عمل زیبایی بینی: شرایط قبل، بعد و در طول عمل

رینوپلاستی، عمل جراحی زیبایی صورت است که معمولا به منظور بهبود شکل ظاهر و یا بازسازی بینی و گاها کوچک کردن بینی  انجام می گیرد. طی رینوپلاستی، استخوان ها و غضروف های بینی تغییر پیدا می کنند و یا بافتی به آن ها اضافه می شود تا شکل بینی به حالت مورد نظر تغییر یابد. از عمل زیبایی بینی همچنین اغلب برای ترمیم شکستگی های بینی استفاده می شود. وقتی که از رینوپلاستی به منظور ترمیم شکستگی بینی استفاده می شود، هدف بازسازی شکل بینی به حالت قبل از جراحت است. سپتورینوپلاستی یک روش مرتبط است که بر روی بیمارانی که دچار انسداد بینی نیز هستند، انجام می گیرد. سپتورینوپلاستی تنها موجب بهبودی شکل ظاهر بینی نمی شود، بلکه هر گونه انسداد درونی را برطرف می کند و در ساختارهایی که موجب بسته شدن راه تنفس می شوند تغییرات لازم را ایجاد می کند.

نکاتی در مورد رینوپلاستی

  • از عمل بینی گوشتی و استخوانی به منظور تغییر، تصحیح و یا ترمیم بینی استفاده می شود.
  • تنظیم یک جلسه ی مشاوره به منظور صحبت در مورد اهداف فرد مراجعه کننده، پیش بینی نتایج عمل زیبایی بینی و محدودیت های احتمالی عمل جراحی بینی، بخش ضروری از مقدمات عمل جراحی را تشکیل می دهد.
  • عمل بینی معمولا به صورت سرپایی و تحت بی هوشی عمومی انجام می گیرد.
  • برای روز بعد از جراحی، نیاز به یک مراقب وجود دارد.
  • پس از عمل جراحی جلسات متعددی به منظور مراقبت از بینی و بررسی نتایج عمل، ضروری است.

شرایط

قبل از عمل زیبایی بینی باید در مورد انتظارات فرد و نگرانی های او و همچنین نکات قبل از عمل بینی، به طور کامل صحبت شود. به توصیه های جراح بینی باید کاملا عمل شود و هر گونه محدودیت های جراحی به دلیل ساختار خاص بینی، صورت و یا پوست شما باید به طور کامل توضیح داده شود. معمولا از بینی فرد عکسبرداری (بدون آرایش) می شود؛ یک بار قبل از عمل برای طرح ریزی عمل جراحی و یک بار بعد از عمل به منظور بررسی نتایج بعد از عمل.

قبل از عمل

در اغلب شرایط، عمل زیبایی بینی به صورت سرپایی در بیمارستان انجام می گیرد. ضمن وجود امکانات لازم و مراقبت های کامل، نیازی به صرف هزینه ی اضافه و دردسر های بستری شدن در بیمارستان وجود نخواهد داشت. یک متخصص بیهوشی در طول عمل حاضر است تا علائم حیاتی بیمار را در طول عمل تحت نظر داشته باشد. معمولا متخصص بیهوشی قبل از عمل زیبایی بینی، سوابق پزشکی بیمار را مورد بررسی قرار می دهد. مطالعات آزمایشگاهی قبل از عمل جراحی بینی نیز باید طی چند روز انجام گیرد. باید وسیله ی انتقال فرد از بیمارستان به منزل، از قبل هماهنگ شده باشد و شب اول پس از عمل، یک نفر باید همراه بیمار در منزل بماند.

طی ۱۰ روز قبل از عمل زیبایی بینی نباید آسپیرین یا هر نوع ماده ی حاوی آسپیرین مصرف کرد. طی ۷ روز قبل از عمل جراحی باید از مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب (مثل advil, motrin و naprosin ) خودداری کرد. بسیاری از داروهای غیر تجویزی حاوی آسپیرین یا advil هستند، به همین دلیل بسیار مهم است که تمامی داروهایی که مصرف می کنید را با دقت بررسی کنید. اگر در این زمینه هر سوالی دارید، با مطب جراحتان تماس بگیرید و یا با یک داروساز مشورت کنید. Tylenol یک مسکن قابل قبول است. معمولا قبل از عمل بینی داروهای مسکن برای فرد تجویز می شوند و باید طبق دستور، مصرف شوند.
از ۶ ساعت قبل از زمان عمل جراحی بینی، هیچ غذا یا نوشیدنی نباید مصرف شود؛ که حتی آب، شکلات و یا آدامس را هم شامل می شود. وجود هر چیزی داخل معده، موجب ایجاد عوارض بیهوشی می شود. افراد سیگاری، باید تا جای ممکن از کشیدن سیگار خودداری کنند و یا حداقل تعداد سیگارهایی که می کشند را کاهش دهند. این عمل سرفه ها و خونریزی بعد از عمل را کاهش می دهد. همچنین در افراد سیگاری مشکلاتی در بهبودی بافت پس از عمل زیبایی بینی مشاهده شده است.
در صورتی که روز قبل از هر هر گونه بیماری دارید، هر چه سریعتر به مطب جراح گزارش دهید. اگر در روز عمل زیبایی بینی به بیماری مبتلا شدید، بهتر است بررسی کنید که آیا در این صورت، عمل جراحی برای شما ایمن خواهد بود یا نه.

روز عمل

مهم است که به موقع برای عمل زیبایی بینی حاضر باشید. تمامی فرم هایی که شامل دستورات قبل از عمل می باشند را همراه خود داشته باشید. لباس راحت و مناسبی بپوشید که برای درآوردن آن نیازی به کشیدن آن از روی سر نباشد. هیچ کدام از جواهرات و اجناس گران قیمت خود را به همراه نداشته باشید. آرایش صورتتان را با کرم، کاملا پاک کنید. صورتتان را با آب و صابون به خوبی بشویید و به صورتتان کرم یا مواد آرایشی نزنید.
از هیچ دارویی استفاده نکنید، مگر این که توسط جراح به شما توصیه شده باشد. معمولا در اتاق انتظار، پرستار تزریق درون وریدی را انجام می دهد و برای حفظ آرامش شما، داروی آرام بخش تزریق می شود.

در طول عمل

در اتاق عمل، متخصص بیهوشی معمولا از مخلوطی از گاز و داروی درون وریدی استفاده می کند. در طول عمل زیبایی بینی، بیمار از نظر فشار اکسیژن و ریتم تپش قلب تحت نظر قرار می گیرد. تیم جراحی در صورت مواجهه با هر مورد اورژانسی آماده هستند. علاوه بر جراح و متخصص بیهوشی، یک پرستار و یک تکنسین جراحی نیز حضور دارند. عمل جراحی بینی ممکن است از یک تا چند ساعت طول بکشد. معمولا زمانی که بیمار به سلامت به اتاق ریکاوری منتقل می شود، جراح بینی سلامت بیمار را به خانواده و دوستانش اطلاع خواهد داد.

پس از عمل

بیماران پس از پایان عمل زیبایی بینی در اتاق ریکاوری تحت مراقبت یک پرستار قرار می گیرند. بیمار می تواند همان روز عمل، پس از ریکاوری کامل از داروی بیهوشی، به منزل برود. این کار معمولا چند ساعت طول می کشد. نحوه ی انتقال فرد به منزل باید از قبل هماهنگ شده باشد. حتما یک فرد بالغ باید شب پس از عمل جراحی بینی را با بیمار در منزل بماند و کاملا مراقب او باشد.
بیمار باید در منزل کاملا استراحت کند و طوری بخوابد که سرش توسط ۲ یا ۳ بالش، بالا قرار گیرد. با بالا قرار دادن سر نسبت به قلب، می توان خونریزی و تورم را به حداقل رساند. برای رفتن به دستشویی باید یک نفر به شما کمک کند. در صورت ابتلا به یبوست، از نرم کننده ی مدفوع یا ملین استفاده کنید.

تورم و کبودی بینی، لب بالایی، گونه ها و یا اطراف چشم ها، به مدت چند روز پس از عمل بینی طبیعی است، که به تدریج طی ۷ تا ۱۰ روز برطرف می شود. قرار دادن یخ بر روی صورت، پل بینی و چشم ها تا جایی که قابل تحمل باشد، به کاهش این تورم و کبودی کمک خواهد کرد. این کار همچنین به کاهش درد و خونریزی پس از عمل زیبایی بینی کمک خواهد کرد. برخی افراد فکر می کنند که بسته های یخ زده ی سبزیجات (مثل بسته های نخودفرنگی یخ زده ) می توانند به عنوان کمپرس یخ ، به راحتی بر روی صورت استفاده شوند.
یک گچ بینی بر روی قسمت خارجی بینی قرار داده می شود و معمولا یک هفته پس از عمل زیبایی بینی برداشته می شود. وقتی که تورم بینی کاهش می یابد، گچ بینی کمی شل تر در جای خود قرار می گیرد. اگر گچ خیس شود، ممکن است زودتر به طور خودبخود جدا شود. این امر معمولا مشکلی ایجاد نمی کند و در نتیجه ی عمل بینی تاثیری نخواهد داشت.
خونریزی کمی از بینی، طبیعی است و به تدریج کاهش می یابد. گازی که درون حفره ی بینی قرار می گیرد، خون را جمع می کند و هر بار که از خون اشباع شد، باید تعویض شود. تعویض این گازها هر ۱ ساعت ۱ بار، در طی ۲۴ ساعت پس از عمل زیبایی بینی، غیر معمول نخواهد بود. پس از چند روز معمولا دیگر نیازی به این گاز نیست. از مصرف آسپیرین یا داروهای حاوی آسپیرین و یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مثل Advil) به مدت ۳ هفته پس از عمل، خودداری کنید.

بهتر است پس از ریکاوری از بیهوشی، غذای کم وسبکی میل کنید. از نوشیدن مایعات داغ به مدت چند روز پرهیز کنید. بهتر است بعد از عمل زیبایی بینی غذای کمی مصرف کنید تا دچار تهوع و استفراغ نشوید. گاهی اوقات، بیماران یک یا دو بار استفراغ می کنند. اگر این اتفاق ادامه پیدا کرد، ممکن است داروهایی برای معده تجویز شود. مهم است که به خاطر داشته باشید که یک رژیم غذایی مناسب و استراحت فراوان، به بهبودی سریع تر کمک خواهد کرد.
پس از عمل زیبایی بینی آنتی بیوتیک تجویز می شود. باید حتما تمامی داروها را طبق دستور مصرف کنید. نوعی از مسکن ( معمولا vicodin ) نیز تجویز می شود که باید در موقع لزوم مصرف شود. در صورت مصرف این مسکن ها، از رانندگی و انجام فعالیت هایی که طی آن در اثر اختلال در حواس، ممکن است موجب آسیب شود، خودداری کنید. در برخی موارد ممکن است داروهای استروئیدی ، قبل یا بعد از عمل جراحی بینی تجویز شود. بسیار مهم است که این داروها را طبق دستور مصرف کنید، و آن را پیش از موقع مصرف نکنید. ممکن است پس از عمل بینی، داروی ضد تهوع و ضد استفراغ مثل phenegran تجویز شود. هر گونه واکنش به یکی از این داروها مثل راش پوستی، باید به محض مشاهده به پزشک جراح بینی اطلاع داده شود. هیچ داروی دیگری چه در صورتی که تجویز شده باشد و چه غیر تجویزی باشد، نباید بدون آگاهی پزشکتان مصرف شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره