عوامل بروز راشیتیسم

post_image

علائمی وجود دارد که نشان می دهد خیلی از کودکان قبل از بروز علائم راشیتیسم دچار کمبود طولانی مدت ویتامین D میباشند . راشیتیسم بیماری نرمی استخوان می باشد و از عوامل بروز راشیتیسم کمبود دریافت ویتامین D را می توان نام برد . استخوانهای ضعیف شده در بچه های کوچک منجر به پاهای پرانتزی ، نرمی جمجمه و به تأخیر افتادن سینه خیز رفتن کودک می شود . متخصصین بر این عقیده می باشند که در سال های اخیر تعداد کودکان مبتلا به راشیتیسم افزایش یافته است . شیرخواران ، کودکان و نوجوانان باید از مکمل های ویتامین D بصورت قطره یا قرص برای سلامتی استخوانها مصرف کنند . بویژه شیرخوارانی که از شیرمادر استفاده می کنند بدلیل کم بودن میزان ویتامین D در شیر مادر دچار اختلال رشد، راشیتیسم و ریکتز در کودکان می شوند .

رشد استخوانی ، استحکام استخوانها و دندانها ، سلامت استخوان در دوران کهنسالی و عدم ابتلا به استئوپروز یا پوکی استخوان همه به دلیل تاثیر ویتامینD در حفظ تعادل کلسیم و فسفر است. ویتامینD ازیک سو موجب افزایش جذب کلسیم و فسفر از روده ها ، کاهش دفع از کلیه ها و کنترل متابولیسم در استخوان می شود و از سوی دیگر ویتامین دی در رشد سلولهای استخوانی نیز مؤثر است . تاثیرآن در رشد سلولها ، به دلیل عمل آن در ترجمه ژنهای هسته سلول می باشد .

اکثر کودکان با زانوی پرانتزی متولد می‌شوند، اما این عارضه به خودی خود پس از چند سال و به موازات رشد کودک برطرف می‌شود. رشد غیرطبیعی استخوان یا ابتلا به بیماری‌های خاصی مانند راشیتیسم (نرمی استخوان) ناشی از کمبود ویتامین D منجر به بیماری پای پرانتزی می‌شود .

علائم راشیتیسم

علایم راشیتیسم عبارت هستند از:

  •  نرمی یا درد استخوان
  • نقص در رشد دندان‌ها و پوسیدگی زودرس
  • ضعف ماهیچه‌ها
  • افزایش امکان شکستگی استخوان‌ها
  • خمیدگی و نقص در شکل‌گیری استخوان‌ها
  • نقص در رشد
  • کمبود کلسیم در خون
  • تتانی ماهیچه‌ها
  • نرمی غیرعادی جمجمه در نوزادان

کودکان ۶ تا ۲۴ ماه بیشتر از هر رده سنی دیگری در معرض خطر ابتلا به راشیتیسم و نرمی استخوان قرار دارند. چون این گروه سنی در مرحله رشد سریع قرار داشته و همان گونه که عنوان گردید ویتامین D، فسفر و کلسیم نقش بسیار مهمی را در رشد ایفا می کنند.

کمبود ویتامین D از عوامل بروز راشیتیسم است و کودکان شیر مادر خوار که به جز شیر مادر سایر ترکیبات حاوی ویتامین D را دریافت نمی کنند در معرض خطر نرمی استخوان قرار دارند. تماس با اشعه نور خورشید در تولید مقادیر ضروری ویتامین D فعال بسیار مؤثر است. ولی آفتاب سوختگی و سرطان های پوست، کودکان در معرض نور شدید آفتاب را تهدید می کند. استفاده مکرر از کرم های ضد آفتاب باعث کاهش چشمگیری در جذب ویتامین D در کودکان می گردد.

کمبود کلسیم و فسفر نیز از عوامل بروز راشیتیسم و نرمی استخوان در کودکان است. کودکانی که فسفر و کلیسم کافی را از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند در معرض خطر ابتلای به نرمی استخوان قرار دارند. دسترسی به شیر و فرآورده های لبنی دیگر نظیر بستنی و آب میوه مانند آب پرتقال از ابتلای به آن می کاهد. درمان راشیتیسم با تجویز کلسیم و ویتامین D است. معمولا چند ماه طول می کشد تا وضعیت بیمار به حد طبیعی برسد. بسیاری از تغییر شکل های اندام مانند پای پرانتزی با درمان دارویی خود به خود خوب می شوند. در حالات شدید تغییر شکل استخوان ها ممکن است برای درمان، به جراحی نیاز باشد. با این حال بعضی تغییر شکل های استخوانی که در لگن یا قفسه ی سینه به وجود می آید و یا مشکلات قدی که برای بیمار به وجود آمده ممکن است برای همیشه برای وی باقی بمانند.

برای آشنایی با ” درمان نرمی استخوان و ریکتز ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: آکا ایران. ئانشنامه سلامت. پارسی طب. اطلاعات دقیق پزشکیدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *