عوامل موثر بر افزایش ترشح هورمون رشد

[sbu_post_image]

گلوكز به هنگام گرسنگي و ورزش سبب افزايش ترشح هورمون رشد در خون مي ‌شود. استفاده ازهورمون رشد برای افزایش قد، به صورت تزریقی با فواصل خاص است، مثلاً هر شب با مقدار مشخصی که پزشک تجویز می‌کند، به فرد کوتاه قد، برای افزایش قد قبل از بسته شدن صفحات رشد استخوان، تزریق می‌شود. آمپول‌ها به صورت زیر جلدی تزریق می‌شود.
مدت درمان خیلی طولانی است و در حد یک یا چند سال است. با این کار، پزشک از کودک انتظار رشد قدی دارد اما اگر صفحات رشد بسته شده باشد، ما دیگر انتظار پاسخ به درمان با هورمون رشد را نداریم.

سن بسته شدن صفحات رشد استخوانی

در دختران حدود 14 سالگی و در پسران حدود 15 تا 16 سالگی این صفحات رشد بسته می‌شود، معمولاً با یک عکس ساده ی رادیو گرافی از مچ دست، سن استخوانی را تشخیص می‌دهیم و می‌بینیم قد فرد می تواند افزایش پیدا کند یا خیر .

علل مرتبط با افزایش ترشح هورمون رشد

در حين خواب عميق نيز بيشترين مقادير هورمون رشد ترشح مي ‌شود. در دوران كودكي، ترشح کافی هورمون رشد اهميت زيادي دارد، زيرا مقادير متناسب آن سبب افزایش قد طبيعی كودك مي ‌شود و كاهش آن به كوتاهي قد و كاهش رشد كودك منجر مي ‌شود.

خوابيدن، ورزش كردن ، گرسنگي، سرما ، اعمال جراحي ، شوك ‌هاي عصبي و خوردن غذاهاي پروتئيني باعث مي ‌شود كه هورمون رشد بيشتر ترشح شود. در واقع هورمون رشد يك خاصيت فيزيولوژيك مهم دارد كه از كاهش غلظت گلوكز (قند) خون جلوگيري مي‌ كند تا آن را براي نياز سلول‌ هاي مغزي حفظ كند. بنابراين كاهش غلظت مدتی پس از بلوغ و حداکثر حدود سن 20 سالگی رشد قدی متوقف می‌گردد.

از طرف ديگر افزايش ترشح هورمون رشد نيز در سنين كودكي، باعث رشد و افزایش قد غير طبيعي و غول‌ پيكري وي مي ‌شود و عارضه‌اي به نام “ژيگانتيسم” را به وجود مي ‌آورد. حتي بعد از سنين رشد كه صفحات رشد استخوان ‌ها بسته مي‌ شوند، با افزايش ترشح هورمون رشد، اگرچه طول استخوان‌ ها افزايش نمي ‌يابد، اما قطر استخوان‌ها زياد شده و درشت هيکلي در ناحيه فك، پيشاني، دست و پاها عارضه ‌اي را به وجود مي‌ آورد كه “آكرومگالي” ناميده مي ‌شود.

برای مشاهده دیگر روش های افزایش قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پیک فان. سلامت

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره