عوارض ناشی از بیماری دیابت

post_image

دیابت یک بیماری مزمن است که وقتی پانکراس (لوزالمعده ),انسولین تولید نمی کند یا وقتی که بدن نمی تواند از انسولین تولیدشده استفاده موثر کند اتفاق می افتد . توقف تولید انسولین یا استفاده نکردن از انسولین هر دو باعث افزایش گلوکز درخون می شود. در ادامه عوارض ناشی از بیماری دیابت را برای شما مطرح کرده ایم.

دیابت بیماری مزمنی است که درطول زندگی فرد باید دقیقا کنترل شود, بدون مراقبت صحیح ,قندخون می تواند بالا برود که این امر در درازمدت به بدن باعث بروز علائم دیابت شده و به بدن آسیب می رساند و باعث اختلال دربافت ها و اندام های مختلف بدن می شود . در کوتاه مدت و بلندمدت عوارض دیابت شامل بیماری قلبی وعروقی ,بیماری کلیه (نفروپاتی دیابتی ),بیماری اعصاب (نوروپاتی دیابت ) و بیماری چشم (رتینوپاتی دیابتی) می گردد .

عوارض چشمی و گوارشی دیابت

یکی از عوارض مهم بیماری دیابت، مشکلات چشمی است٬ در این افراد رگهای ته چشم شروع به زیاد شدن می کنند در نتیجه احتمال خونریزی چشمی بالا می رود٬ همچنین آب مروارید و آب سیاه هم در افراد دیابتی بیشتر دیده می شود. بیماران مبتلا به دیابت باید هر سال یک بار به وسیله چشم پزشک معاینه شوند٬ بیماری دیابت روی عروق مغز ، قلب و کلیه هم اثر می گذارد و در نتیجه می تواند باعث سکته مغزی ، سکته قلبی و یا نارسایی کلیه شود.

از عوارض دیگر بیماری دیابت عوارض گوارشی به صورت یبوست ، اسهال ، بی اختیاری مدفوع است. در افراد مبتلا به دیابت امکان زخم پا زیاد می شود که بسایر خطرناک است و باید از بروز عوارض بیماری دیابت جلوگیری شود٬ باید این افراد پاهای خود را بطور مرتب از نظر پینه ، تاول و یا التهاب معاینه کنند و آنها را همیشه تمیز و خشک نگه دارند . کفش های این افراد باید کاملا مناسب باشد و پا را آزار ندهد. کفش های نو باید هر بار برای زمان های کوتاه استفاده شوند تا زمانی که مناسب شوند. پا برهنه راه رفتن حتی در منزل برا این افراد ممنوع است. در صورت مشاهده کوچک ترین زخم یا تاول باید به پزشک مراجعه کنند. گفتنی است ,خطر ابتلا به دیابت در مردها وزن ها همراه با افزایش وزن به شدت روبه افزایش است . افزایش شیوع دیابت نوع دوم درهمه دنیا بخصوص در کشورهای درحال توسعه گروه های خاص و کودکان نوعی اعلام خطر است که اغلب ناشی از اضافه وزن است .

برای آشنایی با ” درمان دیابت ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: آفتاب. دانشنتامه پزشکی

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره