عوامل موثر بر افزایش ترشح هورمون رشد

post_image

گلوکز به هنگام گرسنگی و ورزش سبب افزایش ترشح هورمون رشد در خون می ‌شود. استفاده ازهورمون رشد برای افزایش قد، به صورت تزریقی با فواصل خاص است، مثلاً هر شب با مقدار مشخصی که پزشک تجویز می‌کند، به فرد کوتاه قد، برای افزایش قد قبل از بسته شدن صفحات رشد استخوان، تزریق می‌شود. آمپول‌ها به صورت زیر جلدی تزریق می‌شود.
مدت درمان خیلی طولانی است و در حد یک یا چند سال است. با این کار، پزشک از کودک انتظار رشد قدی دارد اما اگر صفحات رشد بسته شده باشد، ما دیگر انتظار پاسخ به درمان با هورمون رشد را نداریم.

سن بسته شدن صفحات رشد استخوانی

در دختران حدود ۱۴ سالگی و در پسران حدود ۱۵ تا ۱۶ سالگی این صفحات رشد بسته می‌شود، معمولاً با یک عکس ساده ی رادیو گرافی از مچ دست، سن استخوانی را تشخیص می‌دهیم و می‌بینیم قد فرد می تواند افزایش پیدا کند یا خیر .

علل مرتبط با افزایش ترشح هورمون رشد

در حین خواب عمیق نیز بیشترین مقادیر هورمون رشد ترشح می ‌شود. در دوران کودکی، ترشح کافی هورمون رشد اهمیت زیادی دارد، زیرا مقادیر متناسب آن سبب افزایش قد طبیعی کودک می ‌شود و کاهش آن به کوتاهی قد و کاهش رشد کودک منجر می ‌شود.

خوابیدن، ورزش کردن ، گرسنگی، سرما ، اعمال جراحی ، شوک ‌های عصبی و خوردن غذاهای پروتئینی باعث می ‌شود که هورمون رشد بیشتر ترشح شود. در واقع هورمون رشد یک خاصیت فیزیولوژیک مهم دارد که از کاهش غلظت گلوکز (قند) خون جلوگیری می‌ کند تا آن را برای نیاز سلول‌ های مغزی حفظ کند. بنابراین کاهش غلظت مدتی پس از بلوغ و حداکثر حدود سن ۲۰ سالگی رشد قدی متوقف می‌گردد.

از طرف دیگر افزایش ترشح هورمون رشد نیز در سنین کودکی، باعث رشد و افزایش قد غیر طبیعی و غول‌ پیکری وی می ‌شود و عارضه‌ای به نام “ژیگانتیسم” را به وجود می ‌آورد. حتی بعد از سنین رشد که صفحات رشد استخوان ‌ها بسته می‌ شوند، با افزایش ترشح هورمون رشد، اگرچه طول استخوان‌ ها افزایش نمی ‌یابد، اما قطر استخوان‌ها زیاد شده و درشت هیکلی در ناحیه فک، پیشانی، دست و پاها عارضه ‌ای را به وجود می‌ آورد که “آکرومگالی” نامیده می ‌شود.

برای مشاهده دیگر روش های افزایش قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: پیک فان. سلامت

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره