علل تاخیر در زمان قاعدگی(پریود) چیست؟

اگر هیچگونه بیماری شناخته شده‌ای در چرخه قاعدگی شما وجود ندارد  ، دوره قاعدگی شما باید بعد از ۳۰ روز از شروع آخرین دوره خود شروع شود.

اگر بیش از ۳۰ روز از شروع آخرین پریود شما گذشته باشد، می‌توان گفت که دوره قاعدگی بعدی شما به تاخیر افتاده است. بعد از شش هفته بدون خونریزی، می‌توانید پریود آخر خود را یک پریود از دست رفته در نظر بگیرید. چندین مورد می‌توانند قاعدگی شما را به تاخیر بیاندازند، از تغییرات اساسی در سبک زندگی گرفته تا بیماری‌های مزمن.

۱۰ علت تاخیر در قاعدگی خانم­ها 

اضطراب دارید

سیستم پاسخ به استرس بدن شما در بخشی از مغز بنام هیپوتالاموس ریشه دارد. با اینکه ممکن است شرایط اضطراب‌آور شما به پایان رسیده باشد، اما واکنش بدن شما هنوز مطابق با شرایط قبلی شما است.

هنگامی که سطح استرس به اوج خود می‌رسد، مغز شما به سیستم غدد درون‌ریز خود می‌گوید که بدن شما را با هورمون‌هایی که حالت جنگ یا گریز شما را روشن می‌کنند، پر کنند. این هورمون‌ها عملکردهایی را که برای فرار از یک تهدید قریب‌الوقوع ضروری نیستند، از جمله سیستم دستگاه تناسلی شما، سرکوب می‌کنند.

اگر استرس زیادی دارید، بدن شما ممکن است در حالت جنگ یا گریز بماند که می‌تواند تخمک‌گذاری شما را به طور موقت متوقف کند. این عدم تخمک‌گذاری به نوبه خود می‌تواند عادت ماهیانه شما را به تاخیر بیاندازد.

کاهش یا افزایش وزن داشته‌اید

تغییرات شدید در وزن بدن می‌تواند زمان‌بندی قاعدگی شما را مختل کند. به عنوان مثال، افزایش یا کاهش شدید چربی‌های بدن می‌تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود که باعث می‌شود پریود شما به تاخیر بیفتد یا کاملاً متوقف شود.

علاوه بر این، کاهش شدید کالری بر بخشی از مغز شما که با سیستم غدد درون‌ریز “ارتباط” دارد و دستورالعمل‌هایی برای تولید هورمون‌های تولید مثل را صادر می‌کند، تأثیر می‌گذارد. وقتی این کانال ارتباطی مختل شود، دیگر هورمون‌ها ترشح نمی‌شوند

شدت تمرین خود را افزایش داده‌اید

برنامه تمرینی شدید نیز می‌تواند باعث تاخیر در قاعدگی خانم‌ها شود. این مورد بیشتر در افرادی که روزانه چند ساعت ورزش می‌کنند وجود دارد. علت این امر این است که شما کالری بیشتری نسبت به آنچه که مصرف کرده‌اید می‌سوزانید.

هنگامی که بیش از حد کالری می‌سوزانید، بدن شما انرژی کافی برای حفظ سیستم‌های خود را ندارد و می‌تواند به عدم تعادل هورمونی منجر شود که چرخه قاعدگی شما را به تاخیر می‌اندازد و منجر به از دست رفتن پریود یا تاخیر در آن می‌شود.

عادت ماهیانه معمولاً به محض کاهش شدت تمرین یا افزایش کالری دریافتی به حالت عادی بر می‌گردد.

مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) هستید

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) مجموعه‌ای از علائم ناشی از عدم تعادل هورمون‌های تولید مثل است. افراد مبتلا به این بیماری هیچ‌گاه تخمک‌گذاری نمی‌کنند. در نتیجه، پریود آن‌ها ممکن است سبک‌تر از حد معمول باشد، زمان آن مرتب و هماهنگ نباشد، یا در کل پریودی صورت نگیرد.

سایر علائم PCOS می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • موهای اضافی صورت و بدن
 • آکنه روی صورت و بدن
 • نازک شدن موها
 • افزایش وزن یا کاهش وزن
 • لکه‌های پوستی تیره غالباً بر روی چین‌های گردن، کشاله ران و زیر سینه‌ها
 • تگ‌های پوستی در زیر بغل یا گردن
 • ناباروری (لینک به مشکلات نازایی)

از قرص‌های جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید

بسیاری از خانم‌ها این قرص‌ها را دوست دارند زیرا عادت ماهیانه را منظم می‌کند. اما گاهی اوقات ممکن است تأثیر متضادی بخصوص در چند ماه اول استفاده داشته باشد.

مثلا هنگامی که قرص را متوقف می‌کنید، ممکن است چند ماه طول بکشد تا قاعدگی شما به حالت عادی برگردد. با بازگشت بدن به سطح هورمون اولیه خود، ممکن است مدت چند ماه پریود نشوید.

اگر از روش کنترل هورمونی دیگری از جمله IUD ، کاشت یا شات استفاده می‌کنید، ممکن است پریود شما به طور کامل متوقف شود.

در مرحله پیراموپوز هستید

پیراموپوز زمان منتهی به انتقال یائسگی شماست. معمولاً از اواسط اواخر دهه ۴۰ زندگی خانم‌ها شروع می‌شود. پیراموپوز چندین سال طول می‌کشد تا اینکه پریود به طور کامل قطع شود.

برای بسیاری از خانم‌ها، دوره قاعدگی از دست رفته اولین علامت پیراموپوز است. شما ممکن است یک ماه پریود نشوید و سه ماه بعدی قاعدگی خود را داشته باشید. یا ممکن است سه ماه پشت سر هم عادت ماهیانه خود را از دست بدهید و قاعدگی بعدی شما متفاوت با قبل، اغلب سبک‌تر یا شدیدتر از آنچه قبلا بود، باشد.

در دوران یائسگی زودرس هستید

یائسگی زودرس که به عنوان نارسایی زودرس تخمدان نیز شناخته می‌شود، وقتی تخمدان شما قبل از ۴۰ سالگی کار خود را متوقف کند، اتفاق می‌افتد.

وقتی تخمدان‌های شما آنطور که باید کار نکنند، استروژن کافی تولید نمی‌شود. با کاهش همیشگی سطح استروژن، شروع به تجربه علائم یائسگی خواهید کرد.

تاخیر در قاعدگی خانم‌ها یا از دست رفتن آن ممکن است نشانه اولیه یائسگی زودرس باشد. همچنین ممکن است گرگرفتگی، تعریق شبانه و مشکل در خواب را نیز تجربه کنید.

علائم دیگر نارسایی زودرس تخمدان عبارتند از:

 • خشکی واژن
 • مشکل باردار شدن
 • کاهش میل جنسی
 • مشکل در تمرکز

مبتلا به یک بیماری تیروئیدی هستید

تیروئید شما یک غده پروانه‌ای شکل در گردن شما است که هورمون‌هایی تولید می‌کند که به تنظیم بسیاری از فعالیت‌ها در بدن از جمله چرخه قاعدگی شما کمک می‌کند. چندین بیماری شایع تیروئید از جمله کم‌کاری تیروئید و پرکاری تیروئید وجود دارد.

هر دو اختلال کم‌کاری و پرکاری تیروئید می‌تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند و باعث بی‌نظمی آن شوند، اما پرکاری تیروئید به احتمال زیاد باعث ایجاد تاخیر در قاعدگی خانم‌ها یا از دست رفتن آن می‌شود. بعضی اوقات ممکن است به مدت چند ماه پریود نشوید.

علائم دیگر بیماری تیروئید شامل موارد زیر است:

 • تپش قلب
 • ایجاد تغییراتی در اشتها
 • تغییرات وزن غیر قابل توضیح
 • عصبی شدن یا اضطراب
 • لرزش جزئی دست
 • خستگی
 • تغییر در موهای شما
 • مشکل خواب

یک بیماری مزمن دارید

برخی از بیماری‌های مزمن، به ویژه بیماری سلیاک و دیابت، گاه با بی‌نظمی در قاعدگی خانم‌ها همراه است.

بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که بر دستگاه گوارش شما اثر می‌گذارد. هنگامی که مبتلایان به سلیاک گلوتن می‌خورند، سیستم ایمنی بدن با حمله به غشای روده کوچک واکنش نشان می‌دهد.

وقتی روده کوچک آسیب‌دیده، توانایی بدن را در جذب مواد مغذی از مواد غذایی مختل می‌کند، سوء تغذیه حاصل از آن بر تولید طبیعی هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد و منجر به از دست رفتن قاعدگی خانم‌ها و سایر بی‌نظمی‌ها در آن می‌شود.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ نیز ممکن است در موارد نادر یک پریود از دست رفته را تجربه کنند. این امر فقط در شرایطی اتفاق می‌افتد که سطح قند خون مدیریت نشود.

ممکن است شما باردار باشید

اگر احتمالی برای بارداری شما وجود داشته باشد و عادت ماهیانه شما مثل همیشه منظم نباشد، ممکن است زمان انجام آزمایش بارداری رسیده باشد. سعی کنید این کار را حدود یک هفته پس از شروع دوره خود انجام دهید. خیلی زود آزمایش دادن می‌تواند منجر به جواب منفی کاذب شود.

اگر پریود شما به طور معمول نامنظم است، پیدا کردن زمان مناسب برای انجام آزمایش بارداری سخت‌تر می‌شود. ممکن است لازم باشد چند هفته بگذرد یا با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید.

سایر علائم اولیه بارداری که باید مراقب باشید شامل موارد زیر است:

 • سینه‌های دردناک
 • سینه های متورم
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • خستگی

خط پایانی

اگر دوره قاعدگی خانم‌ها از حداقل ۳۰ روز از شروع آخرین پریود آن‌ها گذشته باشد، تاخیر در قاعدگی نظر گرفته می‌شود.

بسیاری از عومل می‌توانند باعث این اتفاق شوند، از تغییرات روزمره سبک زندگی گرفته تا بیماری‌های اساسی. اگر قاعدگی شما به طور مرتب عقب می‌افتد، برای تعیین علت، به پزشک خود مراجعه کنید.

 دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *