند، بیشتر احتمال تجربه بلوغ زودرس را دارند. از این‌رو، اجتناب از مواد شیمیایی محیطی، چاقی، استرس و ارتقاء سطح ویتامین D و ورزش منظم از بهترین راه‌های شناخته شده برای جلوگیری از بلوغ زودرس می‌باشد.

علل بلوغ زودرس

علل بلوغ زودرس را به دو دسته تقسیم بندی می‌کنند:

  • علل مرکزی یا وابسته به هورمونهای محرک غدد جنسی (بلوغ زودرس حقیقی)
  • علل محیطی یا غیر وابسته به هورمونهای محرک غدد جنسی (بلوغ زودرس کاذب)

بلوغ زودرس مرکزی در اثر فعال شدن زودرس محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- غده جنسی و تحت تاثیر ترشح ضرباندار LHRH از هیپوتالاموس است که منجر به ترشح ضرباندار هورمونهای محرک غدد جنسی از هیپوفیز می‌شود LH و FSH روی غدد جنسی اثر کرده و استروئیدهای غدد جنسی ترشح می‌شوند. ولی در بلوغ زودرس محیطی استروئیدهای غدد جنسی (تستوسترون در پسر‌ها و استرا دیول در دختران) بدون فعال شدن محور فوق مستقیماً از غدد جنسی یا با منشاءغده فوق کلیه منجر به بلوغ زودرس می‌شوند.

بلوغ زودرس خطر انواع مختلفی از سرطان‌های وابسته به استروژن، از قبیل سرطان‌های سینه و تخمدان را افزایش می‌دهد، مطمئناً نگران‌کننده است. به این دلیل است که والدین باید نگران بلوغ زودرس دخترانشان باشند.

درمان بلوغ زودرس

درمان بلوغ زودرس در موارد زیر انجام می‌شود:

بلوغ زودرسی که منجر به کاهش قد نهایی شود. در شروع بلوغ، این کودکان افزایش رشد قد، نسبت به همسالان خود دارند ولی با بسته شدن زودرس صفحه رشد، قد نهایی کوتاه خواهد شد. از جمله مواردی که نیاز به درمان دارند عبارتند از: عوامل روانی و اضطراب والدین (کودکان با بلوغ زودرس، از همسالان خود بزرگ‌تر به نظر می‌رسند و این مسئله می‌تواند باعث مشکلاتی در مدرسه و جامعه شود)، شروع خونریزی قاعدگی قبل از ۹ سال در دختران، در کودکان با ضایعات عضوی (در این بیماران سیر بیماری پیشرونده است و این افراد قریب به اتفاق نیاز به درمان دارند).

نکته بسیار مهم در عوامل موثر در بروز بلوغ زودرس این است که در مواردی که بلوغ بعد از۶ تا ۸ سال درجنس مونث شروع شده باشد، درمان روی قد نهایی هیچ تاثیری نخواهد داشت.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” کاهش عوارض ناشی از بلوغ زودرس ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بلوغ زودرس مطالعه فرمایید.

منبع: نامه نیوز. راسخون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره