عوامل موثر بر رویش ریش و سبیل

post_image

برخی از مردان ریش و سبیل را دوست دارند و برای نگه داشتن و سلامت رویش ریش و سبیل لازم است یکسری نکات را رعایت کنند. در این مطلب به عوامل موثر بر رویش ریش و سبیل اشاره می کنیم.

علل کم پشتی ریش در آقایان

در برخی موارد موهای ریش و سبیل از ابتدا وجود دارد اما بعدا دچار ریزش می شوند. بیماریهای مختلفی و عوامل محیطی ممکن است باعث ریزش موی ناحیه ریش و سبیل شود. شامل آسیبهای فیزیکی مانند سوختگی، سوانح، بیماریهای قارچی، ریزش موی سکه ای، کندن موها توسط خود شخص (تریکوتیلومانیا) و بیماریهای رماتیسمی. بیماریهایی که پس از بلوغ دچار کاهش سطح هورمونهای بدن شوند دچار ریزش موهای ریش و سبیل نمی شوند. تنها سرعت رویش ریش و سبیل کاهش خواهد یافت.

گاهی نیز رویش ریش و سبیل از ابتدا کند است این علل شامل عدم تشکیل فولیکولهای مو به صورت مادرزادی. بیماریهای هورمونی قبل از بروز بلوغ و عدم وجود رسپتورهای گیرنده های هورمونی است. در بعضی خانواده ها شروع رویش ریش و سبیل در ناحیه صورت با تاخیر صورت میگیرد. به این معنی که بیماری پوستی وجود ندارد. فولیکولهای مو در دوران جنینی تشکیل شده اند اما رویش ریش و سبیل همزمان با بلوغ رشد نمیکند . اکثر این افراد سابقه تاخیر در رویش ریش و سبیل را در بستگان نزدیک خود دارند.

اگر ریش و سبیلتان را دوس دارید بدانید نگه داشتن و سلامت آنها در گرو رعایت نکات زیر است:

  • ریشتان را هر روز در جهت رویش ریش و سبیل شانه بزنید. بعد به اندازه یک فندق کرم مرطوب‌کننده به دستتان بمالید و زیر گونه‌ها و چانه را ماساژ دهید. سرم مخصوص موهای خشک یا روغن گیاهی نیز می‌توانید استفاده کنید تا موی ریشتان از عمق نرم‌تر و براق‌تر شود.
  • اگر دچار ریزش موی سکه‌ای شده‌اید یا خط بخیه دارید و نقطه‌ای از ریشتان خالی است، بهترین راه پوشاندن آن، استفاده از مداد ابرو است. ابتدا محل‌هایی که موی کمتری دارد، با مداد هاشور بزنید، بعد با انگشت خطوط را محو کنید و در نهایت موی ریشتان را شانه بزنید.
  • اگر می‌خواهید سبیل بگذارید، برای مرتب کردن آن از ماشین ریش‌تراش استفاده نکنید. بهتر است از یک قیچی تیز و شانه دم‌باریک کمک بگیرید.
  • هر بار ریش و سبیل را کاملا تراشیدید، صورتتان را با ژل شستشو کاملا پاک کنید. هفته‌ای یک مرتبه صورتتان را کیسه بکشید تا سلول‌های مرده پاک شوند و از رویش موی زیرپوستی پیشگیری شود.
  • اگر یک روز در میان صورتتان را ماشین می‌کنید، باید روزانه از مرطوب‌کننده بدون چربی استفاده کنید و شب‌ها صورتتان را با ژل‌ شستشو پاک کنید.
  • ریش، برخی صورت‌ها را مردانه‌تر می‌کند اما اگر ریشتان جای خالی زیاد دارد، بهتر است اجازه ندهید خیلی بلند شود و مرتب آن را کوتاه نگه دارید.

درمان رشد نکردن ریش و سبیل

در موارد رویش ریش و سبیل مانند بیماریهای خود ایمنی، روماتیسمی و قارچی ممکن است نیاز به درمان اختصاصی باشد .

درمان هورمونی

درمان هورمونی در نیامدن ریش و سبیل تنها در موارد کمبودهای هورمونی کاربرد دارند و در مواردیکه شخص دچار کمبود هورمونی در رویش ریش و سبیل نیست ، استفاده از هورمونهای جنسی مردانه تنها موجب بروز عوارض این هورمونها خواهد شد.

درمانهای موضعی محرک رشد مو

داروی عمده مورد استفاده در این دسته محلول موضعی ماینوکسیدیل می باشد. در کسانی که دارای فولیکولهای مو هستند و به شکل ارثی دچار عدم رویش ریش و سبیل یا تاخیر در رشد موهای صورت هستند، استفاده از این دارو با نتایج قابل قبولی همراه است. بر اساس تجربه برخلاف کاربرد این دارو در درمان ریزش موی ارثی سر ، پس از قطع دارو موها دچار ریزش موی قابل توجهی نمیشوند و اکثرا نیاز به درمان دایمی با این دارو نیست.

کاشت مو

در صورتیکه فولیکولهای مو در اثر عوامل ارثی یا محیطی وجود نداشته باشند یا دچار عوامل موثر بر رویش ریش و سبیل شده و تخریب شده باشند امکان رشد موها در این ناحیه به صورت خودبخود یا با روشهای دارویی وجود ندارد. در اینگونه موارد کاشت مو راه حل نهایی رویش ریش و سبیل خواهد بود. ذکر این نکته ضروری است در اکثریت موارد کاشت مو در ناحیه ریش با ایجاد نمای کاملا طبیعی همراه نیست .

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب تقویت ریش و سبیل ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عوامل مرتبط با رویش ریش و سبیل مطالعه فرمایید.

منبع: خبرپو. هدهد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره