عمل جراحی پر خطر افزایش قد

[sbu_post_image]

در دهه اخير با انجام عملي بر روي افراد كوتاه قد، به طور مصنوعي طول استخوان‌هاي درازشان را افزايش مي‌دهند، بدين ترتيب كه يك برش ظريف روي استخوان ساق مي‌دهند و دستگاهي از بيرون و بر روي استخوان ساق وصل مي‌كنند. سپس بصورت منظم دستگاه را پيچانده و روزي يك ميلي متر به قد اضافه مي‌كنند. اين عمل حدوداً 4 سال است كه در ايران انجام مي‌شود و تعداد جواناني كه اين عمل را انجام مي‌دهند رو به افزايش است به طوري كه در بين كشورهاي همسايه بيشترين آمار عمل افزايش قد به ايران تعلق دارد. اين عمل در حدود 10 تا 12 ميليون تومان هزينه دارد.

اگرچه امروزه از این عمل جراحی ارتوپدی برای بلند قد شدن در محافل نام برده می‌ شود، اما داستان این جراحی به همین سادگی هم نیست.

بدتر از کوتاهی قد، عمل جراحی افزایش قد یا همان افزایش طول استخوان‌ ها در طب ارتوپدی است که نزدیک به ۸۰ سال قدمت دارد. اما در کتاب‌ های تخصصی ارتوپدی که مرجع پزشکان متخصص به شمار می ‌آید و هیچ‌ گاه از آن به عنوان عمل زیبایی یاد نشده است، بلکه این جراحی جنبه درمانی دارد و در اصلاح ناهنجاری ‌های مادرزادی که طول یک اندام کوتاه‌ تر از دیگری است، یا عوارض ناشی از برخی شکستگی ‌ها یا صدمات مفصلی که سبب شده است که یک پا کوتاه ‌تر از دیگری شود، این جراحی انجام می ‌شود؛ اما متاسفانه امروزه بدون در نظر گرفتن عوارض و سختی‌ های این عمل جراحی پُر خطر، برخی افراد می ‌خواهند با این جراحی، قد خود را افزایش دهند که یک عمل جراحی زیبایی محسوب می ‌شود.

منبع: عصر ایران   و    آسمونی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره