عوامل باورنکردنی موثر بر افزایش قد

post_image

در بین عوامل موثر بر افزایش رشد قدی، مواردی وجود دارد که از جمله عوامل باور نکردنی موثر بر افزایش قد هستند در این مقاله شما را با آن ها آشنا می کنیم:

رابطه عجیب بین تن صدا با تخمین رشد قدی افراد بدون دیدن آنها

انسان می‌تواند تنها با شنیدن صدای فرد دیگر و بدون آن که تصویر ذهنی از ظاهر وی داشته باشند، قد تقریبی‌ او را تخمین بزند.
در یک بررسی از تعدادی زن و مرد درخواست شد صدای ضبط شده چند نفر را که اندازه قدشان با هم متفاوت بود و تنها بر اساس تُن صدای گویندگان، قد آنان را بر اساس بلندترین و کوتاه‌ترین طبقه‌بندی کنند. نتایج این بررسی حاکی از آن بود که شنوندگان صداهای ضبط شده، در ۶۲ درصد موارد موفق شدند با این شیوه گویندگانی که افزایش رشد قدی بیشتری داشتند را درست شناسایی کنند.

این دقت در تخمین قد افراد بدون دیدن ظاهر آنها، بسیار فراتر از یک حدس شانسی و اتفاقی است و می‌توان از این توانایی انسان برای کمک به شناسایی مجرمان استفاده کرد.
این توانایی به نوعی از صدا نسبت داده می‌شود که طنین زیر «چاکنای» نام دارد و در مجرای پایینی ریه‌ها تولید می‌شود. چاکنای دهانه یا مدخل نای است که تارهای صوتی در آن قرار دارند.
بهترین شیوه برای به تصویر کشیدن پدیده طنین زیر چاکنای این است که تصور کنید داخل یک بطری شیشه‌ای می‌دمید که با مقداری مایع پر شده است. در این وضعیت هرچه مقدار مایع داخل بطری کمتر باشد شدت صدا هم پایین‌تر خواهد بود. به همین ترتیب فرکانس طنین زیر چاکنای بر اساس قد افراد متفاوت است به گونه‌ای که هرچه قدر افزایش رشد قدی فرد بیشتر باشد شدت طنین‌های صوتی که تولید می‌کنند کمتر خواهد بود.

عوارض استفاده از ظروف تفلون در افزایش قد

امروزه استفاده از ظروف تفلون یا نچسب بسیار معمول شده است و تقریبا همه ما از این ظروف برای آشپزی استفاده می‌کنیم بدون آن که بدانیم استفاده از این ظروف ممکن است خطراتی برای سلامتی ما داشته باشد. در تهیه ظروف تفلون از فلزکادمیوم استفاده می‌شود این ماده به مرور وارد غذا شده و باعث بروز ضایعات پوستی، سرطان، کوتاهی قد و اختلال در افزایش قد می شود. علاوه بر این کادمیوم در سنتز هموگلوبین دخالت می کند و منجر به کم خونی می‌شود.

پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی برای جلوگیری از عوارض استفاده از ظروف تفلون در افزایش قد درصدد ساخت ظروفی با ترکیب آلومینا و روکش سرامیکی هستند. آلومینا یکی از مهم ترین اکسیدهای سرامیکی است که کاربردهای فراوانی در صنایع و مواد مهندسی دارد. کاربرد آلومینا در اکثر موارد به علت خواص بالای خوردگی و اکسید شوندگی آن در دماهای بالا می‌باشد.

صرف نظر از بحث مقاومت، آلومینا هیچ ضرری برای انسان ندارد؛ لذا می‌توان از آن در ساخت ظروف مطابق با معیارهای استاندارد استفاده کرد.

برای آشنایی با علل مرتبط با افزایش قد و درمان کوتاهی قد بر روی لینک ها کلیک کنید.

منبع: زانست ایران. اصفهان امروزدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *