عوارض پرکاری تیروئید در بارداری

post_image

محققان دریافته‌اند که افزایش سطح هورمون تیروئید و پرکاری تیروئید در بارداری تاثیر نامطلوب بر سلامت جنین داشته و ممکن است منجر به مرگ جنین شود. بر اساس این پژوهش‌ها این عوارض پرکاری تیروئید در بارداری امکان سقط جنین را ۳ برابر افزایش می‌دهد و در صورتی که جنین زنده بماند، دچار کاهش وزن قابل توجهی در هنگام تولد خواهد شد.

مشکلات پرکاری تیروئید در بارداری

هورمون تیروئید نقش مهمی در رشد جنین دارد و هرگونه افزایش یا کاهش غیر طبیعی آن می‌تواند باعث افزایش احتمال سقط جنین و یا مشکلات دیگر ‌شود. در واقع تا پیش از این، محققان تصور می‌کردند که دلیل افزایش میزان سقط جنین در بین مادرانی که دچار پرکاری تیروئید در حاملگی هستند به دلیل وجود آنتی‌بادیهاست. اما با این پژوهش مشخص شد که علت این امر ترشح بیش از حد خود هورمون است. از جمله عوارض افزایش هورمون تیرویید در دوران بارداری عبارتند از:

– زایمان زودرس

– سقط خود بخود

– مرگ داخل رحمی جنین

– تولد نوزاد نارس

– تولد نوزاد با وزن کم

– نارسایی قلبی در مادر

– پره اکلامپسی (فشارخون بارداری و مسمومیت بارداری)

– بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد

– بیماری قلبی در جنین و نوزاد

پرکاری تیروئید در نوزادان

یکی از نادرترین اختلالات غده تیروئید، پرکاری تیروئید در نوزادان می‌باشد. این وضعیت در نوزادانی که مادران آنها در طول دوران بارداری پرکاری تیروئید داشته‌اند، بندرت رخ می‌دهد.

علائم و نشانه‌های پرکاری تیروئید در نوزادان شامل: گواتر (بزرگی غده تیرویید)، تولد زودرس، تب، قرمزی صورت، تپش قلب، فعالیت و بیقراری می‌باشد. اگر بیماری خفیف باشد ممکن است نیاز به درمان خاصی پیدا نکند و خود به خود به حالت طبیعی بازگردد. اما اگر اختلال، کودک را به واقع بیمار کرده باشد درمان باید صورت گیرد و یا داروهای ضد تیروئید مورد نیاز است. بنابراین برای هر خانم بارداری که سابقه پرکاری تیروئید دارد، مشاوره با پزشک مربوطه در طول دوران بارداری بسیار ضروری است.

پرکاری تیروئید در کودکان

با افزایش فعالیت غده تیروئید، علائم و نشانه‌هایی در کودکان همانند بزرگسالان بروز می‌کند. می‌توان تپش قلب کودکان را حتی زمانی که او در حال استراحت است حس کرد و همین طور می‌توان به میزان فعالیت او (بی قراری و پرتحرکی، عدم توانایی در بخواب رفتن) توجه نمود. نشانه رشد سریع این کودکان، کوچک شدن لباسهای آنان است که باید مورد توجه والدینشان قرار گیرد. والدین و معلمان مدارس معمولاً توجه و دقت بسیار کمی در این موارد بر روی کودکان دارند. اما علائمی چون لرزش دست که سبب بدخط نوشتن می‌شود و یا ضعف عضلات شانه و ران در هنگام بازی و ورزش بسیار قابل اهمیت است.

در هنگام پرکاری تیروئید یک و یا بیش از یکی از علائم عصبانیت، کج خلقی و زودرنجی، اختلال خواب، افزایش تعریق، عدم تحمل گرما، کاهش وزن غیر منتظره، چشمان بیرون زده، خیره نگاه کردن، گواتر، تپش قلب سریع، افزایش اشتها، افزایش حرکات دودی روده، دستان گرم و مرطوب و لرزش انگشتان در این افراد دیده می‌شود.

درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز کلیه عوارض پرکاری تیروئید در بارداری پیشگیری می نماید.

برای آشنایی با ” درمان پرکاری تیروئید در بارداری ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: ایران سلامت. بهداشت زنان. دانشنامه رشد

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره