علل هورمونی نازایی

post_image

سندرم تخمدان پرکیست شایع‌ترین علت نازایی است که در تبریز شیوع بالایی دارد و حدود ۲۵ درصد از علل هورمونی نازایی را تشکیل می‌دهد. سندرم تخمدان پرکیست یا همان «PCO» به صورت مشخص زنان را در دهه‌ سوم زندگی گرفتار می‌کند.

سندرم پلی کیستیک و نازایی

سندرم تخمدان پلی کیستیک امروزه در بین دختران ۱۵ تا ۲۰ ساله نیز شیوع پیدا کرده و علایم این بیماری شامل اختلالات غددی ثانویه، عدم تخمک گذاری، چاقی قبل از قاعده شدن اولیه، افزایش رشد موهای زاید، درد مزمن لگن، افزایش جوش صورت، قطع قاعدگی بعد از قاعدگی‌های نرمال، بزرگی تخمدان‌ها و مهمتر از همه نازایی می‌باشد. سندرم تخمدان پرکیست، ممکن است در زنانی که برای باردار شدن دچار مشکل هستند، بارز شود. مهمترین علت سندرم تخمدان پلی کیستیک، تغییر سطوح هورمون‌ها در بدن است. زنانی که در فامیل درجه یک خود به خصوص خواهرانی با سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، نسبت به ابتلاء مستعدترند.

تشخیص زودهنگام و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌تواند خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. بیمارانی که در مراحل ابتدایی سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند و تمایل به باردار شدن دارند، می‌توانند از داروهای محرک تخمک‌گذاری برای باردار شدن استفاده کنند و جراحی آخرین روش انتخاباتی برای درمان است.

تخمدان پلی کیستیک شرایطی را فراهم می کند که فولیکولهای کوچک موجود در تخمدانها نمی توانند به فولیکولهای بالغ تبدیل شوندوبا عدم تعادل هورمونی والگوهای غیر قابل پیشگویی تخمک گذاری مشخص می شود.

نازایی و اختلالات تخمک گذاری

اختلال در تخمک گذاری به شرایطی (معمولا هورمونال) اطلاق می شود که مانع از آزاد شدن تخمک بالغ توسط تخمدانهای شما می شود. فقدان یا وجود عادات ماهیانه نامنظم و خونریزی های ماهیانه کم یا زیاد از علائم احتمالی آن است. درمان های امکان پذیر شامل داروهای باروری و لقاح آزمایشگاهی است. حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد از زنان تخمک گذاری می کنند و از این تعداد ۲۰ تا ۶۰ درصد حامله می شوند.

اگر تخمک های شما آسیب دیده اند یا ناهنجاری های کرموزومی دارند،حاملگی در شماادامه پیدا نمی کند.کیفیت تخمک در شما با افزایش سن کاهش می یابد. درمان های امکانپذیر برای حل مشکلات کرموزومی تخمک ها لقاح آزمایشگاهی با استفاده از تخمک یا جنین اهدایی یا فرزند خواندگی است. در زوجینی که تحت درمان با لقاح آزمایشگاهی باتخمک اهدایی قرار دارند ۳۰ تا ۵۰درصد شانس بچه دار شدن در هر دوره لقاح آزمایشگاهی وجود دارد.

لوله های رحمی مسدود شده و نازایی

لوله های رحمی آسیب دیده یا مسدود شده ،ازرسیدن اسپرم به تخمک ویا از رسیدن تخمک بارور شده به داخل حفره رحمی جلوگیری می کنند. علل مهم انسداد لوله های رحمی شامل بیماری های التهابی لگن ،بیماری های انتقال یابنده از طریق روابط جنسی نظیر کلامیدیا و اعمال جراحی عقیم کننده قبلی می باشند. جراحی به منظور باز کردن لوله های رحمی،یا لقاح آزمایشگاهی اگر عمل جراحی موفقیت آمیز نباشد و یا لوله ها آنقدر آسیب دیده اند که قابل ترمیم نیستند. میزان باروری در این روش خیلی متغیر است ،از ۲۰تا ۶۰درصد،و وابسته به مکان وشدت انسداد ومیزان بافت اسکاری است که بعد از عمل جراحی ایجاد می شود.زوجینی که لقاح آزمایشگاهی انجام می دهند در هر دوره لقاح آزمایشگاهی ۲۰ تا ۴۰ درصد شانس باروری دارند.

نازایی و حساسیت به اسپرم

در کمتر از ۲ درصد زنان آلرژی به اسپرم وجود دارد ،دراین صورت بدن آنتی بادی تولید می کند که اسپرم را می کشد. درمان های امکانپذیر برای رفع حساسیت به اسپرم و درمان نازایی لقاح مصنوعی یا تکنیک های کمکی تولید مثلی است. حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از زوجین درهر دوره لقاح آزمایشگاهی بارور می شوند.

علل غیر قابل توضیح نازایی

پزشکتان ممکن است اگر هیچ توضیح واضحی برای نازایی شما وجود نداشته باشد(نتایج تمام آزمایشات نرمال است) تشخیص نازایی با علت ناشناخته بدهد.
بعضی از متخصصین گمان می کنندکه مشکلات وزنی ( وزن بیش از حد بالا یا پایین باشد)ورزشهای شدید وهر سم محیطی ممکن است در این مشکل سهیم باشداما تا کنون هیچ رابطه مستقیمی بین باروری واین مشکلات احتمالی تشخیص داده نشده است.

زمانی که داروهای محرک تخمک گذاری همراه با لقاح مصنوعی می شوند،میزان موفقیت بین ۸و۱۷درصد است.پس از این که سه سال از زمان نازایی گذشت شانس این که یک زوج بارور شوند به حدود ۲۰تا ۲۵درصد درهر سال کاهش می یابد.

در علم پزشکی یکی از مسائلی که برای پزشکان اهمیت دارد، میزان شیوع یک بیماری است. یعنی اینکه در یک جامعه مثلا از هر صد نفر چند نفر به یک بیماری مبتلا هستند؟ اما برای مردم چه اهمیتی میتواند داشته باشد که یک بیماری چقدر شایع است؟
مسلما آن اندازه که برای پزشکان و مسوولان، شیوع یک بیماری مهم است، برای بیماران مهم نیست. در مورد بعضی بیماریها میتواند هشداری برای مردم باشد. مثلا بیماری عفونی خاصی خیلی شایع شده، پس مردم باید راههایی را بیاموزند که به آن بیماری مبتلا نشوند. اما در مورد شیوع و علل هورمونی نازایی چه میتوان گفت؟

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان نازایی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علل هورمونی نازایی مطالعه فرمایید.

منبع: پرشین وی. راسخون

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره