عوارض مصرف خودسرانه مکمل های غذایی کودکان

[sbu_post_image]

اساس سلامت در دوران کودکی شکل می گیرد و تغذیه مطلوب در این دوران نقش تعیین کننده ای در فرآیند رشد طبیعی و سلامت جسم و روان انسان در آینده دارد.

کاهش سطح سرمی ریز مغذی ها موجب ظهور اختلال در عملکرد سلول ها،فعالیت فیزیولوژیک و آنزیمی خواهد شد.

متاسفانه آمار مصرف خودسرانه انواع مکمل ها در کودکان به دلیل تصور والدین که مصرف انواع مکمل ها به رشد وزنی و قدی کودکان کمک می کند بالا رفته است. درست است که مصرف برخی مکمل ها در کودکان بر رشد قدی و وزنی و همچنین کاهش میزان بروز و دوره بیماری های عفونی موثر است ولی این امر صرفا باید به تشخیص و با تجویز پزشک صورت گیرد.

مشکلات جبران ناپذیر مصرف خودسرانه ناشی از مکمل های غذایی کودک

متاسفانه والدین با مصرف خودسرانه مکمل ها به دلیل عدم آگاهی از دوز مکمل ها، زمان صحیح شروع مکمل ها، تداخلات مکمل ها با داروها و غذاها و شرایط نگهداری انواع مکمل ها می توانند باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری در کودکان خود شوند .

گاها مشاهده می شود والدین به دلیل داشتن طعم خوشایند به دنبال مکمل های خارجی هستند که در این صورت به آنها توصیه می شود همه داروها به ویژه مکمل های خارجی را از تنها محل معتبر فروش دارو که داروخانه ها می باشند خریداری کنند و هنگام خرید به داشتن برچسب وزارت بهداشت دقت کنند. از آنجا که معمولا میزان ماده موثر مکمل ها در فرآورده های خارجی کمتر از تولیدات کارخانجات داخلی است توصیه می شود میزان مصرف دارو را از دکتر داروساز داروخانه سوال کنند و در صورت عدم اطلاع از شرایط نگهداری دارو حتما از داروساز سوال کنند.

منبع: درستی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره