عوارض مصرف نوشابه های انرژی زا

[sbu_post_image]

مصرف نوشابه های انرژی زا و کوتاهی قد در کودکان

مصرف نوشابه های انرژی زا تهدیدی جدی برای سلامت کودکان و نوجوانان محسوب می شود. از عوارض مصرف نوشابه های انرژی زا این است که موجب اختلال هضم و کاهش جذب عناصر مغذی مانند کلسیم، منیزیم، روی و آهن در روده می شود، جذب کلسیم در روده مصرف کنندگان نوشابه های انرژی زا، یک پنجم افراد دیگر است. علاوه بر این، نوشابه های انرژی دار با توجه به گازدار بودن حاوی مقادیر معینی از گاز دی اکسید کربن و مواد اسیدی کننده چون اسید فسفریک و نگه دارنده هایی چون سولفات پتاسیم هستند.با توجه به اسیدی شدن محیط خون در مصرف کنندگان و جبران این محیط توسط برداشت کلسیم از استخوان ها ، کوتاهی قد از عوارض شایع این نوع نوشیدنی ها می باشد .

همزمانی وجود قند و اسید در نوشابه های انرژی زا منجر به تخریب و پوسیدگی شدید دندان ها در کودکان می شود.

کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های قلبی، کلیوی، کبدی، حملات صرع، دیابت و ترشح بیش از حد غده تیرویید در صورت مصرف نوشابه انرژی زا، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آسیب های جسمی هستند.با وجودی که 30 تا 50 درصد نوجوانان و جوانان به امید کمک به کاهش وزن، افزایش انرژی و بنیه و نیز بهبود عملکرد ذهنی شان از این نوشابه ها استفاده می کنند اما تقریبا هیچ یک از این تغییرات مفید پس از مصرف نوشابه های انرژی زا در افزایش قد و درمان کوتاهی قد آنها مشاهده نمی شود.

عوارض نوشیدنی انرژی زا برای کودکان ورزشکار

مصرف نوشیدنی های انرژی زا برای ورزشکاران خصوصا در رده های سنی پایین خطرناک است و عوارضی همچون اختلال در افزایش قد دارد. کودکان و نوجوانانی که ورزش می کنند معمولا بدون توجه به مواد موجود در نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا، آنها را مصرف می کنند و ممکن است کودکان بیش از سایر گروه های سنی به محتویات نوشابه های انرژی زا حساس باشند. در بیشتر مواقع کودکانی که ورزش می کنند نیاز دارند تا دوباره آب بدن را جایگزین کنند، برای آنها بهترین نوشیدنی آب است.

نوشیدنی های انرژی زا دارای کافئین زیاد هستند که میزان زیاد آن باعث افزایش ضربان قلب و دفع ادرار می شود که مانعی برای جبران آب بدن می باشد و بنابراین برای کودکان خطرناک است.معمولا نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی های انرژی زا با هم اشتباه گرفته می شوند و نوجوانان تفاوت آنها را با هم نمی دانند. این بدین معناست که آنها میزان زیادی کافئین و محرک های دیگر را دریافت می کنند که برای آنها خطرناک است و ممکن است باعث اختلال در افزایش قد آنا در بزرگسالی شود.

تفاوت نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی های انرژی زا بدین شکل است:

  • نوشیدنی های ورزشی

این نوشیدنی ها دارای کربوهیدرات، الکترولیت، طعم دهنده و مواد معدنی هستند. این مواد الکترولیت و آبی را که به دلیل عرق کردن از دست می رود، جایگزین می کنند. ورزشکارانی که ورزش های طولانی و شدید انجام می دهند. از نوشیدنی های ورزشی استفاده می کنند. با این وجود، در غالب موارد استفاده از آنها ضروری نیست.

  • نوشیدنی های انرژی زا

این نوشیدنی ها حاوی محرک هایی مانند تورین، گوارانا و کافئین است. کافئین تاثیرات مخربی بر افزایش رشد قدی کودکان می گذارد. نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان و نوجوانان نامناسب است. معمولا با نگاه کردن بر روی لیبل محصولات نمی توان فهمید که واقعا چقدر کافئین دارد. بعضی از بطری های نوشیدنی های انرژی از بیش از 500 میلی گرم کافئین دارند که معادل 14 بطری نوشابه است.

کودکانی که ورزش می کنند به مایعات احتیاج دارند نه به کالری اضافه، کربوهیدراتی که در نوشیدنی های ورزشی وجود دارد، باعث چاقی و اضافه وزن در کودکان و همچنین عدم افزایش قد و کوتاهی قد می شود. همچنین احتمال خرابی دندان ها نیز وجود دارد، باید کودکان و والدین آنها آگاه باشند که از نوشیدنی های ورزشی فقط به هنگام ورزش طولانی مدت و شدید استفاده کنند. در حالت های دیگر بهتر است که از آب استفاده شود.”در کودکان با اختلال بیش فعالی کم توجهی” (ADHD) که داروی ریتالین را برای درمان استفاده می کنند با مصرف زیاد کافئین احتمال تشنج در آن ها زیاد تر می شود . پس همواره باید عوارض مصرف نوشابه های انرژی زا را به یاد داشته باشیم.

برای آشنایی با روش های درمان کوتاهی قد کوکان بر روی لینک کلیک کنید.

 منبع: پزشک آنلاین

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره